Perşembe , 18 Temmuz 2024
Life Haber

Seçim Zamanı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) çatısı altındaki 61 ihracatçı birliğini seçim heyecanı aldı. İstanbul’dan Doğu Anadolu’ya, Akdeniz’den Karadeniz’e kadar Türkiye’nin dört bir yanındaki ihracatçı birliklerinde başkanlık seçimleri nisan ayı içinde gerçekleşecek. Seçimler tamamlandıktan sonra bu kez gözler, haziran ayında yapılacak TİM seçimlerine çevrilecek. Çünkü, TİM başkan adaylığı için ilk şart, aday olacak ismin yönetiminde yer aldığı listenin birlik seçimini kazanması olacak.

İstanbul, 18 ihracatçı birliğiyle seçimin en yoğun geçeceği il konumunda yer alıyor. İstanbul’u 12 ihracatçı birliği ile merkezi İzmir olan Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), 8 birlik ile merkezi Ankara olan Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİB) ve 5 ihracatçı birliği ile Bursa merkezli Uludağ İhracatçılar Birlikleri (UİB) takip ediyor.

ADAYLAR VE HEDEFLER

İstanbul’da en fazla adayın yarışacağı üç sektör kimya, maden ve deri sektörleri olacak. Madende ise, mevcut başkan Aydın Dinçer ve Dinçer’in başkan yardımcısı olan Rüstem Çetinkaya başkanlık için yarışıyorlar.

İhracatçı birlikleri başkanlık seçimlerinde 2009 yılında beri her iki dönem kuralı uygulanıyor. Başka bir deyişle bir başkan en fazla 8 yıl görev alabiliyor. Bu kurala göre nisan ayında görev süresi dolacak başkanlardan biri de Mevlüt Kaya. Ege Maden İhracatçı Birliklerinde de iki aday bulunuyor. Adayların ikisi de Afyonkarahisarlı. İbrahim Alimoğlu ve Serkan Sarıçiçek Ege Maden ihracatçıları Birliğine aday olduklarını açıkladılar.

Doğaltaş Sektörünün çatı kuruluşu Tümmer’de de bu yıl seçim var. Tümmer Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hanifi Şimşek aday olduğunu belirtti.

Dergi hazırlıklarımız sırasında Sektörümüz; Marble Fuarı’na hazırlanırken bir yandan da seçim çalışmalarına yoğunlaşmış bulunuyor. Marble Fuarını takip eden süreçte Amerika – Coverings fuarı sonrası seçimler yapılacak. Şu an İMİB ve EMİB adayları ve ekipleri saha çalışmalarını yoğun olarak sürdürüyorlar. Listeler kesinleştirilmeye çalışılıyor. Görünen o ki özellikle İzmir- MARBLE Fuarı yoğun kulis çalışmalarına sahne olacak…

Objektif yayıncılık sorumluluğu ile sırasıyla adayları ve hedeflerini objektif olarak sizlerle paylaşmak istiyoruz

TÜMMER:

Mermer ve mermer makine üreticilerinin çatı kuruluşu TÜMMER’in yönetim kurulu Başkanlığını halen İbrahim Alimoğlu Yürütüyor. Sayın Alimoğlu’nun EMİB’ne aday olduğunu açıklaması ile, mevcut yönetim kurulu ve Tümmer üyelerinin istişareleri sonucunda Tümmer Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hanifi Şimşek’in adaylığı gündeme geldi TÜMMER’in iki dönemdir başkan vekilliğini üstlendiğini ifade eden Hanifi Şimşek, birlik içerisinde yer alan dernek başkanları ile yaptığı istişareler sonrası bu kararı aldığını belirtti.

Tüm Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliğinin sektörün öncü kurumlarından biri olduğuna değinen Hanifi Şimşek, “Doğal taş sektörünün gelişimi için faaliyet gösteren TÜMMER’in yönetim kurulunda iki dönemdir Başkan Vekili sıfatı ile hizmet etmekteyim. Başkanımız ve Dernek başkanları ile yapmış olduğumuz, istişareler sonucunda adaylığımı resmen açıklıyor ve sizlerle, sektörümle paylaşıyorum. İnşallah bundan sonra da aynı samimi duygu ve düşünceyle sektörüme ve TÜMMER’deki hizmetlerime devam edeceğim. Sektörümüze ve ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum” dedi.

Halen, Eskişehir Sanayi Odası Üyesi ve Şimşekler Mermer Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinide yürüten Hanifi Şimşek’e Stone&Life ailesi olarak kolaylıklar ve başarılar diliyoruz.

EMİB

Türk doğal taş sektörünün Şefi İbrahim Alimoğlu, EMİB Başkanlığına adaylığını açıkladı.

Türkiye’de doğal taş sektörünün en köklü Ailelerinden, dört nesildir Türk doğal taş sektöründe faaliyet gösteren Alimoğlu Ailesinin 3. kuşak temsilcisi, TÜMMER Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Alimoğlu, Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı’na aday oldu.

İbrahim Alimoğlu; “1200 kişilik Ege Maden İhracatçıları Birliği orkestrasının orkestra şefi olmak istiyorum”

“Madencilik sektöründe bugün 6 milyar dolar olan ihracatı 4 yıl sonra 12 milyar dolara çıkararak hedefi 12’den vurmak istiyoruz”

Türk doğal taş sektörünün “Şef” lakaplı ismi İbrahim Alimoğlu, “Ege Maden İhracatçıları Birliği’nde Orkestra şefliği yapmak istiyorum” diyerek çoğulcu yönetim tarzını ortaya koydu. Alimoğlu, “Sektörde çok sesliliğe izin vermeyen otoriter bir başkan olmak istemiyorum. Kumandası başka birilerinin elinde olan kukla başkan olmak da benim karakterime ters. Her an doğru tempoyu göstererek, 1200 kişilik Ege Maden İhracatçıları Birliği orkestrasına, orkestra şefliği yapmak istiyorum. Böylesi bir yönetim tarzıyla ihracatımızın sürdürülebilir bir şekilde artması için Yönetim Kurulumuzda yer alacak genç meslektaşlarımla birlikte sektöre omuz vermek istiyorum” dedi.

Türkiye’nin doğal taş ihracatında işlenmiş ürünlerin payının yüzde 60’a ulaştığını dile getiren İbrahim Alimoğlu, “EMİB’in 2021 yılında yaptığı 735 milyon dolarlık doğal taş ihracatının yüzde 76’sı işlenmiş ürünlerden oluştu. Hedefimiz doğal taş ihracatında işlenmiş ürün ihracatının payını Türkiye genelinde yüzde 75’e, Ege Bölgesi’nde de yüzde 90’a çıkarmak olacak. Bunun için Ticaret Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve mimarlarla yoğun bir işbirliği içinde olacağız. Daha önce iki kez düzenlenen AMORF Tasarım Yarışması’nı uluslararası boyuta taşıyacağız.

Türk madenlerinin dünya genelinde daha etkin tanıtılması ve pazarlanması için internetin üç boyutu evreni Metaverse’te projeler hayata geçireceğiz. Sürdürülebilir Madencilik ajandamızda öncelikli konularımız arasında” diyen Alimoğlu, şöyle devam etti: “Rehabilitasyon ve madencilik faaliyetlerinde çevreye duyarlı iyi örnekleri öne çıkararak teşvik etmek önceliğimiz olmaya devam edecek. Yurtdışı tanıtım etkinlikleri, fuar katılımları, alım heyeti ve sektörel ticaret heyeti organizasyonları, URGE Projeleri, sektöre büyük bir istişare zemini sunan Hayatımız Maden Çalıştaylarını sürdüreceğiz. Madencilik sektöründeki kardeş STK’larla işbirliklerimizi artıracağız” Diyerek projelerini paylaştı.

Genç aday Serkan Sarıçiçek

EMİB seçimlerinde bir diğer aday Serkan Sarıçiçek. Sarıçiçek de Afyon’lu…

Ekibiyle birlikte sahada çalışmalarını sürdüren Serkan Sarıçiçek; “ Koltuktan güç almaya değil, sektöre güç vermeye geliyoruz” diyerek sektöre hizmete hazır olduklarını belirtiyor.

Sarıçiçek, uzlaşının önemine dikkat çekerek “EMİB üyeleri olarak, demokratik ortamda kongremizi yapacağız. Seçimden sonra sen, ben, o olmayacak. Oy veren, vermeyen tüm üyelerimize eşit mesafede olacağız. EMİB’nin sadece Doğaltaştan ibaret olmadığının da bilinciyle tüm sektörü karar aşamalarına dahil etmeyi hedefleyen güçlü bir yönetim kurulu oluşturduk.

Limanlarda yaşadığımız yüksek navlun ve ekipman sıkıntılarının çözümü için bürokrasinin tüm kademeleri ile temaslarımızı etkin ve etkili tutacağız. Sadece büyük firmalara değil, kobilere de hizmet edeceğiz. Tüm fuarlardaki yüksek ücretlendirmeler ve stant seçimindeki haksız rekabet ile mücadele edeceğiz. Adil ve adaletli olacağız. Üretimlerdeki yüksek enerji maliyetleri, izinler ve çevre ile ilgili konular, işçi ve işçilik maliyetleri v.b ilgileneceğimiz başlıca konularımız arasında bulunmaktadır. Gerekli tüm açıklamaları ve proje değerlendirmelerimizi İzmir Marble Fuar döneminde yapacağımız geniş kapsamlı basın toplantımızda tüm meslektaşlarımızla ve basın mensubu arkadaşlarımız ile paylaşacağız. Sorunları biliyoruz ve bu sorunların çözümü için gerekli yol haritalarımız ve planlarımız hazır. Üretimde ve ihracatta yaşadığımız bu sorunları ortak akıl ile çözmeyi hedefliyoruz.

Sektörümüze genç ve dinamik bir ekiple desteklenen yeni, farklı bir bakış açısı ile hizmet etmek başlıca misyonumuzdur. Şahsım ve çalışma arkadaşlarım adına, tüm adaylara başarılar diliyor, kongremizin sektörümüz için iyilikler ve yenilikler getirmesini temenni ediyorum”.

Sektörümüze genç ve dinamik bir ekiple desteklenen yeni, farklı bir bakış açısı ile hizmet etmek başlıca misyonumuzdur. Şahsım ve çalışma arkadaşlarım adına, tüm adaylara başarılar diliyor, kongremizin sektörümüz için iyilikler ve yenilikler getirmesini temenni ediyorum”.

İMİB

İMİB Seçimli Genel Kurul öncesi, Aydın Dinçer ve kurul üyelerinden “birlikte başaracağız” mesajı

Aydın Dinçer’in hedefi, farklı fikirlerin yeni başarılara imza atacağı bir yönetim

Halen İMİB Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Başkan Dinçer; güncellenen yeni ekibiyle adaylığını ilan etti. Nisan ayındaki gerçekleştirilecek seçimlerin önceki dönemlere göre daha farklı olacağını söyleyen Aydın Dinçer, “Daha önceki seçimlerde bir firmanın yedek ve başka firmaları yer alıyor ve firma bulmakta zorlanıyorduk. Bu seçimde ise birbirinden farklı firmaların bir araya gelmesiyle oluşan bir listeyle seçime gireceğiz. Çok farklı fikirlerin ortaya çıkacağı ve sektörümüzün bu fikirlerden yola çıkarak yeni icraatların yapılacağı bir yönetim olmasını istiyoruz. Bunun için sektöre neler yapacaklarımızı aktarıp bugüne kadar yaptıklarımızı da belirterek tekrar güven tazelemek ve güçlü bir ekiple sektöre hizmet etmek için hep birlikte bir araya geldik.

Yurt içi ve yurt dışındaki etkinliklerde tüm kurul üyelerinin uzman oldukları alanda görev alabildiği bir yapı kuracağız. Böylelikle herkes aktif olarak iş üretip fayda sağlamış olacak. Bununla birlikte hem sektörümüzü temsil edeceğiz hem de sektör için faydalı işler yapmak adına fikir üreteceğiz. Diğer kurumları da sektörün geleceği ve faydası için bir araya getireceğiz” dedi.

Önümüzdeki dönemdeki hedeflerine dair bilgiler paylaşan Dinçer, “İhracat başarısı ve maden üretimini kolaylaştırabilmek adına kamuoyunu doğru bilgi ve iletişim kanallarıyla bilgilendirmeye devam edeceğiz. Madencilik faaliyetlerinin önünün açılabilmesi için de akaryakıttaki ÖTV’nin kaldırılması yönündeki çalışmaları yürüteceğiz. Bunun yanı sıra ihracatı artırmak adına yeni ve mevcut pazarlarımızda ticaret heyetleriyle fuarlara katılmaya devam edeceğiz. Sektörün ana fuarlarının yanında butik fuarlara da yaptığımız katılımla madenlerimizi daha çok pazarla buluşturmayı hedefliyoruz. Doğal taş özelinde Turkish Stones, madenlerle ilgili de Turkish Minerals markalarını tüm dünyada tanıtabilmek adına online ve fiziki her türlü faaliyetin içinde yer alacağız. Önemli problemlerimiz arasında yer alan konteyner sorununa dair de yeni dönemde çözümcü adımlar atarak firmalarımız yanında yer alacağımızı göstereceğiz. Ayrıca uzun süredir üzerine ciddi çalışmalar gerçekleştirdiğimiz sürdürülebilir madencilik çalışmalarını da yeni dönemde devam ettireceğiz” açıklamalarında bulundu.

Rüstem Çetinkaya’dan “Sorunların çözümüne odaklı ve kapsayıcı bir anlayışla hareket edeceğiz mesajıönemde devam ettireceğiz” açıklamalarında bulundu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Sektörler Konseyi Maden Sektörü Başkanı Rüstem Çetinkaya seçimlerde, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkan Adayı. Rüstem Çetinkaya, “Sorunların çözümüne odaklı ve kapsayıcı bir anlayışla hareket edeceğiz” dedi.

Mermercilik ve maden konularında ülke olarak kendimizi yıllardır tam anlamıyla ifade edemedik.

Sektörün olarak büyük sorunlarımız var. Maden sektörünün ihracat potansiyelinin 5,9 milyar dolardan daha fazla olduğunu söyleyen Çetinkaya ise şu ifadeleri kullandı: “Bu potansiyeli ortaya çıkarabilmemizin tek yolu izin süreçlerinin kısalması. Bugün maalesef izin süreçlerinin tamamlanması dört yılı bulabiliyor. Bu süreyi en aza indirgemek için ter dökeceğiz. Bir diğer önemli husus ise ruhsat güvencesi. Sektörümüze ilgi duyan yatırımcıların ‘acaba’ dediği tek husus bu! Tam aksine, tıpkı ihracat potansiyeli bana göre 10 milyar dolar seviyelerinde olan sektörümüzün yatırım potansiyeli de hayli fazla. Bu iki sorunun çözüme kavuşması için her kapıyı çalacağız. Sektörü harekete geçiren, tüm paydaşları ile motive olmuş ve ülke için üretime teşvik eden bir yönetim anlayışımız olacak. İzin süreçlerinin kısalması için ‘TEK DURAK’ ofis projesini devletimizin gündemine tekrar getirerek uygulamaya koyulması için enerjisi ve inancı ile mücadele eden bir ekibiz. Özetle makam odaklı değil, sektör odaklı bir yönetim kadrosu oluşturduk.” diyerek göreve gelmeleri durumundaki ana hedeflerini özetledi.

EMİB ile İMİB seçimleri hayli çekişmeli geçecek… Sağduyuyla, kırıp dökmeden, bu güne değin yapılan çalışmaları ve kazanımları hatırdan çıkarmadan keyifli bir seçim süreci yaşanmasını diliyoruz.

Sektörün dinamiklerini yaşayarak deneyimleyen Stone&Life ailesi olarak tüm adaylara başarılar diliyoruz. Kim kazanır ise kazansın kazanan Sektörümüz olacaktır…

İlginizi Çekebilir

İMİB’in yeni Başkanı Eyüp BATAL  oldu

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB)’nde Yönetim Kurulu Başkanı, hali hazırda Yönetim Kurulu...

Maden ihracatında kayıplar telafi ediliyor

Maden sektörü 2023 yılında ihracattaki yaralarını 2024 yılının ilk çeyreğinde sardı Doğal...

Türk doğal taş sektöründen ABD Çıkarması

Yaklaşık 2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren Türk doğal taş sektörü, en önemli...

Maden Platformu; İliç’de yaşanan facia nedeniyle, Maden Sektörünün tamamı suçlanmamalı…

KAMUOYU AÇIKLAMASI Erzincan – İliç Çöpler’deki maden işletmesinde kayan malzemenin altında kalan...