AMORF Tasarım Yarışması Ödülleri Doğal Taş Gala Gecesi Efes’ 21’de Sahiplerini Buldu

AMORF Tasarım Yarışması Ödülleri Doğal Taş Gala Gecesi Efes’ 21’de Sahiplerini Buldu

Ticaret Bakanlığı’nın desteğiyle Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin (EMİB) bu sene ikinci kez düzenlediği AMORF Doğal Taş Proje ve Tasarım Yarışması’nın ödül gecesi Efes Antik Kenti’nde “Doğal Taş Gala Gecesi Efes 21” temasıyla gerçekleştirildi. Ödül gecesine katılan Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, Türkiye İhracatçılar Meclisi Maden Sektör Kurulu Başkanı ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürü (MAPEG) Cevat Genç, Türkiye Madenciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Emiroğlu, TÜMMER Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Alimoğlu ve Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya sektör özelinde açıklamalarda bulunurken ödül alanlara ödülleri takdim edildi.

Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin (EMİB), Ticaret Bakanlığı’nın desteğiyle gerçekleştirdiği AMORF Doğal Taş Proje ve Tasarım Yarışması ödül gecesinin ikincisi bu yıl Efes Antik Kenti’nde gerçekleştirildi. “Doğal Taş Gala Gecesi Efes’ 21” temasıyla kapsamı genişletilen gecede, sektörün katma değerli ürün ihracatına yönelimini artırmak üzere bu yıl ihracat yapan 30 adet mermer firmasına da farklı kategorilerde ödüller verildi. İkincisi düzenlenen AMORF Doğal Taş Proje ve Tasarım Yarışması bu yıl toplamda 402 başvuru alırken 7 adet proje ödülün sahibi oldu.

AMORF Doğal Taş Proje ve Tasarım Yarışması ödül gecesi; Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, Türkiye İhracatçılar Meclisi Maden Sektör Kurulu Başkanı ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürü (MAPEG) Cevat Genç ve Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, TÜMMER Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Alimoğlu ve Türkiye Madenciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Emiroğlu katılımıyla gerçekleşti.

UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Efes Antik Kenti’nde bu etkinliği gerçekleştirmenin nedenini ülkemizin tasarım ve sanat konusunda dünyadaki yerinin binlerce yıl öncesinden beri ilk sırada olduğunu kendimize hatırlatmak olduğunu söyleyen Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya ise şunları söyledi, “ Tüm dünyanın akın akın ziyaret ettiği, hayranlıkla baktığı Antik Kentlerimiz, Türk doğal taşın her çeşidini barındıran, sanatın, mimarinin, tasarımın en üst noktasını simgeleyen gurur kaynaklarımızdır. Mimarlık, güzel sanatlar, tasarım bölümleri öğrencileri ve mezunlarının yanı sıra herkesi kucaklayan “sınırsız” kategorisiyle birlikte AMORF, doğal taşa gönül vermiş herkese kapısını açmış, yurtiçindeki başarısını, uluslararası arenaya da taşımanın hazırlıklarına da uzun zaman önce başlamıştır. AMORF sektörün katma değerli ürün ihracatına önemli katkılar sağlayacak, mimarlar ve tasarımcılarla sektör arasında bir köprü görevi üstlenecek.

Bu akşam ikinci ödül törenimizde ise; 2020 yılında Birliğimizin gerçekleştirdiği 582 milyon dolarlık doğal taş ihracatına altı kategoride en çok katkı sağlayan 30 firmamıza altı ayrı kategoride ödüllerinin takdimini gerçekleştirdik. Sektörümüze bir ömür boyu hizmet eden bir Duayen ismimize de Ege Maden İhracatçıları Birliği Onur Ödülünü takdim etme mutluluğunu yaşadık.’’

UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Efes Antik Kenti’nde “Doğal Taş Gala Gecesi Efes 21” temasıyla gerçekleşen özel gecede taşa hayat verenler ve ekmeğini taştan çıkaranlar ödüllendirildi.

Tarihi olduğu kadar mermerciler için Sanayi Mirası özelliği de bulunan Efes Antik Şehri Liman caddesi içinde gerçekleştirilen gece; ışıklandırmalardan müziklere, sahne dekorundan ışık oyunlarına, masa düzeninden verilen ödüllerin tasarımına ve catering servisine ve hatta konuklar için amorf logosuyla hazırlanan şallara kadar her şey çok iyi organize edilmişti.
Mermercilerin Oscar Gecesi olarak nitelendirilen törende; gerek yarışma gerekse de başarı ödülleri özenle seçilmişti.

Tarihi mirasın özel atmosferinde ve yazdan kalma bir Ege akşamında Kerem Görsev ve İpek Dinç’in performansı katılımcılara unutulmaz anlar yaşattı.

Onur Ödülü verilen Nihat KÖMÜRCÜOĞLU ise, ayakta alkışlandı. Stone&Life ailesi olarak rüya gibi geçen geceye tanık olduk… Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mevlüt Kaya’nın şahsında; Ege Maden İhracatçıları Birliğine, gecenin mimarlarına, Birlikte görev yapan tüm çalışanlara ve emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler…