Cuma , 21 Haziran 2024
Anasayfa Life Haber Pazar Payımızı Büyütmeyi Hedefliyoruz
Life Haber

Pazar Payımızı Büyütmeyi Hedefliyoruz

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Alimoğlu
Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Alimoğlu

Madenler yaşamımızın her alanında hayatımızı kolaylaştırırken, ekonomimize de büyük bir katma değer sağlıyor. Türkiye, 2022 yılında maden ihracatını yüzde 9 artırarak 5,9 milyar dolardan 6,5 milyar dolara çıkartarak Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutladığımız 2023 yılına moralli bir giriş yapmamızı sağladı.

Türk doğal taş sektörü 2,1 milyar dolarlık ihracatla Türk maden ihracatının yüzde 32’sini gerçekleştirdi. Metalik cevherler grubundan sonra ikinci sırada yer aldı. 2022 yılında maden sektörünün en çok ihracat yaptığı ülkeler sırasıyla 1,4 milyar dolarla Çin, 630 milyon dolarla ABD, 386 milyon dolarla Bulgaristan oldu. Maden ihracatında en dikkat çekici artış yüzde 56 ile (335 milyon dolar) İtalya oldu.

İnsanlığın sıfır noktası kabul edilen 12,500 yıllık tarihe sahip Göbeklitepe’deki tüm yapılarda var olan, geçmişte tüm mabetleri, sarayları, günümüzde havaalanları, oteller, AVM’ler, konutlar başta olmak üzere tüm yaşam alanlarını süsleyen, değer katan doğal taşlar insanlık var olduğu sürece hayatımıza dokunmaya devam edecek.

Dünyanın en eski mermer üreticilerinden birisi olan Türkiye, 150 farklı çeşit doğal taş ve 650 renk ve desen seçeneğini dünyaya sunuyor. Üretim miktarı ve değeri göz önüne alındığında, Türkiye sahip olduğu potansiyelle mermer ve doğal taş sektöründe dünyanın en büyük beş ülkesinden birisi konumunda. 2022 yılında, 2,2 milyar doların üzerinde doğal taş ihracatına imza attık. Ege Maden İhracatçıları Birliğimiz üyesi binden fazla firmamız, Türkiye’nin bu başarı hikayesinin baş aktörü konumunda.

EMİB’in kurulduğu yıllarda 30 milyon dolar seviyesinde olan Türkiye’nin doğal taş ihracatı, EMİB üyelerinin omuz vermesiyle 30 yıllık süreçte 2,2 milyar doları aşarken, Ege Maden İhracatçıları Birliği olarak 2022 yılında 770 milyon dolarlık doğal taş ihracatıyla Türkiye’de lider birlik olduk. Türkiye’nin doğal taş ihracatında işlenmiş ürünlerin payı yüzde 60-65 mertebesindeyken, EMİB üyelerimizin işlenmiş ürün ihracatları yüzde 80 seviyesine yükseldi. İşlenmiş ürün ihracatımızı artırmak için işlenmiş ürün talep eden ülkelere yönelik ticaret heyeti organizasyonlarımızı aralıksız sürdürüyoruz.

Ege Maden İhracatçıları Birliği olarak 5-10 Şubat 2023 tarihlerinde “İngiltere Doğal Taş Sektörel Ticaret Heyeti”ni yaptık. Amacımız, mimarların prestijli projelerinde Türk doğal taşı kullanmalarını sağlamak. 12- 19 Mart 2023 tarihlerinde Kazakistan ve Özbekistan’da organize ettiği Doğal Taş Sektörel Ticaret Heyetleri ile yoğun bir hafta geçirdik. 17 doğal taş ihracatçı firmamız Kazak ve Özbek doğal taş ithalatçılarıyla yüzlerce ikili iş görüşmesi yaptı. Potansiyel iş birliklerimizi geliştirmek, sektördeki gelişmeleri takip ve söz konusu ülkelere ticaret heyeti düzenlemek üzere araştırma yapmak amacıyla Mosbuild Moskova Fuarını gözlemleme ve bilgi edinme fırsatımız oldu.

Coverings 2023 Fuarı ABD’ye de temsilci arkadaşlarımız gidecekler. Böylece Yurt dışı pazarında ülkelerin kültürlerini, iş yapış biçimlerini tanıyarak network oluşturup, sektörümüzdeki firmalarının yararına bilgi birikimi oluşturuyoruz. Katma değer yaratma çabamız, yorulmadan devam edecek.

Doğal taş sektöründe dünyanın en büyük fuarı olan Xiamen Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı’na Türkiye Milli Katılım Organizasyonunu 2023 yılında 20. Kez düzenleyeceğiz. Sektörde lider 60 firmamızla Çin pazarındaki konumumuzu güçlendirme çabası içinde olacağız.

26-29 Nisan 2023 tarihlerinde düzenlenecek olan İzmir Marble Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı’nda da güçlü bir şekilde yerimizi alacağız. Ege Maden İhracatçıları Birliğimiz yanında; İstanbul Maden İhracatçıları Birliği, Denizli İhracatçılar Birliği ve Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği işbirliğinde Marble Fuarı kapsamında düzenleyeceğimiz Alım Heyeti Organizasyonu’yla 26 ülkeden 130’ün üzerinde ithalatçıyı ihracatçılarımızla buluşturacağız. Marble Fuarı’nda AMORF Tasarım Yarışmamızda katılarak derece alan yarışmacılarımızın ürünlerini de EMİB’in info standında katılımcıların beğenilerine sunuyor olacağız.

2023 yılına başarılı bir giriş yapamamış olsak, Kahramanmaraş merkezli depremler morallerimizi bozmuş olsa da, bundan sonraki süreçte fuarların desteğiyle yapacağımız yeni ticari bağlantılarla 2023 yılı sonu için EMİB adına belirlediğimiz 1,4 milyar dolar ihracat hedefine ulaşacağımıza inanıyor, Marble Fuarı için emek veren herkese doğal taş sektörümüz adına şükranlarımı sunuyor, Marble Fuarı’nın sektörümüze yeni bir dinamizm katacağına inanıyorum.

İlginizi Çekebilir

Maden ihracatında kayıplar telafi ediliyor

Maden sektörü 2023 yılında ihracattaki yaralarını 2024 yılının ilk çeyreğinde sardı Doğal...

Türk doğal taş sektöründen ABD Çıkarması

Yaklaşık 2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren Türk doğal taş sektörü, en önemli...

Maden Platformu; İliç’de yaşanan facia nedeniyle, Maden Sektörünün tamamı suçlanmamalı…

KAMUOYU AÇIKLAMASI Erzincan – İliç Çöpler’deki maden işletmesinde kayan malzemenin altında kalan...

Çevreye duyarlı ve sürdürülebilir projeler ödüllendirildi

12. Endüstriyel ve Mimari Doğal Taş Tasarım Yarışması’nda kazananlar belli oldu Bu...