Kur'an-ı Kerim'i Taş Levhalara İşliyor


KUR'AN-I KERİM'İ TAŞ LEVHALARA İŞLİYOR

Kur’an-ı Kerim’i taş levhalara işleyen taş oyma ustası Ahmet Menekşe, şu ana kadar Kur’an’ın 9 sayfasını işlediğini, Kur’an’ın tamamını taş levhalara işleyip Müze’de sergilemek istediğini belirti.

Kur’an-ı Kerim’i taş levhalara işleyen taş oyma ustası Ahmet Menekşe, şu ana kadar Kur’an’ın 9 sayfasını işlediğini, Kur’an’ın tamamını taş levhalara işleyip Müze’de sergilemek istediğini belirti. Hobi olarak başladığı taş oyma sanatını ilerletip, taşlara değişik şekil veren Batmanlı taş oyma ustası Ahmet Menekşe, Kur’an’ı Kerim’i taş levhalara işliyor. Şu ana kadar Kur’an’ın 9 sayfasını taş levhalara işleyen Menekşe, Kur’an-ın tamamını işleyip Müze’de sergilemek istediğini ifade ederek yetkililerin desteğini istiyor. Hürriyet Mahallesindeki evinin bahçesinde yaptığı oyma taş eserlerini gelen ziyaretçilere sergileyen Menekşe’nin tek hayali, Kur’an-ı Kerim’in tamamını taş levhalara işlemek. Çocukluğundan beri Kur’an-ı Kerim’i taşa işleme hayalini gerçekleştirmeyi hedeflediğini söyleyen Menekşe, çalışma şartlarının kısıtlı olduğunu ve tek isteğinin hayalini gerçekleştirebilmek için yetkililerin kendisine yer tahsisinde bulunmasını istediğini belirtti.

YETKİLİLERDEN DESTEK BEKLİYOR

Batmanlı taş oyma ustası Ahmet Menekşe, taşları dantel gibi işliyor. Gördüğü her şeyi taşa işleyebilen Menekşe'nin hedefi Kuran-ı Kerim'in tamamını taşa işlemek. Bugüne kadar sayısız taşı işlediğini ve çeşitli eserler ortaya çıkardığını söyleyen Menekşe, "Hedefim Kuran-ı Kerim'i taşa yazmak. 600 adet tablo taş kullanacağım. Bu, dünyada ilk olmuş olacak. " dedi. Ustalığıyla sert taşları pamuk gibi işleyen Menekşe, "İşe hayvan figürleri ile başladım. Antik kent Hasankeyf başta olmaz üzere birçok esere imza attım. Ancak Kuranı Kerim sürekli içimden geçtiği için dünyada bir ilke imza atmak istedim. ve Kuranı Kerim'i taşa işleme projesine başladım. Şu ana kadar 9 sayfayı taşa işledim. Ancak bu çok titiz ve zahmetli bir iş, benim gücümü aşıyor. 30 cüz Kuranı Kerim'i işlemek büyük bir iş, her bir taş kütlesinin ağırlığı yaklaşık 50 kilogram geliyor. Yalnız benim hayalim şudur; özellikle devlet yetkililerden rica ediyorum. Bana yer tahsisi yaparlarsa Kur’an-ı Kerim’in tamamını taşa işleyip bir müzeye yerleştiririm. Bu çok zor bir şey değil. Bana eğer ki devlet hazinesinden bir yer tahsis edilirse o zaman her şey çok daha güzel olur. Böyle bir evin bahçesinde Kur’an-ı Kerim’in 30 cüzünü yapmak çok zordur. Böyle bir şey dünyada yapılmayan bir iştir. Bunu yapmayı özellikle istiyorum” diye konuştu.

Projenin maliyetinin yaklaşık 280–300 milyar olduğunu belirten Menekşe, destek bulduğu takdirde 5 yılda bitirebileceğini ifade etti.

"TAŞ OYMAYA CAN SIKINTISIYLA BAŞLADIM"

Batman'da bel fıtığı hastalığına yakalanan genç, can sıkıntısını gidermek için eline bir taş alıp oymaya başladı. Taşa şekil verdiğini gören genç, o günden beri taşları oyup değişik heykeller yapıyor. Genç yaşta taş oymaya merak saran Ahmet Menekşe (45), yaptığı heykel, oyma taş eserleri evinin içi ve bahçesinde sergiliyor. Adeta bir müzeyi andıran evde değişik heykel figürleri ve Hasankeyf gibi antik kentlerin minyatürleri de bulunuyor. İlkokul mezunu olmasına rağmen kendini heykel ve taş oymacılığı konusunda geliştiren Menekşe, dışarıdan ortaöğretim diploması aldı. Birçok yarışmaya da katılan Menekşe, Kültür Bakanlığı'ndan mansiyon ödülü aldı. Yaklaşık 18 yıldır taş oyup heykel yapan Menekşe, yaklaşık 400 esere imza attı.