Cuma , 21 Haziran 2024
Anasayfa Life Fuar 29. Marble İzmir 17 – 20 Nisan 2024’te
Life Fuar

29. Marble İzmir 17 – 20 Nisan 2024’te

Doğal taş sektörünün en büyük küresel buluşması Marble İzmir Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, tüm dünyadan doğal taş sektörü temsilcilerini 17 – 20 Nisan 2024 tarihleri arasında İzmir’de ağırlayacak. Geçtiğimiz yıl 150 bin metrekareyi aşan sergi alanında, 1015 katılımcıyla gerçekleşen fuarı 148 ülkeden 9 bin 56’sı yabancı olmak üzere toplam 79 bin 153 kişi ziyaret etmişti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, İZFAŞ tarafından düzenlenen Marble İzmir Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, sektöre katkı sağlamaya, Türk doğal taşının dünyaya açılan kapısı olmaya devam ediyor. 1998 yılından bu yana Uluslararası Fuarlar Birliği (UFI) üyesi olan Marble İzmir, son 28 yıldır sektöre uluslararası ticaret kapısı olarak hizmet veriyor. Birçok ülkeden uluslararası katılımcının Marble İzmir’de yer alması, binlerce uluslararası profesyonel ziyaretçinin fuara ilgi göstermesi ile Türk doğal taşının dünyaya açılarak pazar payını arttırması, yeni pazarlara ulaşması, sektör açısından önem taşıyor.

Marble İzmir; 29. yılında da birçok ülkeden profesyonel katılımla düzenlenecek alım heyeti programları, Türkiye ve dünyanın dört bir yanından katılımcı ve ziyaretçileri, sağladığı ticaret hacmiyle sektöre umut olmaya devam edecek. Fuarda, blok ve işlenmiş taş, tasarımlar ve makinelere kadar pek çok ürün grubu alıcılarını bulurken Marble İzmir, binlerce yıldır doğal taşların dünyadaki en önemli rezerv alanı olan Türkiye’nin bu alandaki liderliğini dünyaya göstermek ve yeni iş birlikleri sağlamak için fırsatlar sunacak.

6. Uluslararası Değişik Doğal Taş Tasarım Yarışması başvuruları devam ediyor

Doğal taş sektörünün en büyük küresel buluşmalarından Marble İzmir Fuarı kapsamında düzenlenen 6. Uluslararası Değişik Doğal Taş Tasarım Yarışması’na, başvurular 28 Ocak 2024’e kadar devam ediyor. Geçtiğimiz yıl yarışmaya, 15 ülkeden genç tasarımcı adayları doğal taş kullanarak oluşturdukları toplam bin 72 özgün projeyle katılmıştı. Doğal taş sektörünün uluslararası piyasada rekabet gücünü artırarak genç ve yaratıcı tasarımcıları teşvik etmeyi hedeflenen yarışmaya, üniversitelerin ilgili bölümlerinden öğrenciler, doğal taş ya da doğal taş artıklarından üretilecek dekoratif ev eşyası tasarımlarıyla katılabiliyor.

17-20 Nisan 2024 tarihleri arasında 28. kez düzenlenecek Marble İzmir, kapsamında düzenlenen 6. Uluslararası Değişik Doğal Taş Tasarım Yarışması’yla genç tasarımcılar, sektörün yenilikçi firmalarıyla bir araya gelecek. Serüvenine ulusal katılımla başlayan yarışma, geçtiğimiz yıl yurt dışı başvurularının da yapılmasıyla uluslararası bir boyut kazandı. Yarışmada geçtiğimiz yıl olduğu gibi firma özel ödülleri de yer alıyor. Böylece tasarımcılar ile genç yetenekleri destekleyen firmaların buluşması amaçlanıyor. Yarışma; tasarım ve mimariyle desteklenerek katma değeri yüksek ürünlerle yapılmasıyla doğal taş ihracatının artmasını, Türk doğal taşının pazarda yenilikçi yüzünün ortaya konulmasını da hedefliyor. Bu yarışma ile ayrıca, çevre dostu ve sürdürülebilir projeler geliştirmek, sektörün gelişimine ve rekabet gücünü katkı sağlayarak ülke ekonomisine katkıda bulunmak da amaçlanıyor.

Yarışma, üniversitelerin, Mimarlık, Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım, Sanat ve Tasarım, Güzel Sanatlar ve Tasarım fakültelerinin lisans bölümlerine, üniversitelerin tasarımla ilgili diğer lisans ve ön lisans programı öğrencilerine açık. Yüksek lisans ve doktora eğitimi gören adaylar da yarışmaya başvurabiliyor. Akademisyenlerden tasarımcılara ve sektör profesyonellerine kadar birçok önemli ismin jüride yer aldığı yarışmaya 28 Ocak 2024 tarihine kadar başvuru yapılabiliyor. Toplam ödül miktarının 540 bin TL olduğu yarışmada; ilk üç projenin yanı sıra Ege İhracatçılar Birliği Yurtdışı Fuar Katılım Ödülü, firma özel ödülleri, tasarımların tescili ödülü, tasarımların üretimi ödülü, staj ödülü, tatil ödülü gibi çeşitli ödüller de verilecek. Yarışmaya en çok öğrencinin başvuru yaptığı üniversiteye de 3D yazıcı hediye edilecek. Yarışmayla ilgili detaylı bilgilere www.degisiktasarimyarismasi.com/tr adresinden ulaşılabilir.

Yarışmada, jüri toplantısı 12 Şubat 2024 yapılırken 16 Şubat 2024’te eleme sonuçları açıklanacak. Firma ve tasarımcı buluşma toplantısı 20 Şubat, final ve ödül töreni ise 17 Nisan 2024’te Marble İzmir Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı açılış gününde gerçekleştirilecek.

İlginizi Çekebilir

Türk doğal taş sektöründen ABD Çıkarması

Yaklaşık 2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren Türk doğal taş sektörü, en önemli...

Doğal Taş Sektörü 29. Marble İzmir’i Bekliyor

Doğal taş sektörünün en büyük küresel buluşması Marble İzmir – Uluslararası Doğaltaş...

Hindistan Stone Mart Fuarı

Asya’nın en önemli Doğal taş fuarlarından biri olan India Stonemart 2024 Fuarı’ Hindistan’ın Jaipur kentinde yapıldı....

Türk doğal taş sektörünün Güney Kore pazarına çaldığı maya tuttu

Türkiye-Güney Kore arasındaki dostluk köprüsü doğal taş sektöründe ticaret köprüsüne dönüşecek Dünya’nın...