Marble'da 63 Bin 314 Ziyaretçi

DÜNYA DOĞAL TAŞ SEKTÖRÜNÜN BULUŞTUĞU 24. MARBLE- ULUSLARARASI DOĞALTAŞ VE TEKNOLOJİLERİ FUARI BU YIL HER ALANDA BÜYÜDÜ. FUARİZMİR’DE 150 BİN METREKARE SERGİ ALANINDA, BİN 160 KATILIMCIYLA GERÇEKLEŞEN MİLYON DOLARLIK DOĞAL TAŞ SATIŞ ANLAŞMALARININ YAPILDIĞI FUARI 63 BİN 314 KİŞİ ZİYARET ETTİ.

Türkiye’nin en büyük ihtisas fuarı olan, dünyada ise alanında en büyük ilk 3 fuar arasında yer alan MARBLE – Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, “Doğal taşı kaynağında deneyimleyin” sloganıyla 28-31 Mart tarihleri arasında sektörü Fuar İzmir’de ağırladı.

Yeni doğal taş örneklerinin tanıtımının yapıldığı, en son teknoloji iş ile mermer makineleri ve makine sarf malzemelerinin sektör temsilcileriyle buluştuğu MARBLE Fuarı’nda hem katılımcı hem de ziyaretçiler memnun ayrıldı. Sektör 25.Marble’ı sabırsızlıkla beklemeye başladı.

HER ALANDA BÜYÜDÜ

2017 yılında 139 bin metrekarelik alanda düzenlenen fuar, bu yıl 150 bin metrekare alanda gerçekleşti. Toplam stant alanı 54 bin metrekareden 57 bin 51 metrekareye yükseldi. Geçtiğimiz yıl bin 109 katılımcı ve 50 bin 218 ziyaretçi ile düzenlenen fuar, bu yıl bin 160 katılımcı, 53 bin 524’ü yerli olmak üzere toplam 63 bin 314 ziyaretçi ile kapılarını kapattı. 2017 yılında 986 blok sergilenen Marble’da, bu yıl yer alan bin 428 blokla fuar tarihinin en yüksek blok sayısına ulaşıldı. Blok sergi alanı ise geçen yıla göre yüzde 45 artışla 5 bin 169 metrekareden 7 bin 500 metrekareye yükseldi.

ULUSLARARASI PAZARA DÖNÜŞTÜ

Dünyanın dört bir kıtasından gelen yabancı ziyaretçi ve katılımcılar, doğal taşın merkezi fuarizmir’de buluştu. Geçtiğimiz yıl 30 ülkeden 213 yabancı katılımcı ile gerçekleşen fuar, bu yıl ilk kez milli katılımlara ev sahipliği yaptı. Afganistan, Çin, Hindistan, İran ve Brezilya’nın milli katılımı ile birlikte toplam 33 ülkeden ticaret yapmak için gelen yabancı katılımcıların sayısı bu yıl 246’yı buldu.

Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde, Ege İhracatçı Birlikleri ve İZFAŞ işbirliği ile fuar süresince organize edilen “Alım Heyeti” programına Çin, Hindistan, İngiltere, Almanya, Fransa ve Suudi Arabistan ülkelerinden katılım oldu. Dünya’nın en büyük üç doğaltaş ve teknolojileri fuarı arasında yer alan İzmir Marble Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’na yönelik Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin Ekonomi Bakanlığı ile işbirliğinde düzenlediği “Alım Heyeti Organizasyonu”nda 12 ülkeden gelen 40 ithalatçı firma ile Türk firmaları 500’ün üzerinde ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi.

Fuar İzmir C Holü’nde düzenlenen ikili iş görüşmelerine; Çin Halk Cumhuriyeti, Suudi Arabistan, Hindistan, İngiltere, Yunanistan, Bulgaristan, Vietnam, Tunus, Karadağ, Arnavutluk, Bosna Hersek ve Ürdün’den ithalatçı firmalar katıldı.
Program dışında Amerika, Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarında 123 farklı ülkeden gelen toplam 9790 yabancı satın alıcı ve ziyaretçi ile fuar, uluslararası bir pazara dönüştü.

TÜRK: “TÜRKİYE’NİN TAŞ FUARI MARBLE’DIR”

Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makineleri Üreticileri Birliği (TÜMMER) Başkanı Raif Türk, “MARBLE’a 22 yıldır katılıyorum. Bugüne kadarki fuarlar arasında en iyisi olduğunu söyleyebilirim. 24 yıl önce başlayan macera büyük bir birikim ve deneyimle bugüne geldi. Dünyada artık bu fuarı bilmeyen, önemini anlamayan mermerci kalmadı. Türkiye’de diğer fuarların da artık yavaş yavaş faaliyetlerine son vermeleri, İzmir’in gerçekten tek taş fuarı olduğunu görmüş olmaları gerekir. MARBLE’ın 25. yılı çok daha ihtişamlı olur, çıtayı çok daha yükselteceğiz.” dedi. Bu yıl en az 400 milyon dolar ihracat artışı olacağını tahmin ettiklerini belirten Türk, doğal taş sektörünün MARBLE sayesinde daha da büyüyüp geliştiğini vurguladı.


KAYA: “BEKLENTİMİZİN ÇOK ÜSTÜNDE BİR FUAR YAŞADIK”

Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya ise bu yıl 24’üncüsü gerçekleştirilen fuarda çok ciddi bir yoğunluk olduğunu belirterek, “Yılladır yurt içi ve yurt dışı fuarlara katılırız. Birinci ve dördüncü günler hiçbir stant katılımcısının beklentisinin olmadığı günlerdir. 24. MARBLE’ın ilk günü müthiş bir yoğunluk vardı, muhteşemdi. Bu bizi hem şaşırttı hem de mutlu etti. Devam eden günlerde de yoğunluk devam etti. Beklentimizin çok üstünde bir fuar yaşadık. Ben fuara sekiz tane blok getirdim, sekizi de satıldı. Blokların neredeyse tamamı markalanmış durumda. Buradan blok alan, devamı olan anlaşmalar da yaptı. MARBLE Fuarı’nı bir adım öteye taşıyan da bu. Burada sadece sergileme yapılmıyor, ticaret de yapılıyor. Sadece işlenmiş değil, ciddi anlamda blok satışının da yapıldığı bir yer. Ben eminim, fuarda yer alan bin 500 bloğun bin 450 tanesi satılmıştır. 25. yılda çıtayı ciddi anlamda yukarıya çıkarmalıyız. Bunu da başaracağımıza inanıyorum.”dedi.

DOĞAL TAŞIN KALİTESİ MAKİNE SEKTÖRÜNE DE YANSIDI

Fuarda ayrıca, doğal taşın çıkarılmasından son kullanıcıya ulaşana dek geçen tüm sürece ait teknolojilerin sergilendiği makine alanına yoğun bir ilgi oldu. Türkiye’deki doğal taş üretimindeki kalitenin makine sektörünün de gelişmesini sağladığına dikkat çeken Doğaltaş Makine ve Teknolojileri Derneği Başkanı S. Zafer Udül, “Türkiye teknolojiyi alan değil üreten bir konumda. Son zamanlarda ürettiğimiz makinelerle birçok ithal markanın korkulu rüyası olduk. İtalyan makineleri bundan beş sene önce 200 bin Euro’ya sattıkları ürünü şu anda 125 bin Euro’ya satıyorlar. Artık bir rekabet ortamı oluştu. İhtiyacımız olan şey tıpkı doğal taşta olduğu gibi makine alanında da markalaşmak. Bu fuar bizlerin doğru yolda olduğunun bir göstergesi” dedi. Makine sektörü temsilcileri milyon dolarlık satışlar yaptıklarını, fuarda kurulan iletişimlerle satışların yıl boyunca da devam edeceğini söyledi.