Cuma , 19 Temmuz 2024
Anasayfa Life Mimari Her Proje Kendi Hikayesinden Doğar…
Life Mimari

Her Proje Kendi Hikayesinden Doğar…

Hem ülkemizde hem de ülke dışında yaptığı projelerle ismini ‘Dünya Star Mimarlar’ arasına yazdıran Emre Arolat, yaptığı sıra dışı, yenilikçi ve özgün tasarımlarıyla farkını ortaya koymaya devam ediyor. Mesleki yaşamı birinciliklerle, unvan ve ödüllerle dolu olan Arolat; bu yıl Türk mimari anlayışını New York’a da taşıdı.

Emre Arolat; “Yerle ilgili hayal kurmak, orayı tanımak, koklamak, durumunu anlamak benim için çok önemli. Sadece topografyayı kastetmiyorum. En az topografyası kadar o işin politikası ve kültürü de önemlidir. Örneğin; çok rüzgarlı bir yer bile, projeyi tamamen bambaşka noktaya götürebilir. Bu yüzden yeri görmeden, projeyle ilgili hiç bir şey tasarlamam. Kendime ait bir tasarım tekniğim de var. Topografyayı görmenin yanı sıra, bazı durumlarda konuya ilişkin okuma yaparım. Sonra da bütün okuduklarımı bir tasarım sepetinin içine koyar, onu her taraftan sallar ve projedeki önceliklerimi belirlerim. Bu bağlamda da, her proje kendi hikayesinden doğar”.

EMRE AROLAT; MESLEĞE BAŞLADIĞI GÜNDEN BU YANA HEM ULUSAL HEM DE ULUSLARARASI ÖDÜLLER ALDI. DÜNYA STAR MİMARLARİ ARASINDA GÖSTERİLİYOR. SON YILLARDA ÖZELLİKLE CAMİ PROJELERİ İLE DE ADINDAN SÖZ ETTİRİYOR.

“İslam felsefesine meraklı birisiyim. İslam mimarisinin bugün içinden geçtiği buhranı kritik buluyorum. Bunu keşfetmek için Sancaklar Camii iyi bir fırsat oldu. Sancaklar Vakfı tarafından, bana o proje teklif edildiğinde kendilerinden süre istedim. Çünkü hayatımda hiç cami tasarlamamıştım bir okul projesi dışında… Okuyarak, İslam alimleriyle konuşarak, elime hiç kalemi almadan dört ay vakit geçirdim…

Araştırırken; İslam felsefesinin özündeki tevazuyu, kültürel yükleri henüz edinmemiş olduğu döneme kadar İslam olduğu döneme kadar İslam mimarlığının da aynı tevazuyla yaklaşılan bir durum olarak resmettiğini gördüm. Ne Kuran’da ne de başka ciddiye alınan bir İslam yazınında caminin fiziksel şekliyle ilgili hiçbir tarif yok! Temiz olan her yer ibadet edilebilir yerdir. Dolayısıyla kainat aslında bir ibadethanedir.

2014 yılında yayımlanan Dergimizin 13. Sayısında Sancaklar Camii’ ni kapağa taşıyarak, haber yaptık
Biz de bütün bunlardan; İslam’ın, İslam mimarlarının ve ibadetin özünün önemsenmesinden yola çıkarak Sancaklar Camii’ni yaptık. Fakat sonra geldiğimiz nokta biraz tuhaf oldu. Biz İslam tevazusu üzerinden yola çıksak da, Sancaklar Camii inanılmaz şöhretli oldu. Camiye bir anda otobüsler dolusu insan gelmeye başladı dünyanın dört bir yanından. Kısa bir süre sonra da, sarı tabelalara çıktı ve Türkiye’deki ziyaret edilmesi gereken eserler arasına girdi…
Bunlar bir taraftan sevindirici şeyler tabii. Ama öbür taraftan bakınca bir mimar için tuhaf bir durum. Çünkü insanların ibadet edebileceği veya düşünebileceği bir tür meditasyon mekanı olarak tasarladığımız bir şeyin bu kadar şöhretli olması aslında amaçlarımıza ters düşen bir şey …”
Arolat Mimarlık şu anda Acman‘da (Ajman / BAE) bir cami projesini hayata geçiriyor
Arolat Mimarlık şu anda Acman‘da (Ajman / BAE) bir cami projesini hayata geçiriyor. Emre Arolat bu projenin hikayesi de şöyle özetliyor:

İlginizi Çekebilir

Aslı Arıkan Dayıoğlu:

“Doğal Taş Her Zaman Kullanmayı Sevdiğimiz Malzemelerden Biri” Tasarım çizginiz hakkında neler...

Kavramsal ve Gerçeküstü Mimari

Zarafet, Keskinlik ve Hipnotize eden Minimalizm Açık alanlar, belirgin ve yükseltilmiş açılara...

(2023 Yılı’nda) Doğal Taş’ın yapılardaki kullanımlarında yenilikler

Piyasa raporları Doğal Taş’ın tüm Dünya’daki kullanımının 2030 yılında iki katına çıkmasını...

Kentler öyle kısa sürede, sıfırdan tek seferde kurulmaz

Antakya’nın 100 bin yıllık geçmişi var. 30’dan fazla deprem görmüş. Farklı dinleri,...