Egeli Maden İhracatçılarından Mevlüt Kaya'ya Güvenoyu

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Mevlüt Kaya 227 oyla tekrar seçildi. İzmir Mimarlar Odası’nda gerçekleştirilen Ege Maden İhracatçıları Birliği Genel Kurulu’nda birlik tarihinde ilk kez 3 liste yarıştı.

Ege Maden İhracatçıları Birliği’nde 2014-18 döneminde Yönetim Kurulu Başkanı olan Mevlüt Kaya’nın başkan adayı olduğu mavi liste 227 oyla seçimi kazanırken, Şener Bayyurt’un başkan adayı olduğu kırmızı liste 200 oy aldı. Halil Öksüz’ün başkan adayı olduğu beyaz listeye ise; 72 oy çıktı. 6 oy ise geçersiz sayıldı.

Genel kurul sonrasında konuşan Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, sektöre yakışan olgunlukta bir seçim olduğunu, önümüzdeki süreçte madencilik sektörünün sorunlarının çözümü için yeni yönetim kurulunda canla başla çalışacakları sözünü verdi.

Ege İhracatçı Birlikleri’nde (EİB) basın mensuplarıyla bir araya gelen Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB) Başkanı Mevlüt Kaya, birlik ve beraberlik mesajı verdi. Seçimler sırasında yaşanan tatsız olaylara da değinen Kaya, “Geçmişi unuttuk. Seçimde bana rakip olan herkes başımın tacı. Seçimde rakip olan arkadaşım benden bir şey istediğinde ilk onun işini halledeceğim. Ben’i öteledik, biz’i önceledik” diye konuştu.

Geliştirdikleri projelerle ilgili yaşanan bürokrasi sürecini anlatan Kaya, “Proje, birlik içinde ilgili herkese danışılarak, mevzuata uygun hale getirilip bakanlığa sunuluyor. Ancak Bakanlık tarafından kesinlikle onaylanacak olan projeler dahi, red cevabı alabiliyor. Bakanlık, “Projeniz kusursuz ancak bunu hayata geçirirsek diğer 62 birliğe emsal olur ve onlarda projelerine destek ister. Bu kadar projeye ayıracak kaynağımız yok” cevabını veriyor” diye konuştu.

Madencilik sektörünün, yüzde 96’lara varan üretici ihracatçı özelliği olduğunun altını çizen EMİB Başkanı Mevlüt Kaya, bu rakamı artırmak için URGE projesini hayata geçireceklerini belirtti. Kaya, “Ülkemizden çıkan mermer çok değerli ancak sonsuz değil. Bu yüzden tasarımla değer katarak satmamız gerekiyor ki ülkemiz kazansın. Ekonomi Bakanlığı’da tasarım projelerine yüzde 75-90 arasında destek veriyor. 20 miyar dolarlık dünya pazarından 7-8 milyar dolar pay almayı hedefliyoruz” dedi.

Kaya, “Madencilik sektöründe katma değerli ürün ihracatını arttırmak için URGE Projeleri yapacağız, Türkiye İhracatçılar Meclisi ile birlikte Ankara nezdinde sektörün sorunlarının çözümü için çaba göstereceğiz” diye konuştu.