Rekabeti Geliştirmek ve Katma Değerli Ürün Üretmek

REKABETİ GELİŞTİRMEK VE KATMA DEĞERLİ ÜRÜN ÜRETMEK

Türkiye’nin ihracatta katma değerli sektörlerinin başında gelen ve 2018 yılında 2.5 milyar dolar ihracat hedefleyen Türk doğaltaş sektörü, İtalya’da Türk doğaltaşını tanıtmak ve ihracatını arttırmak için “Sektörel Doğaltaş Ticaret Heyeti Organizasyonu” gerçekleştirdi.

Avrupa’da düzenlenen en büyük doğaltaş ve teknolojileri fuarı olan Verona Marmomac 2018 Fuarı kapsamında Ege Maden İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen “İtalya Doğaltaş Sektörel Ticaret Heyeti Organizasyonu”na 8 Türk firması katıldı.

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, Türk doğaltaş sektörünün rekabetçi gücünün artırılması ve 2023 yılı ihracat hedeflerine ulaşılması, Türk doğaltaşının tanıtılması, ve katma değerli ürün üretiminin teşvik edilmesini hedeflediklerini bu amaçla İtalya’ya yönelik ticaret heyeti organizasyonu yaptıklarını kaydetti. “Firmalarımız teknik gezi sırasında gördüklerini kendi iş süreçlerine entegre ederek katma değerli üretim yapma ve rekabetçiliklerini arttırmanın ipuçlarına eriştiler” diyerek verimli bir organizasyona imza attıklarını belirtti.

Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin “İtalya Doğaltaş Sektörel Ticaret Heyeti Organizasyonu”na; “Başarlar Mermer, Ege Antik Mermer, Mercan Mermercilik, Er-Nak Mermer, Hak Mermer, Mehmet Aygün Mermer, BKM Mermer ve Kırcı Mermer” firmaları katıldı.

Ticaret Heyeti; 28-29 Eylül günlerinde Verona Fuarı’nı ziyaret ederek ve ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Fuarda gerçekleştirilen ikili görüşmelere İtalyan Firmaları da yoğun ilgi gösterdiler. Vicenza’da halen aktif üretimi devam eden Limra ocağı ile Peotta Armando firmasına ait showroom’da da incelemelerde bulunan heyet, Çevresel etki parametrelerinin dikkate alındığı yeraltı işletmeciliğinde üretimin avantajlarına tanık oldular. Heyet ayrıca; Zovencedo Belediye Başkanı’nın refakati ile Antik Kapalı Ocak ile Kaya Evi’nde de incelemelerde bulunuldu. Antik Mermer Ocağı müze olmanın yanı sıra, günümüzde düğün organizasyonu, önemli günlerin kutlamaları ve şenlikler için kullanılıyor. Belediye Başkanı’na heyete göstermiş olduğu ilgi nedeniyle EMİB adına, Sabri Bora tarafından bir de plaket takdim edildi.

Çalışmalarını sosyal medya hesapları ile de paylaşan firma temsilcileri; çalışmaları dikkatle izlediklerini, çok yararlı bir teknik gezi olduğunu belirttiler. Katılımcılar; organizasyonda görev alan EMİB ekibine, EMİB Yön. Krl. Üyesi İsmet Bektaş ile UR-GE yürütücüsü Sabri Bora’ya teşekkür ederek, bu tür çalışmaların farklı pazarlarda da yapılması gerektiğini belirttiler.