Pazartesi , 26 Şubat 2024
Anasayfa Life Sanat Türkiye’de Heykel Sanatının Merkezi : Kömürcüoğlu Uluslararası Taş Heykel Kolonisi
Life Sanat

Türkiye’de Heykel Sanatının Merkezi : Kömürcüoğlu Uluslararası Taş Heykel Kolonisi

Phasellus tellus tellus, imperdiet ut imperdiet eu, iaculis a sem Donec vehicula luctus nunc in laoreet

DENİZLİ Büyükşehir Belediyesi’nin Kömürcüoğlu Mermer ile birlikte düzenlediği 7. Kömürcüoğlu Uluslararası Taş Heykel Kolonisi’nde bu 7. yılında Türkiye, İtalya, Ukrayna, Çin ve Tayvan’dan 7 heykel sanatçısı katıldı.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Kömürcüoğlu Mermer Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Kömürcüoğlu bu yıl koloniye katılan sanatçılarla birlikte basın toplantısı düzenlediler. Koloniyi 7. yıla ve uluslararası boyuta taşımanın gururunu yaşadıklarını söyleyen Kömürcüoğlu Mermer Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Kömürcüoğlu, “Her yıl 100’ün üzerinde sanatçı 200’e yakın projesini bize gönderdi. Biz o projelerden heykellerimizi seçtik. Bu yıl da Türkiye, İtalya, Ukrayna, Çin ve Tayvan’dan 7 sanatçımızı davet ettik. Sizlere sunmaktan mutluluk duyuyorum” dedi.

Nihat Kömürcüoğlu ve Osman Zolan

Büyükşehir Belediye Başkanı Zolan ise, koloninin asıl kahramanının Nihat Kömürcüoğlu olduğunu belirterek, “Kömürcüoğlu Mermer’in 2011 yılında başlattığı koloniye biz 2014 yılında dahil olduk. 7’incisini gerçekleştirdiğimiz heykel kolonisini dünyanın birçok ülkesinden gelen sanatçılarımızla birlikte sürdürüyoruz. Bu yıl da burada ortaya güzel eserler çıkacak. Şehrimizin muhtelif yerlerinde çıkan eserleri daha önce de sergilediğimiz gibi vatandaşlarımızla, sanatseverlerle buluşturacağız” dedi.

Kömürcüoğlu Uluslararası Taş Heykel Kolonisi Bu yıl 5 Haziran – 7 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Korucuk Mahallesi’ndeki Kömürcüoğlu Mermer’de gerçekleştirildi.

Bu yıl yedincisi düzenlenen Heykel kolonisi için 47 ülkeden 128’i erkek, 36’ı kadın olmak üzere 164 sanatçı toplam 232 proje ile başvuruda bulundu. Koloni jürisinin yapmış olduğu detaylı değerlendirmeler sonucunda 5 farklı ülkeden 5 erkek ve 2 kadın heykeltıraş katıldı.

Koloninin Tarihçesi

İlk Heykel Kolonisi, 13 Haziran – 13 Temmuz 2011 tarihleri arasında yapılmış olup yurt dışından 2, yurt içinden 5 sanatçı ve 1 ressam olmak üzere toplamda 8 sanatçı katılmıştır.

İkinci Heykel Kolonisi, 1 Mayıs – 31 Mayıs 2012 tarihleri arasında yapılmış ve yurt dışından 7, yurt içinden 2 sanatçı ve 1 ressam olmak üzere toplam 10 sanatçı katılmıştır. Ayrıca İkinci koloniye, büyükelçilik bazında, Amerika Büyükelçiliği, Küba Büyükelçiliği, konsolosluk bazında, Çin Büyükelçiliği’ni temsilen İstanbul Konsolosu ve kültür temsilciliği bazında da, Japon Büyükelçiliği’ni temsilen Kültür ve Basın Bölümü Başkanı olmak üzere dört ülkeden diplomatik katılım sağlanmış ve Ayrıca İtalyan Büyükelçisi özel bir ziyarette bulunmuştur.

Üçüncü Heykel Kolonisi, 13 Mayıs – 13 Haziran 2013 tarihleri arasında yapılmış olup bu Kolonide de; Amerika, Asya, Avrupa, olmak üzere 3 ayrı kıtadan heykeltıraşlar ağırlanmıştır. Koloniye 10 heykeltıraş ve 1 ressam katılmış, katılan heykeltıraşların 7’si yurt dışından gelmiştir.

Dördüncü Heykel Kolonisi, 26 Mayıs – 26 Haziran 2014 tarihleri arasında yapılmıştır. Koloniye 7 yabancı, 3 Türk olmak üzere 10 heykeltıraş ve 1 ressam katılmıştır.

Beşinci Heykel Kolonisi, 11 Mayıs – 11 Haziran 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. 5.nci Kolonide, jüri üyeleri tarafından 43 farklı ülkeden başvuran 157 sanatçının 228 eseri değerlendirilmiş ve seçimleri yapılmıştır.

Altıncı Heykel Kolonisi, 2 Mayıs- 2 Haziran 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Koloni jürisinin yapmış olduğu detaylı değerlendirmeler sonucunda 7 farklı ülkeden 6 erkek ve 2 kadın heykeltıraş katılmıştır.

İlginizi Çekebilir

“Kadın Eli”

Alpay Mermer’in Sanatsal Çalışmalara katkısı tartışılmaz… Melike Alpay Özmen, aslen bir hukukçu...

“Batman’dan Venedik’e; Arşidük Frederik’in evine yolculuk”…

Henüz 9’unda yağlıboya ile tanışıp ilk sergisini okul kütüphanesinde açan sanatçı Ahmet...

Mermer ve Sanat

KÖMÜRCÜOĞLU RESİM ÇALIŞTAYI YAPILDI Bu yıl NKVAKFI olarak “2. KÖMÜRCÜOĞLU RESİM ÇALIŞTAYI’nı, 1-8...

Mehmet Aksoy

Heykeli; zamanın ve mekânın “ben” üstünden sesi soluğu olarak düşünüyorum. Zaman, dördüncü...