Cuma , 21 Haziran 2024
Anasayfa Life Haber Kadın İsterse Her İşi Yapar
Life Haber

Kadın İsterse Her İşi Yapar

“KADIN İSTERSE HER İŞİ YAPAR”
MAKİNE DÜNYASINDA KADIN OLMAK
ZEYNEP EKİZ ATICI
EKİZOĞLU MAKİNA GENEL MÜDÜRÜ

Makine sektörüne adım attığımda 19 yaşındaydım. Yani kendimi bildim bileli bu sektörün içindeyim. Ben babamdan bir bayrak devraldım. Her kadının yaşadığı önyargıları ben de yaşasam da pek çok kadına göre daha şanslıydım, üstelik üretimin kalbinde bir çalışma hayatına sahip oldum. Ben, makine imalatının çok fazla detaydan oluştuğunu ve küçük detaylarla büyük farklar yaratılabileceğini gördüm. Kadınların detaycılığı ve titizliği her işte olduğu gibi makine sektöründe de büyük başarıları beraberinde getiriyor. Makine sektöründe daha fazla kadın istihdamının sektörü her zaman daha ileriye taşıyacağını düşünüyorum .Bugün de Yönetim Kurulu Başkanı olmaktan gurur duyduğum bu yerde başka kadınlar adına da bir şans yaratmak için çalışıyorum.

DOĞAL TAŞ MAKİNE SEKTÖRÜNDE KADIN BAŞKAN OLMAK

Ekizoğlu Makine’nin Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütürken geçtiğimiz Ocak ayında DOTEK (Doğaltaş Makine ve Teknolojileri Üreticileri Derneği) Yönetim Kurulu Başkanlığına seçildim.

Makine dünyasında zamana ve sektöre ayak uydurmak, üretimi gerçekleştirilen ürünlere ve özelliklerine hakim olmak önemli. Bununla birlikte sektörün bizim üretimimiz dışındaki üretim ve işleyişine hakim olmak daha da önemli. Bu anlamda merak duygum, araştırma ve anlama isteğim beni her zaman ileriye taşıdı. Tüm bunlar olurken ben de kadın olmanın getirdiği pek çok zorlukla karşılaştım. Aynı anda pek çok işe yetişmek zorundasınız. Dolayısıyla sektörün kadınlardan ekstra azim ve kararlılık gerektiren bir yanı var. Sektörü tanımak, ilişkiler ağını kurmak zaman alan bir iş. Öte yandan ben kadınların toplumsal yaşamı bütünüyle değiştirebileceğine inanıyorum. Bu sebeple her zaman, her yerde ve her fırsatta kadınların farklı sektörlerde ve STK larda aktif görev almalarını savunuyorum. Her şeye rağmen bugün geldiğim bu noktada sektörümüzün güçlü derneklerinden birisi olan DOTEK(Doğaltaş Makine ve Teknolojileri Üreticileri Derneği) de bir kadın Başkan olmanın mutluluğunu ve tüm kadınlar adına gururunu yaşıyorum.

İlginizi Çekebilir

Maden ihracatında kayıplar telafi ediliyor

Maden sektörü 2023 yılında ihracattaki yaralarını 2024 yılının ilk çeyreğinde sardı Doğal...

Türk doğal taş sektöründen ABD Çıkarması

Yaklaşık 2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren Türk doğal taş sektörü, en önemli...

Maden Platformu; İliç’de yaşanan facia nedeniyle, Maden Sektörünün tamamı suçlanmamalı…

KAMUOYU AÇIKLAMASI Erzincan – İliç Çöpler’deki maden işletmesinde kayan malzemenin altında kalan...

Çevreye duyarlı ve sürdürülebilir projeler ödüllendirildi

12. Endüstriyel ve Mimari Doğal Taş Tasarım Yarışması’nda kazananlar belli oldu Bu...