Cuma , 21 Haziran 2024
Anasayfa Life Haber Temsili Yörük Göçü
Life Haber

Temsili Yörük Göçü

Isparta’da Yörük ve Türkmen geleneklerinin yeni nesillere aktarılması amacıyla kent merkezinde temsili Yörük göçü gerçekleştirildi.

Isparta Belediyesi ve Toroslar Yörük Türkmen Federasyonu işbirliğinde “Yörükler Şehre İndi” sloganıyla belediye binası önünden Kirazlıderemevkisine yürüyüş düzenlendi.

Yörükler, deve, at, eşek ve araç gereçleriyle bölgeye giderek kıl çadırları kurdu. Isparta Valisi Aydın Baruş, Türk bayrağını göndere çekti ve oba ateşini yaktı.

Etkinliğin bu yıl ilk defa kent merkezinde yapıldığını dile getiren Vali Aydın Baruş, “Gençlere, atalarının hangi koşullarda hayatını sürdüğünü ve geleneklerin ne anlama geldiğini anlatmak amacıyla bu yürüyüş gerçekleştirildi. Yörük Türkmenler yüz yıllardır bu ülkenin ovalarına, yaylalarına göç ederek hem hayvancılığı yaşattılar hem de köklü geleneklerimize sahip çıktılar.” diye konuştu. Yerleşik hayatın başlamasıyla bazı geleneklerin de unutulmaya yüz tuttuğunu ifade eden Baruş, geleneklerin gelecek nesillere aktarılmasının önemli olduğunu kaydetti.

Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, “Türklüğümüzü, kültürümüzü, geçmişimizi yaşatmak için çok mücadeleler veriyorsunuz. Gençlerimiz, çocuklarımız Yörük kültürünü tanımak için çaba gösteriyorlar, soruyorlar, öğrenmeye çalışıyorlar. Geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez. Öncelikle geçmişimizi çocuklarımıza anlatmamız lazım. Yörükler olarak ülkenin, Anadolu’nun her bir noktasında tarih boyunca bulunmuşuz. Bu süreçte yaşantı, kullanılan binekler, kullanılan eşyaları çocuklarımızın bilmesi gereken konular. Bununla ilgili canlı tutmak adına çaba gösteriyorsunuz. Bugüne kadar yapmış olduğunuz çalışmalarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.

İl Beyi Mustafa Küçükyaman da güzel bir etkinliğe imza attıklarını belirtti.

Geçmişte Yörüklerin göç esnasında bir birlerini tanımaları için Keyfiye’yi icat ettiklerini belirten İl Beyi Mustafa Küçükyaman; “Keyfiye’de bulunan renklerin manası şu şekilde. Kırmızı renk: bayrağımızın rengini, Yeşil renk: imanımızı, İslamı, Sarı renk: bolluğu, bereketi, Mor renk: hoşgörüyü ve sevgiyi, Beyaz renk: Türk’ün duruluğu, sadeliği ve temizliğini temsil ediyor.” dedi.

Yörük dernekleri olarak Isparta’da yaz aylarında yaylalarda, dağlarda şenlikler, toylar yaptıklarını dile getirerek, “Şehirdeki vatandaşlarımız, gençlerimiz çocuklarımız Yörük kültürünü gelemedikleri için bilmiyorlar. Bizde sizlerle Yörükleri şehre taşıyalım adı altında bir proje düşündük. Belediyemizle, Yörük Türkmen derneklerimiz ve paydaşlarımızla birlikte şehrimizin içinde bir Yörük göçü yapmayı planladık. Çarşı içinden develerle, atlarla ve koyun sürümüzle birlikte milli kıyafetlerimizle yapmak istedik. Tüm katılımcılara ve paydaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Bu etkinliği önümüzdeki yıllarda da gençlerimizin katılımıyla güçlendirmeyi hedefliyoruz.

Yörük Göçünün canlandırılmasının ardından programda ayrıca çocuklar için kukla gösterileri de yer alırken, Muğla İl Beyi, Seydikemer Yörük Türkmen Derneği Başkanı ve Toroslar Yörük Türkmen Federasyonu Başkanı İsmail Uzunoğlu da sazı ve türküleriyle geceye renk kattı.

Temsili Yörük Göçü Isparta Belediyesinin halk oyunları ekibinin gösterileri ve Canan Bayram’ın birbirinden güzel seslendirdiği konseriyle devam ederken, konser ‘Isparta’nın Gülleri’ parçasıyla son buldu.

İlginizi Çekebilir

Maden ihracatında kayıplar telafi ediliyor

Maden sektörü 2023 yılında ihracattaki yaralarını 2024 yılının ilk çeyreğinde sardı Doğal...

Türk doğal taş sektöründen ABD Çıkarması

Yaklaşık 2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren Türk doğal taş sektörü, en önemli...

Maden Platformu; İliç’de yaşanan facia nedeniyle, Maden Sektörünün tamamı suçlanmamalı…

KAMUOYU AÇIKLAMASI Erzincan – İliç Çöpler’deki maden işletmesinde kayan malzemenin altında kalan...

Çevreye duyarlı ve sürdürülebilir projeler ödüllendirildi

12. Endüstriyel ve Mimari Doğal Taş Tasarım Yarışması’nda kazananlar belli oldu Bu...