Cuma , 19 Temmuz 2024
Anasayfa Life Mimari (2023 Yılı’nda) Doğal Taş’ın yapılardaki kullanımlarında yenilikler
Life Mimari

(2023 Yılı’nda) Doğal Taş’ın yapılardaki kullanımlarında yenilikler

Piyasa raporları Doğal Taş’ın tüm Dünya’daki kullanımının 2030 yılında iki katına çıkmasını öngörüyor. Yapılarda artan taleplerin dışında Doğal Taş üreticileri yeni inovasyon ve teknolojiler ile Doğal Taş’ın kullanım alanı ve uygulama çeşitliliğini arttırmayı hedefliyorlar. 2023 yılında Doğal Taş’ın yapılardaki kullanımlarında yenilikleri ele almaya çalıştık:

*Doğal Taş çok daha yenilikçi formlarda kullanılacak; yapılarda sadece kaplama ya da sonlanma olarak değil ama heykelsi ve mimari elemanlar olarak da kullanılacak.

*Doğal Taş teknolojik ürünlerle beraber kullanılarak yaratıcı, biricik ve kişiselleştirilmiş ortamlar elde edilecek; çok daha özel kesimler, geliştirilen yüzey teknikleri ve LED/fiber aydınlatma seçenekleriyle Doğal Taş yüzey ve renklerinin çok daha kuvvetli vurgulandığı ortamlarda kullanılacak.

*Doğal Taş katmanlarını oluşturan damar ve minerallerin vurgulandığı yüzeyler oluşturacak; Doğal Taş’ın sahip olduğu biriciklik ile asimetrik, ardışık kesimli ve özelleşmiş örgüler veya bookmatch örgü kullanılacak.

*Doğal Taş yapılarda zeminden tavana kullanılacak; yapılarda sadece zemin döşemesi olarak değil ama duvarda mimari tektonikleri ayrıştıran veya powerwall vurgu elemanı olarak kullanılacak.

*Doğal Taş daha büyük ebatlarda kullanılacak; yapıların zemininde büyük ebatlarda örgü oluşturacak şekilde 120*120 ve üzeri ölçülerde duvarlarda da değişen oranlarda yüzey tanımlayacak şekilde, özellikle plaka ebatlarında, kullanılacak.

*Doğal Taş metal, kumaş ve terrazzo gibi malzemelerle beraber kullanılacak; böylelikle Doğal Taş gibi kendine has doku, yüzey kalitesi ya da örgüsü olan yüzeylerle yan yana kullanılarak mekânsal zenginliği arttıracak.

*Doğal Taş akromatik renklerde monotonluktan uzaklaşacak; düz beyaz, gri veya siyahların yerine bulutumsu, sütlü, damarlı/desenli ve dokulu/yüzey etkili ürünler tercih edilecek.

İlginizi Çekebilir

Aslı Arıkan Dayıoğlu:

“Doğal Taş Her Zaman Kullanmayı Sevdiğimiz Malzemelerden Biri” Tasarım çizginiz hakkında neler...

Kavramsal ve Gerçeküstü Mimari

Zarafet, Keskinlik ve Hipnotize eden Minimalizm Açık alanlar, belirgin ve yükseltilmiş açılara...

Kentler öyle kısa sürede, sıfırdan tek seferde kurulmaz

Antakya’nın 100 bin yıllık geçmişi var. 30’dan fazla deprem görmüş. Farklı dinleri,...

İzmir Havagazı Fabrikası

19. yüzyılın başlarında elektrikle aydınlanma gelişmediği için kentlerin aydınlatılması havagazı ile yapılmaktaydı....