Cuma , 21 Haziran 2024
Anasayfa Life Fuar Marmomac, Beklentileri Karşılamadı…
Life Fuar

Marmomac, Beklentileri Karşılamadı…

26-29 Eylül tarihlerinde Verona’da gerçekleşen 57. Marmomac Fuarı, ekonomik krizin hissedildiği bir fuar oldu.

 54 ülkeden toplam 1507 Firmanın katıldığı fuarda Milli katılım ve bireysel katılımlarla toplam 155 Türk Firması yer aldı. Katılımcı Türk Firmaları içinde Mermer Üreticileri yanı sıra İşleme makine ve ekipman üreticileri de bulunuyordu.

 İMİB milli katılım Organizasyonunu  düzenlerken, EMİB UR-GE kapsamında düzenlenen Proje kapsamında 13 Firmadan toplam 22 katılım ile; Bologna-Cersai ve Verona Marmomac fuarlarında temaslarda bulundu.

Milli katılım organizasyonu her zamanki gibi, 10. Holde gerçekleştirildi. Bireysel katılımcı firmalarımız ise, hemen hemen her holde ve açık alanlarda yerlerini aldılar.

İtalya bir marka, doğaltaş sektörü aktörleri için, yenilikleri yerinde görmek açısından çok önemli. Yalnızca önemli bir Pazar olarak kalmıyor, aynı zamanda yeni trendlerin göz önüne serildiği, proje mimarlarının da yoğun ilgi gösterdiği bir fuar. Katılımcı sayısında bir azalma yoktu Marmomac’da ancak ziyaretçi sayısı için aynı şeyleri söyleyemiyoruz.

Türk Doğaltaş sektörü de adeta Marmomac Fuarı’na çıkartma yaptı.

Fuarın birinci günü Fuar alanı bomboştu. İtalyanlar bile şaşkınlıkla karşıladılar. Şüphesiz bunda fuar günleri çakışan Cersai Yapı, Sanayi ve Seramik Fuarı’nın etkisi büyüktü. 2. Ve 3. Günlerde fuar daha hareketli olmakla beraber eski günlerinden çok uzaktı. Son gün ise, fuar öğlen bile olmadan boşalmaya başladı. Marmomac Fuarı bu yıl iki gün içinde gerçekleşti diye özetlenebilir.

Marmomac doğaltaş pazarı için, tasarım ve moda merkezi. Renkli, özgün, hareketli taşlar butik ve pahalı proje taşları olarak pazardaki yerini koruyor. Homojen taşlar; örneğin bejler, travertenler ve gri taşların egemenliği neredeyse bitmiş gibi. En çok talep, beyazımsı- beyaz dolomitik mermerlere. Yani kristalli hatta dolomitik taşların egemenliği devam ediyor. Daha da devam edecek gibi görünüyor

Öte yandan katılımcı Türk Firmaları ciddi bir vize problemi yaşadılar. İMİB yetkilileri ilgili tüm birimlerle sıkı temas sürdürmesine rağmen, pek çok katılımcı ve ziyaretçi vize tarihleri nedeniyle madur oldu.

Özetle; Marmomac Fuarı’na global ekonomik kriz ve vize problemi damgasını vurdu.

İlginizi Çekebilir

Türk doğal taş sektöründen ABD Çıkarması

Yaklaşık 2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren Türk doğal taş sektörü, en önemli...

Doğal Taş Sektörü 29. Marble İzmir’i Bekliyor

Doğal taş sektörünün en büyük küresel buluşması Marble İzmir – Uluslararası Doğaltaş...

Hindistan Stone Mart Fuarı

Asya’nın en önemli Doğal taş fuarlarından biri olan India Stonemart 2024 Fuarı’ Hindistan’ın Jaipur kentinde yapıldı....

Türk doğal taş sektörünün Güney Kore pazarına çaldığı maya tuttu

Türkiye-Güney Kore arasındaki dostluk köprüsü doğal taş sektöründe ticaret köprüsüne dönüşecek Dünya’nın...