Cuma , 21 Haziran 2024
Life Sağlık

Çekiç Parmak

Çekiç parmak bir travma sonucu parmak ucunun yukarıya kaldırılamaması veya parmak ucunun kendiliğinden aşağı doğru kıvrılmasıdır.

Spor travması, sıklıkla top gelmesi veya bir yere çarpma gibi parmak ucuna ani olarak gelen güçle parmak ucunu kaldıran kiriş kopar. İki tipi vardır. Bu tipleri ayırt etmek için basit bir 2 yönlü parmak grafisinin görülmesi yeterlidir.  Eğer grafide bu bölgede küçük kırık parça görülürse kırıklı çekiç parmak görülmezse sadece kiriş kopmasına bağlı çekiç parmak tanısı konur. Bu iki tipin birbirinde ayrılması önemlidir tedavileri farklılık gösterir.

Daha sık olan, sadece kiriş kopmasına bağlı çekiç parmakta tedavi parmak atelleriyle yapılır.  Olay olduktan olabilecek en kısa sürede parmak atellenmelidir. İlk 3-4 hafta uzun parmak ateli dediğimiz parmağı tümüyle içine alan atel kullanılması uygundur. Bu ateli sadece parmağın yıkanması ve havalandırması için kısa süreler çıkarma dışında gece gündüz sürekli kullanmak gereklidir.  Bu ateller hastaınn parmağına göre bu sorunu düzeltmek için özel pozisyonda yapılır. Hasta ateli kullanma konusunda bilgilendirilir. Olası sorunla konusunda aydınlatılır. Atelin uygun kullanımının 3-4. Haftasında yeniden muayene edilir, eğer atel etkinliği görülmüşsse aynı süre kadar kalacak olan kısa parmak ateline geçilir. Kısa parmak atelinde sadece parmak ucu tespit olduğu için parmak daha rahat kullanılabilir. Tedavinin atelli süresi 6- 8 hafta kadar sürmelidir. Kısa parmak atelini son hafta geceleri kulanarak 1 hafta daha uzatmak faydalıdır. Kısa parmak ateliyle el her türlü kllanıma açıktır, hatta spor bile yapılabilir. Atelsiz spor yapma süresi 10 haftadan erken olmamalıdır. Atel tedavisi başarı şansı çok yüksek olan bir tedavidir. Ancak hasta uyumu gerektirir. Eli kullanmadaki zorluklar ve atelle uyumsuzluk atelin çıkarılmasıyla tedaviyi başarısız kılacaktır. Belli bir süre sonra atelli tedavi aynı etkinliğe sahip değildir. Tedavisi gecikmiş hastalarda kronik (uzun süreli) çekiç parmak hastalarında atelli tedavi yerine cerrahi tedavi tercih edilir.

Kırık olan ve kronik çekiç parmak hastalarında tedavi cerrahidir. Lokal anestezi altında kırık ve/veya kopan kiriş bölümü tamir edilir. Bu onarım geçici bir tel uygulamasıyla güçlendirilir. 4. Haftada tel çıkarılarak, parmak 2 hafta daha korunur. Sonra da rehabilitasyona başlanır.

Parmak rehabilitasyonu çekiç parmak nasıl tedavi edilirse edilsin önemlidir. Gerek atelin içinde tedavi edilmiş gerekse ameliyat edilmiş hastalarda şekil düzelmekle birlikte parmak eklemlerinde özelliklede uç eklemde geçici sertlik rehablilitasyonla açılmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Silikozis

Silikozis, aşırı miktarda silika tozu inhalasyonuna bağlı olarak gelişen bir akciğer rahatsızlığıdır....

Ellerde Uyuşma

Prof. Dr. Kadir BACAKOĞLU Ellerimizde uyuşma, iğnelenme, elektriklenme, yanıcı tarzda ağrı, güçsüzlük,...

Maskeler çıktı, üst solunum yolu virüsleri arttı

Uzmanlar uyarıyor: Geçmeyen öksürük ve gripte hekime başvurun Grip salgını fena vuruyor...

Mermer ve Akciğerler

Dünya genelinde en sık görülen Meslek Hastalıkları listesinin başında, Mesleki Akciğer Hastalıkları...