Stona 2018'de Türk Firmaları Gövde Gösterisi Yaptı

Stona 2018 - Uluslararası Doğal Taş, Mermer ve Granit Fuarı’nın 13.sü TG Expo Uluslararası Fuarcılık’ın milli katılım organizatörlüğünde 07-10 Şubat 2018 tarihleri arasında Hindistan’ın Bangalore şehrinde gerçekleşti.

Ekonomi Bakanlığı’nın prestijli fuarlar listesinde yer alan ve Türk firmalarının her yıl artan ilgisiyle karşılaşan Stona Fuarı’na Türkiye’den katılım yüzde 100’ün üzerinde artışla 76 firmaya ulaştı.

Uluslararası pazara açılma anlamında sektörün önemli fuarları arasında yer alan Stona Fuarı’nda doğal taş üretici ve ihracatçıları, taş işleme makineleri ve ekipmanları, maden ocakları için makine üreticileri ürünlerini uluslararası potansiyel alıcılarla buluşturdu.

Ekonomi Bakanlığı’nın prestijli fuarlar listesinde yer alan ve Türk firmalarının her yıl artan ilgisiyle karşılaşan Stona Fuarı’na Türkiye’den katılım yüzde 100’ün üzerinde artışla 76 firmaya ulaştı. Stone Mart ile dönüşümlü olarak iki yılda bir düzenlenen fuara Türkiye’den 2016 yılında 36 firma katılmıştı.

TÜRK MERMERİNE HİNDİSTAN’DA YOĞUN İLGİ

Hindistan, 1,3 milyarlık nüfusu ile dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olmasının yanı sıra, gelişmekte olan ülkeler arasında bulunan hızla büyüyen bir pazara sahip.

Asya kıtasının önemli ekonomik güçlerinden olan Hindistan, Türk firmaları için çok sayıda sektörel işbirliği olanağı ve ihracat potansiyeli barındırıyor. Satın alma gücü paritesine göre ABD, Çin ve Japonya’nın ardından dünyanın en büyük dördüncü ekonomisi olan Hindistan’ın 2020 yılında GSYİH açısından dünyanın en önemli ekonomileri arasında olması bekleniyor.

Hindistan pazarında Türk mermeri ve diğer doğal taşlar geniş renk skalası, kalitesi ve uygun fiyatları sayesinde tercih ediliyor. Hindistan’ın mermer ve doğal taş ithalatına uyguladığı kotanın 2016 yılında Hindistan Ticaret ve Sanayi Bakanlığı tarafından kaldırılmasıyla, Türkiye’den Hindistan’a yapılan mermer ve doğal taş ihracatı yükselmeye başladı.

Fuara katılan firmalarla yaptığımız değerlendirmelerde: katılımcılar, Bangalore’da yapılan Stona Fuarı’nın daha çok sert taşlara yönelik granit fuarı olmasına rağmen Türk karbonatlarının yoğun ilgi ile karşılaştığını ifade ediyorlar. Bu ilgi de hiç şüphesiz, granit işleme fabrikalarının mermer işleme fabrikalarına dönüştürülmesinin de etkisi olmalı. Öte yandan Hintli alıcılar, ana üreticilerden çok aracı dış ticaret firmaları ile muhattap olmayı yeğliyor. Hiç şüphesiz katılımcı üreticiler de bunun bilincinde. Ancak hızlı bir artış gözlenen böylesi bir pazarı da yerinde gözleyerek alıcılarla iletişim kurmanın zaman içinde daha da önemli olacağının altını çiziyorlar.