Sektör; Okuluna Sahip Çıkıyor...

Dokuz Eylül Üniversitesi Torbalı Meslek Yüksekokulu’nun diploma töreni, renkli görüntülere sahne oldu.

Mayıs ayı sonunda Torbalı Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen diploma törenine; öğrenciler ile aileleri yanı sıra geçmiş dönem mezunları ve emekli öğretim üyeleri ile sektör temsilcileri de yoğun ilgi gösterdi. Tören sonrasında okul yemekhanesinde verilen iftar yemeği Üniversite Sanayi kaynaşmasının önemini ve güzelliğini gözler önüne serdi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Torbalı Meslek Yüksekokulu; 1993 yılında Mermer ve Sondaj teknikeri yetiştirmek ve sektörlerin ara eleman istihdamını karşılamak amacı ile kuruldu. 25 yılı geride bırakan Torbalı Meslek Yüksekokulunda halen; “Doğal Yapıtaşları Teknolojisi”, “Sondaj Teknolojisi”, “Geoteknik”, “Endüstriyel Cam ve Seramik” gibi yerbilimlerine dayalı 4 programla eğitim veriliyor.

Mayıs ayı sonunda Torbalı Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen diploma törenine; öğrenciler ile aileleri yanı sıra geçmiş dönem mezunları ve emekli öğretim üyeleri ile sektör temsilcileri de yoğun ilgi gösterdi.

Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. Celalettin Şimşek öğrencilere ve tüm törene katılanlara hitaben yaptığı konuşmada; yüksekokulun kurulduğu günden başlayarak gelinen noktayı ve çıtayı yükseltmek adına yapmayı düşündükleri çalışmaları katılımcılarla paylaştı. Sektörel ilişkilerin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Şimşek, mezunlara diploma takdim ederken, yeni yaşamlarında başarılar diledi.

Okulun 4 ayrı programında dereceye giren öğrencileri Sektör temsilcileri tarafından, çeşitli armağanlarla ödüllendirildi.

Kurucu Müdür Prof. Dr. Faruk Çalapkulu öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada anılarda yolculuk yaparak, zarif üslubu ile hayat dersi verdi. Yüksekokulun programlarının bölüm birincilerini de ödüllendiren Prof. Dr. Faruk Çalapkulu, kürsüden ayrılmadan önce Üniversite- Sanayi İşbirliği’nin ödül törenleri ile sınırlı kalmaması gerektiğinin de altını çizdi.

Dereceye giren başarılı teknikerler:

Doğal Yapıtaşları;
Burak Sarıbay, Musa Özdemir, Mazhar Demir

Sondaj;
Onur Eroğlu, Serkan Arslan, Mümin Ablay

Geoteknik;
Büşra Güney, Mustafa Berk Yıldırım, Mustafa Kalmaz

Endüstriyel Cam ve Seramik;
Gizem Sağ, Sefa Örs, Ahmet Veli Duru

Doğaltaş Sektör temsilcilerinin etkin katılımla yer aldıkları diploma töreninde; Ege Maden İhracatçıları Birliği Yön. Krl. Bşk. Mevlüt Kaya, İzmir Mermerciler Derneği Yön. Krl. Bşk. Nuri Kuntel, İzmir Mermerciler Esnaf ve Sanatkarları Odası Yön. Krl. Bşk. Tayfun Geylan Kurumlarını temsilen Doğalyapı Taşları Teknolojisinin dereceye giren öğrencilerini ödüllendirdiler.

Yüksekokulun kurucu kadrosu akademisyenlerinden Jeo. Yük. Müh. Ferah Türkmen; Stone&Life tarafından Luna Marble’ın katkılarıyla hazırlanan “Yusuf Türkmen Onur Ödülü” nü Doğalyapı Taşları Programından derece ile mezun olan genç meslektaşlarına takdim etti. Törende kısa bir konuşma yapan Dergimiz Editörü Ferah Türkmen; Ege Maden İhracatçıları Birliği Kurucu Başkanı ve İzmir Mermerciler Derneği geçmiş dönem Başkanlarından merhum Yusuf Türkmen anısına her yıl, onur ödüllerini gelenekselleştireceklerini belirtti.

Stone&Life ailesi olarak tüm mezunlarımızı ve ailelerini kutluyor ve yolları açık olsun diyoruz.