İMİB, Türk doğal taşının markalaşma yolculuğuna Marmomac Fuarı ile devam ediyor

İMİB, Türk doğal taşının markalaşma yolculuğuna Marmomac Fuarı ile devam ediyor

Türk doğal taş sektörünün en önemli gündem maddelerinden biri olan markalaşma çalışmaları için faaliyetlerini sürdüren İMİB, Marmomac International Trade Fair for Stone Design and Technology 2021 Fuarı’nda yerini aldı. 29 Eylül-2 Ekim 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilen Marmomac’ın Milli Katılım organizasyonu bu yıl 11’inci kez İMİB tarafından gerçekleştirildi. Fuara 23 milli ve 64 bireysel katılımcı olmak üzere toplam 87 Türk fi rması yer aldı.

Türk doğal taş sektörünün ihracatını ve markalaşma algısını artırmak için yurt dışı faaliyetlerine yoğun şekilde devam eden İstanbul Maden İhracatçılar Birliği (İMİB), 29 Eylül-2 Ekim 2021 tarihleri arasında İtalya’nın Verona kentinde yapılan Marmomac International Trade Fair for Stone Design and Technology 2021 Fuarı’nda milli katılım organizasyonu ile yer aldı. Türkiye Pavilyonu için toplam 852 metrekarelik alanın tahsis edildiği fuarda 23 milli katılımcı ve 64 Türk bireysel katılımcı ziyaretçilerini ağırladı.

Fuarla ilgili açıklama yapan TİM Maden Sektör Kurulu Başkanı ve İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, “Geçtiğimiz yıl pandemi şartlarından ötürü iptal edilen ve bu yıl 55’inci kez düzenlenenen fuarda 23 milli katılımcımız; mermer, traverten, fayans, plaka ve bordür, yüzey kaplama malzemeleri ve mozaik gibi dekoratif ürünler sergilediler. Türk mermer ve doğal taş sektörünü yakından tanıtmak için hem fuar alanı içerisinde hem de çevresinde çeşitli reklam ve tanıtım çalışmaları yaptık” dedi.

Türkiye’nin özellikle mermer-traverten ihracatında dünyada ilk sırada olduğunun altını çizen Dinçer, doğal taşta küresel çapta önemli bir oyuncu olan İtalya pazarıyla ilgili şunları söyledi: “İtalya, işlenmiş doğal taş tasarımında dünyaca kabul görmüş bir pazar olarak dikkat çekiyor. Ayrıca ocak işletmeciliği ile işleme teknolojileri ve Ar-Ge altyapılarının öncü olması nedeniyle markalaşma yolculuğunda farklı bir konumda bulunuyor. İtalya pazarını önemsiyor ve yakından takip ediyoruz. Bu bölgedeki pazar payımızı koruyarak arttırmayı hedefliyoruz. Dünya doğal taş rezervlerinin önemli bir kısmını barındıran, aynı zamanda 650 renk ve desende mermer ile 150 farklı çeşitlilikte doğal taşa sahip olan ülkemizin marka algısını ileri seviyelere taşımak için fuarda yeni iş birliklerine imza atmayı planlıyoruz. Çünkü markalaşma çalışmaları, birim fiyatlarımızı yukarı çekeceği gibi ürünlerimize talebi de önemli ölçüde artıracaktır.”

Stone&life olarak tüm fuar katılımcılarına dergimizi mail olarak gönderdik. Ayrıca bildiğiniz gibi sosyal medyada, digital platformlarda ve yayın organlarında yer alıyoruz. Fuar dönüşü sektör temsilcileri ile bir dizi görüşmeler yaptık. Bu görüşmelerin bir kısmını dergimiz içinde de okuyabilirsiniz.
Edindiğimiz izlenimler şöyle: Marmomac Fuarı dünya taş sektörü için önemli bir marka. Ve tartışmasız ilk sırada. Türk standları bulundukları alan içinde zarif ve gösterişli sunumlar ile alıcıların ilgisini çekmeyi başarıyor. Katılımcıların çoğu Pandemi şartlarına rağmen son yılların en nitelikli fuarı olduğunu söylüyorlar. Pandemi nedeniyle katılım yapmayan İtalyan fi rmalarının sayısı hayli fazla. Ancak bu durum özellikle bireysel olarak fuara katılan Türk fi rmalarına daha nitelikli yerlerde konuşlanmalarını sağladığı için, ciddi bir artı sağlamış durumda. Fuarda Çin, Hindistan, Uzak Doğu ve Arap ülkeleri ziyaretçi olarak da bulunmadılar ancak projeleri ile gelen İtalya, Amerika, İspanya’dan gelen ciddi alıcılar ile görüşmeler yapıldığı ve hemen hayata geçirilenler olduğu bilgisini aldık.

Çekyalı Heykeltraş Patrik Prosko’nun üzerinde üç ay çalıştığı, Temmer Marble’ın katkılarıyla hazırlanan ve ilk olarak İzmir Mermer Fuarı’nda görücüye çıkan ‘Anamorfoz Atatürk’ eseri Verono’da düzenlenen Marmomacc Mermer Fuarı’nda sergilendi. Temmer Marble Yönetim Kurulu Başkanı Rüstem Çetinkaya, eserin fuarda büyük ilgiyle karşılandığını belirtti. Çetinkaya ayrıca eserin fuarın ilgi odağı olmasının kendileri için çok büyük bir gurur kaynağı olduğunu belirtiyor. Marmomac; Makine-ekipmanlar yanı sıra değişik tasarımların ve trend olacak taşların da görücüye çıktığı bir fuar.

Fuarda; yine beyazımsı grimsi siyahımsı hareketli taşlar egemenliğini sürdürüyor. Ayrıca çok renkli egzotik taşlara (sektörel deyimle butik malzemelere) bir yönlenme olduğu dikkati çekiyor. Geçmiş yıllarda uzun soluklu üretimde zorlanılan bu tür malzemeler gelişen işleme teknikleriyle pazarda daha yoğun ilgi görüyor.
Fuarda gerek katılımcı gerekse de ziyaretçi olarak yer alan tüm Türk Firmalarının yapmış olduğu görüşmelerin hayata geçmesi dileklerimizle…