Cuma , 21 Haziran 2024
Anasayfa Life Haber Marble 2023 Değerlendirmesi
Life Haber

Marble 2023 Değerlendirmesi

Marble 2023’ün verimli geçtiğini birçok üyemizin değerlendirmelerinden biliyoruz.145 ülkeden gelen alım heyetleri, yüz bin civarında ziyaretçisi, 1.100 ün üzerinde katılımcısı ile iyi bir fuar geçirdiğimizi düşünüyoruz. Sonuçlarının olumlu olacağını ümit ediyorum.

Öte yandan hepimizin bildiği gibi, dünya çapında bir daralma yaşıyoruz, bunu ülkelerin doğaltaş ihracat/ithalat rakamlarından takip etmek mümkün. Ülkemizi değerlendirdiğimizde 2022 yılı ilk beş ayında 2,9 milyon tona karşılık 2023 yılı ilk beş ayında 2,3 milyon ton ihracat yaparak yüzde 19’luk bir düşüş yaşamışız. Aynı dönem için 831 bin USD’lik değer 733 bin USD’ye gerilemiş burada yaşadığımız düşüş ise yüzde 11 olmuş. Nisan ayına kadar, geçtiğimiz yılın aynı ayı itibarıyla hem miktarda hem de değerde bir azalma görülürken, geçtiğimiz yıl Mayıs ayını bu yılın Mayıs’ı ile kıyasladığımızda miktarda yüzde 9, değerde yüzde 13 artış kaydettiğimizi görüyoruz. Burada Çin Halk Cumhuriyetine olan blok ihracatımızın miktarda yüzde 58, değerde yüzde 60 artmasının etkisi var elbette. Uzun bir aradan sonra yapılan Çin-Xiamen Fuarı’nın sektörümüze ve ülke ekonomisine katkı sağlayacağını umuyorum

ORMAN KANUNU 16 ncı MADDE YÖNETMELİĞİ

Mart ayı sonunda, Orman Kanunu’ nun bazı maddelerinde değişikliğe gidildi. O dönem biliyorsunuz, sektör için hayati önem taşıyan teklifin 10 uncu maddesi için TÜMMER olarak ivedilikle rapor hazırladık ve Maden Platformunu oluşturan STK başkanlarımız ile birlikte vekillerimiz, grup başkan vekillerimiz, bakanlarımız ile temasa geçtik, maddeye ilişkin gerekçeli görüşlerimizi arz ettik. Teklifin 10uncu maddesinde “verilebilir” ifadesi ile Kanunda tanımı olmayan “verimli orman alanları” ifadesinden duyduğumuz endişeyi anlatmaya çalıştık. Teklifteki “verilebilir” ifadesi mevcut halinde yani “verilir” olarak kaldı, diğer değişiklikler 23 Mart’ta Kanunlaştı.

Yakın zamanda, 16 ncı madde yönetmeliğinin taslak çalışmalarına başlandığı duyumlarını alıyoruz. Yine en önemli konu verimli orman alanları tanımı. Örneğin yüzde 10 kapalılık sınır olarak konursa ülkemiz madenleri üretilemez hale gelecektir. Burada “madenciler verimli ormanda çalışmak istiyor” anlaşılmamalıdır, ama ülkemiz yeraltı kaynakları da unutulmamalıdır. TÜMMER olarak TMD ile birlikte raporumuzu hazırladık, raporumuzu STK başkanlarımız ile paylaştık. Umuyoruz ki bürokratlarımızla sektörümüz ortak bir noktada buluşup ülkemiz için en uygun çözümleri birlikte bulacaktır.

MEDYAYA NEDEN ÖNEM VERİYORUZ?

Üzücüdür ki madencilik sektörü yapılan eksik ve yanlış bilgilendirmeler neticesinde toplumun geneli tarafından ormanlık alanlara zarar verenbir sektör olarak görülüyor. Hâlbuki ülkemizin ormanlarının sadece binde 2,9’u madencilik faaliyetlerinde kullanılıyor. Toplumun sektörümüz hakkında sahip olduğu ön yargıyı kırabilmek ve kamuoyuna şeffaf bilgiyi doğrudan verebilmek adına medyaya önem veriyoruz. Yaklaşık 1,5 ay önce TÜMMER TV youtube kanalımızı MARBLE 2023 fuarımızda bu amaçla aktif duruma getirdik. Bu şekilde sektörümüz ile toplumumuzun temas halinde kalmasının çok kıymetli olduğunu düşünüyoruz.

TÜMMER olarak misyonumuz gereği madencilikle ilgili; sektörün gelişimini hızlandırmak amacıyla Kanun ve Yönetmeliklerimizde madenciliği etkileyen hükümler hakkında mevzuat çalışmaları yaparak kamu ile özel sektör arasında köprü vazifesi görüyoruz. Bu işleyiş sırasında sektörümüze bilginin hızlı ve verimli bir şekilde iletilmesini sağlamak üzere medya araçlarını kullanıyoruz. Youtube kanalımızla da iletileri paylaşacağız.

Şeffaf bilgiyi edinme sürecimizde sektörümüze yıllardır emek veren ve sektörün gelişimine katkı sağlayan temsilcilerin tecrübe ve görüşlerinden faydalanacağız. Hem ülkemiz hem de dünya pazarının güncel madencilik sorunlarının da tartışıldığı söyleşilerde, bu sorunlara çözüm olabilecek önerileri de dile getirmeye çalışacağız.

İlginizi Çekebilir

Maden ihracatında kayıplar telafi ediliyor

Maden sektörü 2023 yılında ihracattaki yaralarını 2024 yılının ilk çeyreğinde sardı Doğal...

Türk doğal taş sektöründen ABD Çıkarması

Yaklaşık 2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren Türk doğal taş sektörü, en önemli...

Maden Platformu; İliç’de yaşanan facia nedeniyle, Maden Sektörünün tamamı suçlanmamalı…

KAMUOYU AÇIKLAMASI Erzincan – İliç Çöpler’deki maden işletmesinde kayan malzemenin altında kalan...

Çevreye duyarlı ve sürdürülebilir projeler ödüllendirildi

12. Endüstriyel ve Mimari Doğal Taş Tasarım Yarışması’nda kazananlar belli oldu Bu...