Cuma , 19 Temmuz 2024
Anasayfa Life Fuar Marble İzmir Fuarı’na Yoğun İlgi
Life Fuar

Marble İzmir Fuarı’na Yoğun İlgi

Doğal taşın dünyaya açılan kapısı Marble İzmir büyük ilgi gördü

Türkiye doğal taş ihracatının can damarı Marble İzmir Fuarı, sektörü, 26-29 Nisan 2023 tarihleri arasında fuar İzmir’de ağırladı. Bu yıl rekor kırarak 150 bin metrekareyi aşan sergi alanında, bin 15 katılımcıyla gerçekleşen fuarı, ülkemizin ve dünyanın dört bir yanından profesyonel ziyaret ederken milyon dolarlık anlaşmalara imza atıldı. Katılımcılar, fuarı değerlendirerek, Marble İzmir’in kendileri için dünyaya açılan kapı ve ihracatın başlama noktası olduğunu dile getirdiler.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, İZFAŞ tarafından bu yıl 28. kez düzenlenen Marble İzmir Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, doğal taşın her haline ve makinelere ev sahipliği yaptı. Renk ve desen çeşitliliği ile tüm ihtiyaçları karşılayan fuarda blok, işlenmiş taş, tasarımlar ve makinelere kadar pek çok ürün grubu alıcılarını buldu. Marble İzmir, Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı oldu ve sektör için yeni ticaret fırsatları yaratmaya devam etti.  Marble İzmir’i değerlendiren fuar katılımcıları, sektörde pandeminin izlerinin silindiğini ve gösterilen ilgiden memnuniyet duyduklarını ifade ettiler. 

Doğal taş sektörünün en büyük küresel buluşması Marble İzmir-Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarının hem ülke hem de kent için önemine vurgu yapan Başkan Tunç Soyer, “Marble İzmir, dünyanın en büyük doğal taş fuarı ve bu nedenle doğal taş sektörünün dünyaya açılan kapısı. Marble İzmir, şehrimizin Türkiye’ye ve dünya fuarcılığına bir armağanı” dedi. Başkan Soyer, sektörden gelen talep üzerine fuarı 20 bin metrekare daha ilave yapılacağı sözünü verdi.

FUAR KAPALI GİŞE İDİ…

Fuar gerek doluluk gerekse de ziyaretçi sayısı bakımından oldukça yoğundu. Geçmiş yıllarda fuarın ilk günü açılış nedeniyle sakin olur ve firma temsilcileri birbirlerini ziyaret ederler, iyi dileklerini sunarak özlem giderirlerdi. Ancak bu yıl daha resmi açılış yapılmadan ciddi bir yoğunlukla karşılaşıldı. Bu yoğunluk son gün son saatlere kadar da azalmadan devam etti. TÜMMER, Ege Maden İhracatçıları Birliği, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği, Batı Akdeniz İhracatçı Birliği, ,DOTEK, Madencilik Platformu temsilcileri İZFAŞ ile koordineli çalışarak başarılı bir fuara imza attılar. Özellikle Alım heyetleri ve Yabancı Mimarların katılım ve ziyaretleri sektörümüz açısından çok önemli idi.

Doğaltaş makineleri üreticileri çadırlardan ve açık alandan kurtulmanın verdiği motivasyon ile ciddi bir katılım sağladılar. Fuarda en etkili aktif satış ve bağlantıları gerçekleştiren makineciler gurubu oldu.

Öte yandan Fuar öncesi alınan karar uyarınca; Türk Doğal taş sektöründe iz bırakan  Marble İzmir Fuarı’na önemli katkıları olan TÜMMER Onursal Başkanı Raif TÜRK’ ün adı düzenlenen törenle Fuar İzmir girişindeki meydana verildi. Anlamlı Törene Türk Ailesi, Sektör temsilcileri ve İZFAŞ yöneticileri katıldı

Fuarda, doğal taşın sanatsal formları da sergilendi ve ziyaretçilerden büyük ilgi gördü. Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi adlı fantastik edebiyat serisinden uyarlanarak çekilmiş film üçlemesindeki karakterlerin heykelleri, orijinali Hatay Arkeoloji Müzesi’nde yer alan Dionysos ile Ariadne mozaiğinin reprodüksiyonu, Fransız ressam William Adolphe Bouguereu’nun Müzik ve Edebiyat isimli eserinin çeşitli renkte binlerce parça mermer kullanılarak yapılan mozaik reprodüksiyonu, farklı türde heykeller, üç boyutlu tablolar, süs ve mutfak eşyaları, aksesuarlar büyük ilgi çekti. Fuar’a girerken üzgündük, deprem felaketinin izleri henüz çok taze idi. Fuarla moral bulduk, enerji depoladık. Dileriz geri dönüşler güzel olur.

İlginizi Çekebilir

Türk doğal taş sektöründen ABD Çıkarması

Yaklaşık 2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren Türk doğal taş sektörü, en önemli...

Doğal Taş Sektörü 29. Marble İzmir’i Bekliyor

Doğal taş sektörünün en büyük küresel buluşması Marble İzmir – Uluslararası Doğaltaş...

Hindistan Stone Mart Fuarı

Asya’nın en önemli Doğal taş fuarlarından biri olan India Stonemart 2024 Fuarı’ Hindistan’ın Jaipur kentinde yapıldı....

Türk doğal taş sektörünün Güney Kore pazarına çaldığı maya tuttu

Türkiye-Güney Kore arasındaki dostluk köprüsü doğal taş sektöründe ticaret köprüsüne dönüşecek Dünya’nın...