Tabanlıoğlu Mimarlık Beyazıt Devlet Kütüphanesi Renovasyonu ile WAF 2016'da Büyük Ödülü Aldı

Stonelife

DÜNYA MİMARLIK FESTİVALİ – WAF 2016’DA TABANLIOĞLU YİNE KÜRSÜYE ÇIKTI. TABANLIOĞLU MİMARLIK, BEYAZIT DEVLET KÜTÜPHANESİ YENİLEME PROJESİ İLE “YENİ VE ESKİ BİNA” KATEGORİSİNDE BÜYÜK ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ.

WAF 2016’da 8 farklı projesiyle finale kalan Tabanlıoğlu Mimarlık, mimarlığın bu dünya buluşmasında yine öne çıkan ofisler arasında yer aldı. Bu yıl Arena Berlin’de gerçekleşen ödül programında finalist projeler, izleyiciler ve jüri karşısında yapılan canlı sunumlarla değerlendirildi. WAF 2016 büyük jürisi, Tabanlıoğlu Mimarlık, Beyazıt Devlet Kütüphanesi Yenileme Projesi’ni “Yeni ve Eski Bina” kategorisinde büyük ödüle layık gördü.

WAF 2016 JÜRİSİ;
“DOĞAL, SAKİN VE GÜZEL BİR RESTORASYON”

Stonelife

Yarışma jürisi karar notunda; İstanbul’daki Beyazıt Devlet Kütüphanesi yenileme projesini “Doğal, sakin ve güzel bir restorasyon” olarak nitelendirdi ve “Nadir kitaplar için tasarlanan cam kutular, tarihi mekanlar içinde zarif bir şekilde dengelenmiş ve ayrıca aydınlatma düzeni, asla ezici ya da rahatsız edici olmaksızın, mevcut tarihi hacimler ve alanların gücünü arttırmış” vurgusunu yaptı.

Stonelife

ÖDÜLÜ MURAT TABANLIOĞLU, DAVIT CHIPPERFIELD’DEN ALDI

WAF 2016’nın kapanışı, 18 Kasım Cuma akşamı Berlin Postbahnof’ta gerçekleştirilen Ödül Gala Yemeği ile yine festival atmosferinde gerçekleşti. Beyazıt Kütüphanesi Yenileme Projesi’ne verilen ödülü, Tabanlıoğlu Mimarlık kurucusu Murat Tabanlıoğlu, Berlin’deki Neues Museum Yenileme Projesi ile 2011 MIES Ödülü’nü de almış olan David Chipperfield’in elinden aldı.

YENİLEME YAKLAŞIMIMIZI WAF 2016 JÜRİSİ DE ONAYLADI

Son yıllarda İstanbul’da ve Türkiye’de çeşitli restorasyon, renovasyon işlerinin tamamlandığına dikkat çeken Murat Tabanlıoğlu, “Bunların tartışılmadan, izler silinerek yapılmaması çok önemli. Zira bir anda yaşanmışlık hissinin, o patinanın yok edildiğini izliyoruz. Biz, Beyazıt Kütüphanesi Yenileme Projesi ile buna karşı bir şey önermek istedik; yeni eklenen ile eski durumun birbirini desteklediği, güçlendirdiği bir mekan elde etmek. Çok değerli jürinin değerlendirmesi ile, doğru bir iş yaptığımızı bugün tekrar görmüş olduk” dedi.

Stonelife

TÜRKİYE’DE DEVLET TARAFINDAN KURULAN İLK KÜTÜPHANE

1884’te “Kütüphane-i Umum-i Osmani” adıyla kurulan Beyazıt Devlet Kütüphanesi, “Türkiye’nin devlet tarafından kurulan ilk kütüphanesi” konumunda. İstanbul şehrinin çok farklı zamanlarda inşa edilen katmanlı yapısını örnekleyen kütüphane, Bizans, Osmanlı, Cumhuriyetten bugüne yönetimsel, entelektüel, mimari ve kentsel değerlerin bir arada yoğun olarak yer aldığı bir noktada, Beyazıt Meydanının kıyısında yer alıyor. Beyazıt Kütüphanesi Renovasyonu çevresi ile kurduğu ilişki itibarı ile de çok büyük önem arz ediyor.

Tabanlıoğlu Mimarlık, kütüphanenin restorasyonu için hassas ve özenli bir süreç izlemiş. Minimal müdahele ile binanın tarihi dokusu içerisine çeşitli modern imkanlar eklenmiş. Binanın açık avlusunun üzerine, şeffaf ve hafif bir membrandan üst örtü tasarlanmış. Işığı filtreleyerek içeri alan örtü hem kitaplar hem de ziyaretçiler için kontrollü bir iç atmosfer yaratıyor.

Nadir kitapların ve el yazmalarının sergilendiği iç mekandaki şeffaf kutular hem eserler için optimum atmosferi sağlarken hem de tarihi doku içerisine modern bir dokunuş getiriyor.

İnşaat faaliyetleri sürerken ortaya çıkarılan Bizans Kilisesi'nin kalıntıları ise, cam yüzeyin altından görülebiliyor.

Yenileme faaliyetleri sırasında binanın daha işleyebilmesi için ana giriş avluya alınmış. Katlar arasındaki dağılım ise şu şekilde: Modern Türk yayınları ikinci katta; periyodik yayınlar birinci katta; zemin kattaki şeffaf kutularda ise nadir ve değerli eserler bulunuyor.