Perşembe , 18 Temmuz 2024
Anasayfa Life Haber Alpay Mermer; Sektörün İlk ve Tek 46. Fem Sertifikası İle Taçlandı…
Life Haber

Alpay Mermer; Sektörün İlk ve Tek 46. Fem Sertifikası İle Taçlandı…

Madencilik sektöründe 25.yılı geride bırakan Alpay Mermer Madencilik, çalışma hayatında kadın istihdamını desteklemek ve fırsat eşitliği sunmak prensibiyle çalışmalarını yürütüyor. Kadın istihdamı ve fırsat eşitliği prensipleriyle hareket eden, çevre politikalarını uygulayan, sanatın, tasarımın yaratıcılığına ve gücüne inanan, her adımında sürdürülebilirliğe katkı sağlamayı kendine misyon edinen şirket bünyesindeki kadın iş gücü oranını da artırmayı hedefliyor.

Alpay Mermer Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Melike Alpay Özmen; Babadan Oğula” cinsiyetçi bir söylem. Alpay Mermer madencilik olarak hayatın her alanında daha kapsayıcı ve eşitliği sağlayan söylemler kullanmayı tercih ediyoruz. Halen firmanın 4 ortağının da kadın olduğunu, yönetim kurulunun yüzde 80’inin de kadınlardan oluştuğunu söyledi. Özmen, kadın istihdamı konusunda sektördeki tek firma olduğunu belirterek; “İstihdam ettiğimiz kadın personel sayımız, toplam 257 çalışanımızın yüzde 30’una tekabül ediyor. Amacımız, hem kadınlara fırsat eşitliği sağlamak hem de sektördeki ‘erkek egemen’ algısını yaptığımız başarılı işler ve farkındalık projeleriyle yıkmak. Bu, bizimki gibi fiziksel güç de gerektiren, çok tehlikeli iş kolunda olan maden sektöründe faaliyet gösteren bir şirket için çok güzel bir oran ve bunun daha da artması gerektiği inancındayız. Yürüttüğümüz başarılı çalışmaların yanı sıra kadın iş gücü ve istihdamında da lider ve örnek olmayı kendimize hedef ediniyoruz” diyerek hassasiyetlerin altını çiziyor.

KAGİDER Fırsat Eşitliği Modeli ( FEM ) Sertifikasyon programında bağımsız danışman firmalar ile şirketin kadın erkek eşitliğine verdiği önemi ölçen uzun raporlamalar sonucunda programı başarıyla tamamlayan firmalara sertifika verildiğini ve madencilik alanında ilk olduklarını belirten Melike Alpay Özmen, bu sertifikanın sektörde farkındalık yaratacağını belirtiyor.

İzmir Marble Fuarı’nda,  KAGİDER üyelerini standında ağırlıyan Özmen’e sertifikası Emine Erdem tarafından takdim edildi. Erdem; “ Türkiye’nin önde gelen mermer şirketlerinden Alpay Mermer, insan kaynakları süreçlerinde fırsat eşitliği sağlayan istihdam politikaları sonucu KAGİDER tarafından verilen “Fırsat Eşitliği Modeli” sertifikasının sahibi oldu. FEM sertifikası alan şirketler arttıkça eşit bir dünya hayalimize daha çok yaklaşıyoruz.” diyerek sertifikasını takdim etti. Melike Alpay Özmen; KAGİDER’e, tören katılan İhracatçıları Birliklerine, Dotek Başkanı’na, katılımcılara ve sektörde görev alan kadın sektör temsilcilerine ve basın kuruluşlarına teşekkür etti.

Alpay Mermer Madencilik, 1996 yılında merhum Gökhan Alpay tarafından kuruldu. Muğla’nın Kavaklıdere bölgesinde küçük bir ocak işletmesi olarak başlayan firma bugün; verimli mermer ocağı ve kaliteli Muğla Beyaz’ı mermer üretimi sayesinde Türkiye’nin ve dünyanın en değerli mermer ocağına sahip firmaları arasında yer alıyor. Her geçen gün mermer ocağı ve fabrikalarına yatırım yapan Alpay Mermer, kalitesinden vazgeçmeden ürün çeşitliliğini sürekli geliştirerek dünya çapında markalaşmış adını güçlendirmeye devam ediyor. Öncelikli olarak çalışan sağlığına ve müşteri memnuniyetine önem veren Alpay Mermer, mermer ürünleri arasında bulunan Blanco Ibiza, Blanco Lea, Blanco Luna ve Karia Grey ile A.B.D., İspanya, Kanada, Portekiz, İsrail, İtalya, B.A.E. ve Çin gibi ülkelerle ihracatını sürdürüyor. İşlenmiş mermer ürünleri arasında bulunan Kumlama, Cilalı ve Honlu Mermerlerile de dünya çapında adından söz ettiriyor.

İlginizi Çekebilir

İMİB’in yeni Başkanı Eyüp BATAL  oldu

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB)’nde Yönetim Kurulu Başkanı, hali hazırda Yönetim Kurulu...

Maden ihracatında kayıplar telafi ediliyor

Maden sektörü 2023 yılında ihracattaki yaralarını 2024 yılının ilk çeyreğinde sardı Doğal...

Türk doğal taş sektöründen ABD Çıkarması

Yaklaşık 2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren Türk doğal taş sektörü, en önemli...

Maden Platformu; İliç’de yaşanan facia nedeniyle, Maden Sektörünün tamamı suçlanmamalı…

KAMUOYU AÇIKLAMASI Erzincan – İliç Çöpler’deki maden işletmesinde kayan malzemenin altında kalan...