Perşembe , 18 Temmuz 2024
Anasayfa Life Haber 30 milyar dolarlık hedef için “BİRLİK” mesajı
Life Haber

30 milyar dolarlık hedef için “BİRLİK” mesajı

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği’nin (İMİB) 2022 Yılı Olağan Genel Kurulu
İstanbul Maden İhracatçıları Birliği’nin (İMİB) 2022 Yılı Olağan Genel Kurulu

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği’nin (İMİB) 2022 Yılı Olağan Genel Kurulu, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nde (TİM) gerçekleştirildi. 200 kişinin katılımıyla düzenlenen genel kurulun açılış konuşmasını yapan TİM Maden Sektör Kurulu Başkanı ve İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Rüstem Çetinkaya; “Genel kurullarımız bundan önce genellikle yeterli çoğunluk olan maksimum 40 kişinin katılımıyla gerçekleştirilirdi. Ancak, bu yılki genel kurulumuzu 200 kişinin katılımıyla gerçekleştirdik. Bu denli yoğun ve coşkulu bir kitleyle genel kurulumuzu gerçekleştirmek, bu desteği arkamızda görmek bizleri gururlandırdı. Bu destekle birlikte sorunlarımızı daha rahat aşabileceğimizi, 30 milyar dolarlık ihracat hedefmize daha rahat ulaşabileceğimizi biliyoruz. Birlik olursak güçlü oluruz, birlik olursak hedefere daha sağlam yürürüz. Çünkü, biliyoruz ki maden ülkemizin geleceği.” diye konuştu.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) yaklaşık 200 kişinin katılımı ile Türkiye İhracatçılar Meclisi’nde (TİM), 2022 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı’nı gerçekleştirdi. Genel Kurul’un ardından metalik cevherler, endüstriyel mineraller, İşlenmiş doğal taş ve blok doğal taş kategorileri ile tüm madencilik sektöründe 2022 yılında ihracatta en başarılı üye firmalar da ödüllendirildi. Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Alimoğlu, Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Küçükyaman ve Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ali Can’ın da katıldığı Genel Kurul’da bir konuşma yapan TİM Maden Sektör Kurulu Başkanı ve İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Rüstem Çetinkaya; “Genel kurullarımız bundan önce genellikle yeterli çoğunluk olan 40 kişinin katılımıyla gerçekleştirilirdi. Ancak, bu yılki genel kurulumuzu 200 kişinin katılımıyla gerçekleştirdik. Bu denli yoğun ve coşkulu bir kitleyle genel kurulumuzu gerçekleştirmek, bu desteği arkamızda görmek bizleri gururlandırdı.” dedi.

“BİRLİĞİN SAHİPLERİ ÜYELERDİR, ÜYELER NE DERSE O OLACAKTIR”

İMİB olarak sektörün algısını değiştirmek için var güçleriyle çalıştıklarını ifade eden Rüstem Çetinkaya, “Maden sahalarını gezerek ülkemizin madenlerini kamuoyuna tanıtıyoruz. Başkandan yönetim kuruluna, yedek üyelerine kadar İMİB olarak büyük bir faaliyet içerisindeyiz

Tüm ekip, büyük bir özveriyle çalışıyor. İMİB olarak bugüne kadar birçok organizasyona imza attık. Göreve geldiğimiz günden bu yana 6 ayrı ticaret heyetini tamamladık. Hedefimiz ise bu yıl 18 ayrı ticaret heyeti yapmak. Gelecek yıl ise heyet sayımızın 24 olmasını hedefliyoruz. Bu kapsamda fuarlar ve ticaret heyeti komitemiz yoğun bir şekilde çalışıyor. Ticaret heyetleri için gelen taleplerdeki artışı da görüyoruz. Taleplere göre, daha önce heyet düzenlenen yerlerde ikinci heyetleri düzenlemeyi hedefliyoruz. Üyelerimizin menfaatine olacak, üyelerimize fayda sağlayacak çalışmaları yapmaya devam edeceğiz. Çünkü, birliğimizin sahipleri üyeleridir ve üyeler ne derse o olacaktır.” diye konuştu.

“TEK SES OLMALI, BİRLİKTE HAREKET ETMELİYİZ”

2022 yılında sektör olarak 6,5 milyar dolarlık rekor bir ihracata imza attıklarını hatırlatan Rüstem Çetinkaya, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünyanın ve Türkiye’nin içinden geçtiği bu zor süreçte böyle bir ihracata ulaşmak bizler için sevindiriciydi. Ancak, biz bunu yeterli görmüyoruz. Sektörümüzün çok daha büyük bir potansiyele sahip olduğunu biliyoruz. Dünyadaki maden ülkelerinin yaptığı üretimler düşünüldüğünde, Türkiye’nin bu noktada ne kadar geride kaldığı görülecektir. Ülkemiz; madenlerden çok daha fazla gelir elde edebilir, ham madde konusunda tam bağımsız olabilir. Bunu yakalamak için ise kamuoyu ile tam bir birliktelik içinde olmamız gerektiğini söylemeliyim. Eğer bunu başarırsak, maden sektörü olarak 30 milyar dolarlık ihracat seviyelerini aşabiliriz. Hedefimiz büyük ancak, bunu başarabileceğimize canı gönülden inanıyorum. Bunun için sektörün desteğine ihtiyacımız var. Sektör olarak tek ses olmalıyız, birlikte hareket ederek sorunlarımızı aşmalıyız. Birlik olursak güçlü oluruz, birlik olursak hedeflere daha sağlam yürürüz. Çünkü, biliyoruz ki maden ülkemizin geleceği.”

“SAHADA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Maden Sektör Kurulu ile ilgili de bazı bilgiler paylaşan Rüstem Çetinkaya, “Kurulumuzu Batı Akdeniz ve Denizli İhracatçılar Birliği’nin dışarıdan verdikleri katkılarla güçlendirdik. 5 ihracatçı birliği ile beraber çalışmalarımızı güçlü bir şekilde sürdürüyoruz. Göreve geldiğimizde sahada olacağımızın sözünü vermiştik. Bu kapsamda, maden konseyi olarak en geniş haliyle farklı şehirlerde bir araya geliyoruz. Gezmediğimiz, dokunmadığımız bir şehir kalmasını istemiyoruz. Görev süremiz boyunca gitmediğimiz, bir araya gelmediğimiz bir şehrimiz kalmayacak.” ifadelerini kullandı.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Rüstem Çetinkaya
İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Rüstem Çetinkaya

2022’de maden sektöründe en çok ihracat gerçekleştiren firmalar:

Madencilik sektörü genelinde en çok ihracat gerçekleştiren 3 firma


1-Eti Maden
2-Yılkrom Maden
3-Gökırmak Maden


Blok Doğal Taş Kategorisi
1-Liyenda Maden
2-Marmor Madencilik
3-Focus Madencilik
4-Devay Mermer Madencilik
5-Leonardo Mermer Madencilik


İşlenmiş Doğal Taş Kategorisi
1-Rüya İç ve Dış Ticaret
2-Kinan Dış Ticaret
3-Hürmer Madencilik
4-İntervo Dış Ticaret
5-Kamer Mermer


Endüstriyel Mineraller Kategorisi
1-Eti Maden
2-RHI Magnesita Turkey
3-Kümaş Manyezit
4-Etiler Madencilik
5-Baymineral Maden


Metalik Cevherler Kategorisi
1-Gökırmak Maden
2-TÜPRAG Eksport
3-Dimin Madencilik
4-Yılkrom Maden
5-Marzinc Dış Ticaret

İlginizi Çekebilir

İMİB’in yeni Başkanı Eyüp BATAL  oldu

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB)’nde Yönetim Kurulu Başkanı, hali hazırda Yönetim Kurulu...

Maden ihracatında kayıplar telafi ediliyor

Maden sektörü 2023 yılında ihracattaki yaralarını 2024 yılının ilk çeyreğinde sardı Doğal...

Türk doğal taş sektöründen ABD Çıkarması

Yaklaşık 2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren Türk doğal taş sektörü, en önemli...

Maden Platformu; İliç’de yaşanan facia nedeniyle, Maden Sektörünün tamamı suçlanmamalı…

KAMUOYU AÇIKLAMASI Erzincan – İliç Çöpler’deki maden işletmesinde kayan malzemenin altında kalan...