Cuma , 21 Haziran 2024
Editör

Editörden

Değerli Okuyucular;

Dergimizin yeni sayısıyla sizlerle birlikteyiz. Dergimizin yayımlanmasını biraz ötelemek istedik. Zira yılsonu itibariyle 2022 ihracat verilerimizi ve 2023 beklentilerimizi de irdeleyelim istedik.

Ve SARSILDIK…
Dergimizin digital platformlara yüklendiği gün 10 ilimizi etkileyen yüzyılın sarsıntısı ile uyandık…
ÜZGÜNÜM… KIZGINIM…

Bir Jeoloji Mühendisi olarak içim acıyor, kahroluyorum !
“Sismik boşluklar var, hatlar geriliyor Amik ovası kurutuldu, alüvyoner gevşek zeminde yoğun yapılaşma var, bölgede sıvılaşma olacaktır. Fay Yasası çıkarılmalıdır, DİKKAT” dendi. Bölgeyi çalışan Meslektaşlarımız, Hocalarımız, Bilim İnsanları, Deprem Araştırma Merkezleri, Akademisyenler, Jeoloji Mühendisleri Odası ilgili mercilere SORUNUN ÖNEMİNİ ANLATAMADI. ANLAMADILAR! ÖNEMSENMEDİLER!

DEPREM; SÖYLEYE SÖYLEYE, ANLATA ANLATA, GÖZ GÖRE GÖRE GELDİ! YIKILDIK…

Acımız çok büyük, tarifi yok …
Maalesef on binlerle ifade edilecek kayıplar, yaralılar, yıkılan binalar ve bunların altında depreme gömülen tarihimiz…
Dergimizin kapağında Hatay- Antakya’lı Mozaik Sanatçısı Menel Hüzmeli’nin doğaltaşlarla yaptığı bir eseri seçmiştik. Kendisi ile iletişim kurabildik. Sanatçımız iyi çok şükür…

KALBİMİZ DEPREM BÖLGESİNDE. ŞİMDİ BİRLİK ZAMANI, ACILARI SARMA ZAMANI…

Olacaklardan habersiz hazırlamış olduğumuz dergimize gelince:
2022 yılı toplam maden ihracatımızda hedefimiz olan 7,5 milyon doları yakalayamadık, ancak % 9’luk bir artışla maden ihracatımızı 6,5 milyon dolar seviyesinde kapattık. 2022 yılında ürün grubu bazında metalik cevherler 2 milyar 172 milyon dolarla maden sektörünün ihracatında ilk sırada yer aldı. İkinci sıra, 2 milyar 96 milyon dolarlık ihracatla doğal taşların oldu. Üçüncü sıradaki endüstriyel mineraller ihracatı 1 milyar 357 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Hedefi tutturamadık! Bu yıl ise, bu rakamları bile yakalayabilmemiz çok zor görünüyor. Rusya Krizini takip eden süreçte USD ve AB’nin resesyonu yalnız maden değil başta tekstil olmak üzere pek çok ihracat kalemlerimizi olumsuz etkiliyor. İşleme tesislerinde sıkıntı çok büyük.

Blok mermer pazarımıza gelince: Çin kapılarını açma kararı aldı. Xiamen Fuarı’nın tarihini de belirleyerek uluslararası yapılacağını anons etti ama orada da ciddi bir daralma var. Zaten covid nedeniyle neredeyse durma noktasında idi. Hindistan pazarı hareketli, doğrusu Çin’nin yokluğunda Hintli alıcılar bu durumu kendi lehyhlerine kullanıyorlar. Öte yandan, seçim ekonomisi içindeyiz. Tüm girdi maliyetlerindeki yükseliş, zaten gittikçe daralan pazarda ayakta durmayı zorlaştırıyor. Tabii; Mevzuat sıkıntılarını, Orman ve ruhsat bedellerini de ekleyince… İşimiz çok zor…

Yine de enseyi karartmamak lazım! Cumhuriyetimizin 100. Yılında elimizden geleni hatta fazlasını yapmalıyız! Belki biraz adımlarımızı küçülteceğiz, sıklaştıracağız ama; “İnsanı Maden Yaşatır” diyerek, “Hayatımız Maden” sloganı ile yolumuza devam edeceğiz.

Geçtiğimiz 3 ay içinde aramızdan ayrılan büyüklerimiz oldu. Onursal Başkanımız, meslek büyüğüm, abim Raif Türk’ü kaybettik. Ve acısı henüz taze iken bu kez de İzmir Mermerciler Derneğinde yıllarca birlikte çalıştığım büyüğüm, abim, öğretmenimiz Yılmaz Selvi ustamızı kaybettik… Her ölüm erken ölümdür ve her canlı er ya da geç bunu tadacaktır. Ama yokluklarına alışmak hiç de kolay olmuyor. Başta aileleri olmak üzere tüm sevenlerine ve camiamıza baş sağlığı diliyoruz. Işıklar içinde uyusunlar…

Dolu dolu bir dergi hazırladık. Dergimizde; STK Başkanlarımızın görüşlerine, doğaltaşların kullanıldığı projelere, Bölgesel ölçekte yapılan Sanayi ve Ticaret odası seçimlerinde sektörümüzün gösterdiği performansa ve İhracatçı Birliklerimiz organizasyonunda yapılan tasarım yarışmalarına yer verdik. Sanat, Sağlık, Arkeoloji, restorasyon ve efsane köşelerimizi de unutmadık.

Değerli okurlar; aklımız, yüreğimiz deprem bölgesinde. Deprem nedeniyle kayıplarımız da artıyor maalesef.

Madencilerimiz… Deprem bölgesinde mucizelere tanık ediyorlar bizi. İyi ki Madenciler var, iyi, ki…

Elbet bu aciları da saracağız. Ah bir de ders çıkarabilmeyi becerebilsek… Daha güzel ve ümit veren haberleri paylaşmak dileğiyle…

İlginizi Çekebilir

Editör

Sevgili Okurlar; İzmir- Marble Sayısı ile huzurlarınızdayız. Yıla hızlı bir giriş yaptık...

Editör

2023 yılını geride bıraktık. Dergimiz 2023 yılının Ekim-Kasım Aralık ayları dergisi. Ancak...

Editörden

Sevgili okurlar; 2023 yılı yazını geride bırakırken yeni sayımızla huzurlarınızdayız. Bildiğiniz gibi...

Editörden

Sevgili Okurlar; 2023 yılını yarıladık bile… Ard arda yapılan fuarlardan sonra sizlerle...