Perşembe , 18 Temmuz 2024
Anasayfa Life Proje Dereli Madencilikten Bir İlk
Life Proje

Dereli Madencilikten Bir İlk

“doğanın moda algısına atıf”

1940’lı yıllarda madencilik faaliyetlerine başlayan Dereli Ailesi, üç nesildir madencilik sektöründe faaliyet gösteriyor.

Dereli Ailesi, Marmara Adası faaliyetlerine Dereli Mermer Granit Maden A. Ş. adı ile devam etmekte ve Marmara Adası’nda kalsit ve dolomit üretimini sürdürüyor.

Bugün Dereli ailesinin son nesil temsilcilerinden Sevgili Gülce Dereli ile yürüttüğü çalışmalar hakkında sohbet edelim istedik.

Gülce Dereli; “Teknolojinin amansız tüketim çağında, yaratmanın büyüsüne, sanatın iyileştirici gücüne, farklı disiplinlerin bir araya gelmesiyle oluşacak uyuma ve “dünyayı güzellik kurtaracak” inancına sahibiz” diyor.

Geçtiğimiz günlerde Dereli Art olarak çok güzel ve farklı bir çalışmaya imza attı Dereli ailesi. Bu çalışmayı Sevgili Gülce’den dinliyoruz:

“Marmara Adası Saraylar Beldesindeki dolomit ocağımızda global bir moda dergisinin moda çekimine ev sahipliği yaptık. 2 model, makyöz, kuaför, videographer ve fotoğrafçı, styling ve asistanlarıyla 15 kişilik bir ekiple çekim yaptık.

Derginin çekim konusu doğa idi. Amacımız; kamuoyundaki yanlış algıyı silmek adına madenciliğin aslında doğaya dost bir iş kolu olduğunu anlatmaktı.

Aynı zamandan evrenin bize sunduğu ve aynen kıyafetler gibi dünya modasına yon veren doğanın moda algısına atıfta bulunmaktı. Çok da ses getirdi. Bilindiği gibi dünyada bu tür çalışmalar yapılıyor. Ancak bizim ülkemizde ilk kez yapıldı”  diyerek yaşadıkları keyifli ve heyecanlı süreci bizlerle paylaştı.

Dereli madenciliğin genç kuşağı aynı zamanda sanatsal faaliyetleri de destekliyor. Ocaklarda bulunan hiçbir artık heba edilmiyor. Mikronize tesis dışında “Sanat Köyü” olarak tanımladıkları alanda genç sanatçıların heykel çalışmaları içinde ortam yaratıyor.

Kendilerini farkındalık yaratan çalışmalardan ötürü kutluyor, özgün projelerini sürdürmeleri diliyoruz.

İlginizi Çekebilir

BAŞARANLAR ile Travertene Doğal Dokunuş

2005 yılından bu yana ev tekstili üzerine faaliyet gösteren Chakra markasının Türkiye...

‘Taşın ana vatanı Türkiye’ projesi

İMİB’in Türk doğal taşını dünyaya tanıtacak projesi için ‘Turquality’ desteği İstanbul Maden...

“Regnum Carya” Konforun ve Dinginliğin Vücut Bulmuş Hali

“Regnum Carya” da sektörün en güçlü firmalarından “Başaranlar Mermer” İmzası  Antalya’nın en...

YALIKAVAK MARINA’da BAŞARANLAR imzası  

Bodrum’un incisi Yalıkavak’ta yer alan, bölgenin en lüks alışveriş, yaşam merkezi ve...