Cuma , 21 Haziran 2024
Anasayfa Life Sanat “Kadın Eli”
Life Sanat

“Kadın Eli”

Alpay Mermer’in Sanatsal Çalışmalara katkısı tartışılmaz…

Melike Alpay Özmen, aslen bir hukukçu olmakla birlikte mermer sektörünün genç ve başarılı temsilcileri arasında yerini aldı.

Muğla’da ham madde üretimi ve işleme tesisi ile ülke ekonomisine katkı sunmaya devam ediyor. Kadın istihdamına da özel önem gösteren Özmen; katma değerli üretim konusunda da ciddi çalışmalar yürütüyor.

Sanatsal çalışmalara da destek veren Melike Alpay Özmen, İşleme tesisi içinde sanatsal çalışmalar için ayrı bir bölüm oluşturduklarına işaret ederek; hem robotik hem de el işçiliği ile sanatsal çalışmaları önemsediklerini ve desteklediklerini belirtiyor.

Minval Living markası ile de, 3 yıldır ihracat yaparak dizayn dünyasını yakından takip eden Alpay Mermer, Marble ‘ 2024 Fuarı’nda da bizleri hayli şaşırtacak gibi ….

Sanatçı Elif Uras’da aslında bir hukukçu. Colombia Üniversitesi’nde hukuk eğitimini tamamladıktan sonra, New York’da Görsel Sanatlar Okulu’ndan mezun olmuş. Colombia Üniversitesi Sanat Okulu’nda master programını tamamlamış.

Uras, eserlerinde zaman veya coğrafyaya bağlı olmaksızın kadının temsili ve bununla ilişkin olarak cinsiyet ve sınıf yapıları üzerine çalışıyor. Tarih öncesi sanat, antik çağ, İslam geometrisi, İznik çinileri ve Batı modernizmi gibi çeşitli sanat tarihi kaynaklarından esinlenen eserlerinin yüzeylerinde sıklıkla yoğun işçilik göze çarpıyor.

 Ve İki Hukukçunun yolu mermerle kesişiyor

Ve işte; biri mermere, biri sanata gönül veren iki hukukçunun yolu, yontu ile kesişiyor…

Healing Ruins–“Kalıntıların Şifası” sergisi için Sanatçı Uras Alpay Mermer ile birlikte eserlerini üretmiş. Alpay Beyazı, Muğla Siyah ve Muğla Gri Mermerlerinin kullanıldığı yontularda Ham madde aşamasından son detayına kadar Uras ve Özmen birlikte çalışmışlar.

Küratörlüğünü Anlam de Coster’in üstlendiği sergi, Zeyrek Çinili Hamam’da . 30 Eylül – 5 Kasım 2023 tarihleri arasında sergilendi. Hamamın arkeolojik bir kazıya dönüşen 13 yıllık restorasyon sürecinden esinlendiğini dillendiren Elif Uras; tarihi kalıntıların onarımı sırasında açığa çıkan katmanların, bizi kişisel ve toplumsal düzeyde dönüştürebilme olasılıklarını sergiye taşımış.

Melike Alpay Özmen; “ Sevgili Elif ile çalışmak, onun hayal ettiği hikayenin gerçeğe dönüşümüne ortak olmak çok heyecan vericiydi. Mermerle tarihe not düşmek ve sanatın gücü bizleri çok mutlandırıyor”

İki genç başarılı kadın hepimizi heyecanlandırıyor. Eminiz Sevgili Gökhan Alpay ve Sevgili Güngör Uras kızlarının başarılarını gururla izliyorlardır. Işıklar içinde uyusunlar…

İlginizi Çekebilir

“Batman’dan Venedik’e; Arşidük Frederik’in evine yolculuk”…

Henüz 9’unda yağlıboya ile tanışıp ilk sergisini okul kütüphanesinde açan sanatçı Ahmet...

Mermer ve Sanat

KÖMÜRCÜOĞLU RESİM ÇALIŞTAYI YAPILDI Bu yıl NKVAKFI olarak “2. KÖMÜRCÜOĞLU RESİM ÇALIŞTAYI’nı, 1-8...

Mehmet Aksoy

Heykeli; zamanın ve mekânın “ben” üstünden sesi soluğu olarak düşünüyorum. Zaman, dördüncü...

Nihayet… “Cennetin Hediyesi” Enkazdan Kurtarıldı

Hatay’da mozaik sanatçısı Menel Hüzmeli’nin dünyada benzeri olmayan 500 bin taşla 1...