Cuma , 21 Haziran 2024
Anasayfa Life Haber House of Dionysus and Ariadne Mozaiği
Life Haber

House of Dionysus and Ariadne Mozaiği

House of DionysusandAriadne Mozaiği, Fuarda Büyük İlgi Topladı!

Silkar Stone “House of Dionysus and Ariadne” mozaiğini Marble Fair İzmir’deki standında sergiledi. Şarap Tanrısı Dionysos ve Prenses Ariadne’nin düğününü tasvir eden ve antik çağın mitolojik hikayelerini üzerinde barındıran ve aslına uygun olarak yapılan mozaik, benzersiz renkleri ve ince işçiliği ile dikkatleri üzerine çekti.

Mozaiğin ornijinali incelendiğinde:

Aralık olarak açık ve koyu renkte testere dişli motiflerden teşekkül eden bir çerçeve içinde koyu renk bir her tarafında, renkli karelerle meydana gelen kare şeklinde geometrik motifli bir zemin döşemesidir. Bu zemin içe doğru ikinci bir çerçeve ile ve bu çerçevenin içinde de mitolojik sahne ve geometrik şekillerden meydana gelmektedir. Mitolojik sahnede üstte ve iki uçta kartallar ve merkezde karşı karşıya duran diğer kartallarla beraber siyah zeminli bir bordür vardır.

Muhtelif hayvanlar birbirinden vazolarla ayrılmışlardır. Altta mimarı tarzda üç sütunla üçe ayrılmış bir sahne görülmektedir. Merkezi panelde ariadne uyur vaziyette bulunur. Solunda kayalar üzerinde thyrsuss tutan uzun giysili dionysos bulunur. Bunların arkasında uçar vaziyette kanatlı bir eros tasviri vardır. Halen, Hatay Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir.

Mitolojiye göre:

Sevgilisi Theseus ile Naksos adasına kaçan Ariadne, sevgilisi tarafından uyandığında terkedilmiş olduğunu görür. Ariadne’nin acı ve ızdırabını duyan Tanrı Dionysos, Gördüğü güzellik karşısında büyülenir. Dionysos Ariadne’yi çok sever; Ariadne’de onu tabii. Genç kızla evlenip, onu Olympos’a ölümsüzlerin arasına, tanrılar katına katar şarap tanrı. Karısına düğün hediyesi olarak ışıl ışıl dokuz taşlı bir taç hediye eder. Düğünde, karısını ölümsüzleştirip adını kazımak için göklere fırlattığı tacın dokuz taşını, dokuz yıldıza dönüştürerek; aşkının göstergesi  ”Kuzeytacı Takımyıldızı (Corona)” olarak, gökyüzüne sabitler bu tacı. Prenses Ariadne, Dionysos’un sevgili eşi tanrıça Ariadne olarak efsanelerde yerini alırken; ”Uyuyan Ariadne” heykeli Roma döneminde, lahit mezar kapaklarını süsleyen yaygın bir motif olarak kullanılır.


Güzel bir yaz akşamı, temmuz ayının herhangi bir gününde, akşam saat 21:00 civarında başınızı gökyüzüne çevirirseniz; orada her zamankinden daha parlak şekilde, Kuzeytacı takımyıldızını görebilir, Ariadne’nin tacındaki yıldızların, yaşadığınız acıların belki de daha büyük mutluluklara gebe olduğunu söyleyip, size göz kırptığını hissedebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Maden ihracatında kayıplar telafi ediliyor

Maden sektörü 2023 yılında ihracattaki yaralarını 2024 yılının ilk çeyreğinde sardı Doğal...

Türk doğal taş sektöründen ABD Çıkarması

Yaklaşık 2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren Türk doğal taş sektörü, en önemli...

Maden Platformu; İliç’de yaşanan facia nedeniyle, Maden Sektörünün tamamı suçlanmamalı…

KAMUOYU AÇIKLAMASI Erzincan – İliç Çöpler’deki maden işletmesinde kayan malzemenin altında kalan...

Çevreye duyarlı ve sürdürülebilir projeler ödüllendirildi

12. Endüstriyel ve Mimari Doğal Taş Tasarım Yarışması’nda kazananlar belli oldu Bu...