Perşembe , 18 Temmuz 2024
Anasayfa Life Mimari Aslı Arıkan Dayıoğlu:
Life Mimari

Aslı Arıkan Dayıoğlu:

“Doğal Taş Her Zaman Kullanmayı Sevdiğimiz Malzemelerden Biri”

Tasarım çizginiz hakkında neler söylersiniz? Sizce projelerinizi farklı kılan nitelikler hangileri?

Hedefimiz;  her zaman özgün, yenilikçi fikirler ile tasarımlara imza atmak, kendini tekrarlamayan, kendi oluşturduğu yeni fikirlerle, detaylarla, çizgisini bir öte boyuta taşımak oldu. Halen de bu hedef ile çalışmalarımızı yürütüyoruz. Ben tasarımın trendlerle şekillenmesine inanmıyorum. Her projenin ruhunu yakalamak ve yaratmak, günümüzde trend olan tarzları baz alarak ilerlememek, projenin bulunduğu ülkeden, şehirden kültürden ilham alarak kendi tarzını oluşturmak gerekliliğini savunanlardanım. Ayrıca malzeme araştırma geliştirmesine her zaman çok önem veriyorum. Tasarım yaparken malzemelerin limitlerini zorlamayı seviyoruz. Ahşaptan kumaş kıvrımlarını, mermerden dövme bakırdaki formları, stor perde malzemesinden kıvrık bölücü duvarlar elde etmek için uygulama firmalarını zorluyor, birlikte atölyelerde denemeler yapmayı seviyoruz.

Projelerinizin malzeme seçimlerinde doğal taş nasıl bir yer kaplıyor? Hangi tür doğal taşları tercih ediyorsunuz?

Projelerde doğal taş seçimlerimizi yaparken projenin ruhuna uygun doku ve renkleri tercih ediyoruz. Doğal taşları kullanırken parlak tercih etmiyor, özellikle taşın dokularını daha çok ortaya çıkaran patine, asit indirme, kumlama, yakma, honlama gibi teknik işlemlerden geçmesini, daha dokusal halini kullanmayı seviyoruz. Gelişmiş CNC kesim teknolojisini kullanarak, kendi tasarladığımız desenleri, plaka halindeki doğal taşları üç boyutlu hale getirerek duvar panoları olarak kullanıyoruz. Örnek olarak son bir otel projemizin resepsiyon bankosu için, bakır dövme ve ahşap oyma tekniğinde çıkan 3 boyutlu asimetrik dokuları mermerde elde etmek için Denizlili bir mermer firması ile çalışıyoruz ve bizim projeye özel bir numune hazırlatıyoruz. İster mermer isterse granit, traverten vb. olsun doğal taş iç mekanlarda her zaman kullanmayı sevdiğimiz malzemelerden biri olmaya devam ediyor.

Doğal taş malzemenin geleceğine nasıl bakıyorsunuz? Bu malzeme ile ilgili yeni trendler hakkında neler söylersiniz?

Doğal taş tarihteki en eski yapı malzemelerinden bir tanesi, geçmişte doğada bulunduğu şekilde ya da kabaca yontularak mekandakonstrüktif amaçlı kullanılırken zaman içerisinde teknolojinin gelişimiyle farklı biçimler kazandırılarak mekanda farklı amaçlı kullanılmaya başlandı. Doğal taş, ister yapı konstrüksiyonunda yer alsın ister kaplama malzemesi olarak kullanılsın; yapıda bulunma sebebi sadece bir zorunluluk değil aynı zamanda doğadan gelen, sağlıklı, ekolojik, ısı konforu sağlayan ve estetik niteliğe sahip bir malzemedir. Dolayısıyla mimaride güncelliğini daima korumuş ve yaşam mekanlarında hak ettiği ilgiyi görmüştür. Teknolojinin gelişmesi ile doğal taşın doğası gereği ağırlığı olsun, leke tutma potansiyeli olsun, ar-ge araştırmaları ile günümüzde bunlara birçok yapısal ve kimyasal ürünlerin geliştirilmesi ile çözüm üretilmesi sayesinde, biz tasarımcılara doğal taş kullanımında yeni birçok kapı açmış durumda. Mesela mermer başka bir ürünle kompoze ve lamine edilerek daha hafifleşiyor, 2-3 santim kalınlığında plakalar halinde değil de, daha ince, kıvrılabilir yuvarlak yüzeylerde daha farklı boyutlar halinde kullanılabiliyor.

İlginizi Çekebilir

Kavramsal ve Gerçeküstü Mimari

Zarafet, Keskinlik ve Hipnotize eden Minimalizm Açık alanlar, belirgin ve yükseltilmiş açılara...

(2023 Yılı’nda) Doğal Taş’ın yapılardaki kullanımlarında yenilikler

Piyasa raporları Doğal Taş’ın tüm Dünya’daki kullanımının 2030 yılında iki katına çıkmasını...

Kentler öyle kısa sürede, sıfırdan tek seferde kurulmaz

Antakya’nın 100 bin yıllık geçmişi var. 30’dan fazla deprem görmüş. Farklı dinleri,...

İzmir Havagazı Fabrikası

19. yüzyılın başlarında elektrikle aydınlanma gelişmediği için kentlerin aydınlatılması havagazı ile yapılmaktaydı....