Cuma , 21 Haziran 2024
Anasayfa Editör
Editör

Editör

2023 yılını geride bıraktık.

Dergimiz 2023 yılının Ekim-Kasım Aralık ayları dergisi. Ancak Ocak ayı içinde sizlerle buluşuyoruz. Bunun iki önemli nedeni var. 2023 yılı ihracat verilerinin açıklanmasını bekledik. Sektörel bazda durumumuzu tam olarak görebilelim istedik. Mart ayı içinde de Xiamen Fuarı yapılacak, dergimiz o fuar içinde hazır olsun düşüncesi ile hareket ettik.

2024 yılını ilk sayısı da Ocak- Şubat- Mart aylarını içine alan dergimiz olacak onu da Xiamne sonra Nisan ayı içinde sizlerle buluşturmayı planlıyoruz. Elbette aynı zamanda Marble’ 2024 sayısı olacak.

Bu ön bilgilerden sonra 2024 yılı’nın tüm dünyaya barış getirmesini Ülkemizin de Barış, huzur ve başarı yılı olmasını diliyoruz.

Dergimiz içinde 2023 yılı ihracat verilerini ve Sektörel değerlendirmeleri görebilirsiniz. Özetle 2023 yılı, tüm dünya ülkeleri ve elbette ülkemiz için de çok zor bir yıl oldu. Savaşlar, depremler, yangınlar ve tüm dünyada etkisi gittikçe artan ekonomik sorunlar…

Mevcut koşullar 2024 yılı için pek ümit vermiyor açıkçası…

  • Enflasyon,
  • Daralan Pazarlar,
  • Maliyet yükü  ( enerji ve iş gücü başta olmak üzere )
  • TL / Döviz Kurları

Enflasyon, ekonomik istikrar üzerindeki belirleyici etkenlerden biri olmaya devam ediyor. Yüksek enflasyon oranları, tüketici güvenini ve harcamaları olumsuz yönde etkileyerek sektörlerle baskı uyguluyor.

Pazarlardaki daralmalar, endişe verici. Bu nedenle sektör bileşenlerinin satış stratejilerini gözden geçirmeleri gerekiyor. Bilinçli bir şekilde, bulunduğumuz konumu korumak adına önlemler almamız gerekiyor, hatta belki de küçülmek…

Maliyet yükü, enerji ve iş gücü maliyetleri başta olmak üzere, işletmeler üzerinde çok ciddi bir baskı yaratıyor. Enerji fiyatlarındaki artışlar; üretim maliyetlerini etkilerken, iş gücü maliyetlerindeki artışlar da işletme kar marjlarını neredeyse sıfırlama noktasına geldi.

TL/Döviz kurlarındaki durum, ekonomik ortamı etkileyen bir diğer faktör oldu. Düşük kurlar, dış ticaret yapan işletmeler için riskleri artırarak maliyetleri etkiledi. Buna daralan pazarlar da eklenince…

Özetle; içinde bulunduğumuz şartlar hiçiç açıcı değil…  Ancak, Enseyi de karartmamak lazım!

2024 ikinci yarısından sonra durum belki biraz toparlanabilir umudundayız. Özellikle döviz/ TL karşılıkları ihracatçıyı rahatlatabilir, tabii mevcut pazarlarda da durağanlık ivmesi yön değiştirebilir ise. Yaşayıp göreceğiz…

Dergimiz de geçtiğimiz üç ay içinde yapılan aktiviteleri ve fuar değerlendirmelerini bulabilirsiniz. Tabii dergimizin konseptine uygun farklı konular, projeler de ilginizi çekecektir diye düşünüyoruz.

Yeni sayımızda, güzel gelişmelerle buluşmak dileğiyle…

İlginizi Çekebilir

Editör

Sevgili Okurlar; İzmir- Marble Sayısı ile huzurlarınızdayız. Yıla hızlı bir giriş yaptık...

Editörden

Sevgili okurlar; 2023 yılı yazını geride bırakırken yeni sayımızla huzurlarınızdayız. Bildiğiniz gibi...

Editörden

Sevgili Okurlar; 2023 yılını yarıladık bile… Ard arda yapılan fuarlardan sonra sizlerle...

İyi Olmak Zorundayız…

Büyük Usta Nazım Hikmet’in dediği gibi;“Hava kurşun gibi ağır, bağır bağır bağırıyorum…...