Perşembe , 18 Temmuz 2024
Anasayfa Editör İyi Olmak Zorundayız…
Editör

İyi Olmak Zorundayız…

Büyük Usta Nazım Hikmet’in dediği gibi;
“Hava kurşun gibi ağır, bağır bağır bağırıyorum…

2023’e girerken bu kadar zorlanacağımız bir yıl olacağı hiç birimizin aklında yoktu.

Ekonomik parametreler, daralan pazar nedeniyle tadımız yoktu ama, 6 Şubat günü enkaz altında kaldık… Sarsıldık ve yıkıldık! Belirtilen resmi rakamların çok üstünde can kayıplarımız var. Acıların dumanı taptaze… Genzimiz yanıyor, içimiz acıyor… Afet Bölgesinde herkes bir yerlere savruldu…

Yeri gelmişken; afet bölgesinde gösterdikleri üstün çaba ve kurtardıkları canlar için tüm maden emekçisi dostlarımıza, Sektörel STKların ve frmalarımızın olağan üstü gayretlerine sonsuz teşekkürler.

Şimdi daha çok kenetlenme, daha çok hırsla çalışma ve üretme zamanı… İyi olmak, ayakta kalabilmek için daha çok çaba göstermek zorundayız. Unutulmayacak elbette ama, geçecek…

Dergimizi hazırladığımız şu günlerde seçim takvimi işliyor. Cumhuriyet değerlerine yakışan, demokratik, katılımcı bir seçim olmasını diliyoruz

Enfasyon, banka faizleri, dövizin TL karşısındaki durumu, özellikle Avrupa ülkelerindeki resesyon, Çin-Amerika – Rusya derken iyice daralan pazarda ayakta kalabilme mücadelemizi ısrarla ve inatla sürdürüyoruz.

Madencilik; ister açık ister ise kapalı işletme olsun, zordur. Doğal riskler barındırır. Bu risklere mevzuat ve ekonomik parametreleri de ekleyince gerçekten bağır bağır bağırıyoruz. Da; sesimizi pek duyan yok… Zengin kaynakların üstünde oturan fakir bekçiler olmak istemiyoruz. Bu kaynaklarımız varken, diğer pek çok üründe olduğu gibi ithalat yapmak istemiyoruz. Bunca cari açık yükümüz varken; çevreye ve doğaya duyarlı üretim yapmak, istihdam sağlamak katma değer üretmekdir amacımız.

Her şeye rağmen, yılmak yok…

Sevgili okurlarımız bunca acının ve keşmekeşin içinde Marble- İzmir Fuarı’nın telaşı içindeyiz. Umutla, heyecanla fuara koşuyoruz. Fuar; deyim yerinde ise, “Kapalı Gişe” Kapalı ve açık alanlar tamamen dolmuş durumda. İyi bir fuar olmasını ve güzel bir sezonu müjdelemesini diliyoruz.

Bizler de aynı heyecanla dergimiz hazırladık. Yine dopdolu bir sayı ile huzurlarınızdayız. Dergimiz ile; sizleri biraz düşündürmek, biraz gülümsetmek, biraz umutlandırmak gayemiz. İlginize, nezaketinize ve takdirlerinize layık olmaya çalışıyoruz.

Diğer sayımızda daha güzel haberleri paylaşmak umut ve dileğiyle…

İlginizi Çekebilir

Editör

Sevgili Okurlar; İzmir- Marble Sayısı ile huzurlarınızdayız. Yıla hızlı bir giriş yaptık...

Editör

2023 yılını geride bıraktık. Dergimiz 2023 yılının Ekim-Kasım Aralık ayları dergisi. Ancak...

Editörden

Sevgili okurlar; 2023 yılı yazını geride bırakırken yeni sayımızla huzurlarınızdayız. Bildiğiniz gibi...

Editörden

Sevgili Okurlar; 2023 yılını yarıladık bile… Ard arda yapılan fuarlardan sonra sizlerle...