Cuma , 21 Haziran 2024
Anasayfa Life Haber Sektörün ve emeğin başarısı: Marble İzmir Fuarı
Life Haber

Sektörün ve emeğin başarısı: Marble İzmir Fuarı

Sektörün ve emeğin başarısı:
Marble İzmir Fuarı

Sektörün ilk ihracat kapısı Marble İzmir Fuarı 2022 yılına hazır

1985 yılında çıkan Maden Kanunu ile sektöre bir yatırım güvencesi verilerek üretimin önü açılmıştı. Bununla birlikte Türk mermerciliğine Marble İzmir Fuarı’nın önemli katkıları oldu. 1995 yılında doğal taş sektörünü Kültürpark’ta buluşturan Marble İzmir Fuarı’nın ilk yılında toplam doğal taş ihracatı 77 milyon dolarken; şu an fuarın da katkısı ile Türkiye’nin doğal taş ihracatı 2 milyar dolara çıktı. Son 10 yılda, doğal taş ihracatı Türkiye ekonomisine yaklaşık 20 milyar dolarlık katkı sağladı. Kültürpark’ta 47 yerli katılımcısıyla başlayan, 4 bin 719 kişiyi ağırlayan Marble İzmir Fuarı, 2015 yılında kabına sığmadı. Marble sayesinde Türkiye, uluslararası standartlara uygun en büyük ve en modern fuar alanına kavuştu. 2015 yılında Fuar İzmir’in açılışı, Marble İzmir Fuarı ile birlikte yapıldı. İzmir’e fuarcılıkta uluslararası bir marka değeri kazandıran bu alan, Marble İzmir’in kente katkılarından biri oldu.

Sektör fuarı, fuar sektörü büyüttü

25 yılda 47 katılımcıdan bin 100 katılımcıya, 4 bin ziyaretçiden 77 bin ziyaretçiye ulaşan fuar, ülkenin dış ticaret açığını kapatmaya katkı veriyor. Sektör ve Marble İzmir Fuarı bu rakamlara 26 yılda beraber ulaştı.

Türkiye doğal taş ihracatının can damarı olan Marble İzmir ile sektör fuarı, fuar da sektörü büyüttü Büyük bir özveri ile bugünlere getirilen fuar, her yıl olduğu gibi 2022 yılında da dünya doğal taş ticaretinde Türkiye’nin gücünü temsil edecek. Dünya genelinde olağanüstü bir gündem yaşanıyor. Bu gündem sektörü ve fuarı olduğu kadar ülke ekonomisini de derinden etkiliyor. Bu zor günlerden en verimli çıkış yolu, ortak akıl oluşturup ticareti arttırmaktan geçiyor. Marble İzmir Fuarı, bu dönemde sektör için büyük bir ticaret fırsatı olacak.

Türkiye’nin en büyük doğal taş fuarı olan Marble İzmir’de hollerin ve dış alanın tamamı tahsis edilmiş durumda. Sektörün merakla beklediği dev buluşmada İran’ın pavilyon şeklinde katılımı olurken; Hindistan, Almanya, Amerika, İtalya, Hong Kong, Lübnan ve Dubai’den de yabancı firmalar yer alacak. Bu yıl ayrıca C holünün yüzde 60’ı önceki yıllarda dış alanda yer alan mermer makinecileri firmalarına tahsis edilerek “Makine ve Makine Teknolojileri Holü” şeklinde konumlandırılacak.

Marble; 30 Mart – 2 Nisan tarihleri arasında Fuar İzmir’de açılacak olmanın heyecanını yaşıyor. Türkiye’de aşılanma süreçlerinin de hız kazanması ile birlikte fuara dünyanın pek çok yerinden ziyaretçinin gelmesi bekleniyor.

Katılımcı firmaların talepleri doğrultusunda Amerika ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere çok geniş bir coğrafyada ziyaretçi çalışmaları yürütüldü. ABD, Orta Doğu ile Asya ve Avrupa olup bu bölgelerdeki ticaret ataşeliklerimiz ile de yakın iş birliği yapıldı. Sektörün dört önemli ihracatçı birliği olan İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB), Denizli İhracatçıları Birliği (DENİB) ve Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) ile birlikte bir Alım Heyeti Programı düzenleniyor. Fuarda, 40’a yakın ülkeden yaklaşık 500 ziyaretçinin katılacağı bir B2B iş ortamı oluşturulacak. 2021 fuarına pandemi nedeniyle katılamayan Hindistan’dan bu yıl 200 kişilik bir heyet başvurusu alındı. Pandeminin daha zor koşullar oluşturduğu 2021 yılının Ağustos ayında yapılan 26. Marble İzmir’e kıyasla 27. Marble İzmir Fuarı, çok daha fazla ülkeden ziyaretçiye ev sahipliği yapacak. Fuara bu yıl Türkiye ve dünyadan 80 bin ziyaretçi gelmesi bekleniyor. Hosted Buyer programı kapsamında önceki yıllarda kayıt alınan satın alıcılarının tamamı, pandemi koşulları elverirse fuara katılacaklarını bildirdi. Fuar; Dünya Taş Zirvesi, Değişik Tasarım Yarışması gibi etkinlikleriyle de vites yükselterek sektöre yeniden dinamizm kazandırmaya hazırlanıyor.

Tasarımlar jüri üyelerinden takdir topladı

Katma değerli ürün üretmek amacıyla sektörleri teşvik eden İZFAŞ, doğal taş sektöründe de tasarıma önem veriyor. “Değişik” temasıyla dördüncüsü düzenlenen yarışma, genç tasarımcı adaylarını sektörün yenilikçi firmalarıyla buluşturdu.

Geçtiğimiz günlerde başvuru süreci sona eren yarışmanın jüri üyelerine sunumu da gerçekleştirildi. Akvaryumlu sehpa, hoparlör, aromaterapi cihazı, yazı tahtası gibi tasarımların olduğu eserler jüri tarafından büyük beğeniyle karşılandı. Online olarak gerçekleştirilen oylama sonucunda 46 tasarım arasından seçilen 15 tasarım üretim için değerlendirmeye alındı. Fiziki olarak gerçekleşen tasarımcı-firma buluşmasında ise tasarımların yaratıcısı genç yetenekler üretici firmalara sunumlarını gerçekleştirdi. Firmaların değerlendirmesi sonucu üretimi yapılacak tasarımlar belirlendi.

Bütün projelere “Değişik Tasarım Ödülü”

Üretimi gerçekleştirilecek bütün projelere “Marble Değişik Tasarım Ödülü” olan özel tasarım plaket verilecek. Üretilen ürünler arasından seçilecek en iyi 3 proje ise “Marble En Değişik Tasarım Ödülü” ve 15 bin TL para ödülü almaya hak kazanacak. “Marble İşbirliği Tasarım Ödülü” olan özel tasarım plaketi ise, firma ve tasarımcının üretim sürecine yansıyan işbirlikleri göz önüne alınarak 2 firmaya verilecek. Üretimine karar verilen projeler, 30 Mart-2 Nisan tarihlerinde Marble İzmir Fuarı sırasında sergilenecek.

İlginizi Çekebilir

Maden ihracatında kayıplar telafi ediliyor

Maden sektörü 2023 yılında ihracattaki yaralarını 2024 yılının ilk çeyreğinde sardı Doğal...

Türk doğal taş sektöründen ABD Çıkarması

Yaklaşık 2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren Türk doğal taş sektörü, en önemli...

Maden Platformu; İliç’de yaşanan facia nedeniyle, Maden Sektörünün tamamı suçlanmamalı…

KAMUOYU AÇIKLAMASI Erzincan – İliç Çöpler’deki maden işletmesinde kayan malzemenin altında kalan...

Çevreye duyarlı ve sürdürülebilir projeler ödüllendirildi

12. Endüstriyel ve Mimari Doğal Taş Tasarım Yarışması’nda kazananlar belli oldu Bu...