Cuma , 21 Haziran 2024
Life Proje

2100 PENN

Washington DC’nin En Önemli Bulvarında Yer Alan 2100 Pennsylvania Avenue Projesinde SilkarStone Ürünlerinden DARK OLIVE Kullanılmıştır.

Pelli Clarke Pelli Architects’ten Craig Copeland tarafından tasarlanan 2100 Pennsylvania Avenue karma kullanımlı bir projedir. Gelin projenin detaylarını hep beraber inceleyelim!

FABRİKADA DRY LAY UYGULAMASI

2100 Penn projesine uygun olarak kesimi ve detay işlemleri yapılan taşların, fabrikada dry lay uygulaması yapılmıştır. Kullanılacak taşların görsel/fziki durumları ve seleksiyonlarına göre ön kalite kontrolleri yapılmıştır. Bu şekilde mimar asıl uygulamadan önce kullanılacak malzeme ile ilgili tüm durumları gözlemleyebilmiştir. Gözlemler sonucu değişimi yapılacak bir taş varsa, asıl uygulamadan önce tekrar üretimi yapılabilmektedir.

Proje: 2100 Pennsylvania Avenue
Konum: United States – Washington DC
Müteahhit: Balfour Beatty LLC
Kullanılan Ürün: Dark Olive
Mimar: Pelli Clarke Pelli Architects
Craig Copeland

Projenin cam, terakota ve metal kanatlardan oluşan cephesi, dalgalanan bir bayrak hissi uyandırıyor. New York’ta bulunan Flatiron Binası ve Barselona’da bulunan Casa Mila mimarisini çağıştıran proje, dış çevre ile yumuşak bir bağlantı kuruyor.

“Bu tasarım, yeni landmark noktası olarak şehrin kentsel dış mekanları ile çevredeki kamusal alanlar arasında derin bir bağlantı oluşturarak Washington DC’nin kentsel dokusunu güçlendiriyor.” – Rafael Pelli, FAIA, LEED AP

DARK OLIVE

Dark Olive taşımız, homojen yapısı ile mimari projelerde sıklıkla tercih edilmektedir. Proje genelinde de Dark Olive taşının kumlanmış patinatolu yüzey ile kullanımı tercih edilmiştir. Projenin merdiven, basamak ve duvarlarında eğrisel kesimler mevcut olup, kullanılan taşlar 15 cm kalınlığındadır ve tüm taşlardaki yüzey işlemi el işçiliği ile uygulanmıştır. Zeminde ise 3 cm kalınlığında Dark Olive kullanılmıştır.

BLOK ve PLAKA SEÇİMİ

CRAIG COPELAND

2100 Penn projesinin mimarı olan Craig Copeland aynı zamanda bir heykeltıraş ve endüstriyel tasarımcıdır. Pelli Clarke Pelli Architect’in New York stüdyosunda tasarım müdürü olan Copeland, Situcraft’ın da kurucusudur.

İlginizi Çekebilir

BAŞARANLAR ile Travertene Doğal Dokunuş

2005 yılından bu yana ev tekstili üzerine faaliyet gösteren Chakra markasının Türkiye...

‘Taşın ana vatanı Türkiye’ projesi

İMİB’in Türk doğal taşını dünyaya tanıtacak projesi için ‘Turquality’ desteği İstanbul Maden...

“Regnum Carya” Konforun ve Dinginliğin Vücut Bulmuş Hali

“Regnum Carya” da sektörün en güçlü firmalarından “Başaranlar Mermer” İmzası  Antalya’nın en...

YALIKAVAK MARINA’da BAŞARANLAR imzası  

Bodrum’un incisi Yalıkavak’ta yer alan, bölgenin en lüks alışveriş, yaşam merkezi ve...