26. Marble İzmir’e katılan kazandı

26. Marble İzmir’e katılan kazandı

Türkiye’nin uluslararası ihracat platformu olan Marble İzmir Fuarı beklentilerin ötesine geçerek başarısını kanıtladı. Nitelikli ziyaretçi profi li ve dinamik yapısı ile dikkat çeken fuara bu yıl katılan, kazandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından düzenlenen 26. Marble İzmir Fuarı, sektöre pozitif bir ivme kazandırdı. Hem Türkiye hem de dünyadan farklı taş çeşitlerini alıcılarla buluşturan fi rmalar, fuar niteliğinin rakamsal verilerin önüne geçtiğini belirtti. Distribütör, proje sorumlusu, mimarlar ve çözüm ortaklarının yoğun ilgi gösterdiği fuarda, katma değeri yüksek ürünler dikkat çekti. Hem küçük hem de büyük ölçekli anlaşmalara imza atıldığını belirten katılımcı fi rmalar, geçmiş fuarlarda sayıca fazla olsa da verimsiz görüşmelerin de yaşandığına dikkat çekerek fuarın oldukça etkin bir ticaret platformu yakaladığı görüşünde birleşti. Pandemiden en çok etkilenen fakat sürece en hızlı adapte olan sektörlerden biri olan doğal taş sektörü, katılım kısıtlı olsa da her şeye rağmen gerçekleştirilmiş olması, sektördeki psikolojik ve ticari etkiyi artırdı. Sektörün hak ettiği katkı ve değeri aldığı inancıyla fuara katılan fi rmalar, gelecek yıla daha motive bir başlangıç yaptı.

324 katılımcı yer aldı
Katılımcı ve ziyaretçilerin fuarın veriminden memnun kaldığını belirten İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı, 26. Marble İzmir Fuarı’nda temsilciliklerle birlikte 324 katılımcı ve 40’ı aşkın ülkeden satın almacı geldiğini açıkladı.

Özverili katılıma 2022 müjdesi
Fuarın her sene olduğu gibi verimli bir ticaret ve ihracat kapısı olmaya devam ettiğini belirten Alıcı, geçen senenin enerjisinin bu seneye yansıdığını ifade ederek şunları söyledi:
Bu sene gerçekten verimli bir fuar oldu. Özellikle bu fuara katılan doğal taş sektöründeki, makina sektöründeki tüm katılımcılarımıza bu sene fuara inanıp geldikleri ve ürünlerini getirdikleri için çok teşekkür ediyorum. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZFAŞ olarak daima sektörümüzün arkasındayız. Fuarı yapmak bir cesaret işiydi. Biz bu cesareti sektörümüz ve tüm katılımcılarımızla birlikte gösterdik. İZFAŞ yönetim kurulumuz da, 2021 senesinde Marble İzmir Fuarı’na katılan katılımcılarımıza 2022 yılında yüzde 40 indirim uygulanacağını ilan etti.

30 Mart - 2 Nisan 2022’de görüşmek üzere
27. Marble İzmir Fuarı’nın tarih duyurusunu da müjdeleyen İZFAŞ Genel Müdürü, “Tüm gücü, ihtişamı, uluslararası niteliği, yaratacağı iş hacmi ve etkinlikleri ile bir sonraki Marble İzmir Fuarımızı 30 Mart – 2 Nisan tarihlerinde düzenleyeceğiz. Bu sene İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’in de ifade ettiği gibi fuarımız iyi bir ticaret hacmine sahne oldu, katılan kazandı. Önümüzdeki Mart ayı için yoğun çalışmalarımıza şimdiden başladık. Diyebilirim ki Mart 2022’deki fuarımızda katılanlar daha da çok kazanacak” ifadelerinde bulundu.

TÜMMER Başkanı İbrahim Alimoğlu ise, fuarın başarısı ile ilgili gözlemlerini dile getirerek, “Bu sene hiç ummadığımız, sıkıntı çektiğimiz fuarımızı yüzümüzün akı ile üçüncü gününü tamamladık. Burada herkes ticari kaygılarını atlattı. Ekonomik olarak da hepimiz bir kazanç elde ettik. Bu fuar zaten prestiji dünyada bilinen fuarlarımız arasında. Buraya katılan, burada vefa gösterip destekleyen herkesi kutluyorum. 2022 yılında hep beraber daha fazla katılımla fuarımızı yapacağız” dedi.

Hasret giderdik
Uzun bir aradan sonra açıkçası katılımcı ve ziyaretçi firmalar hasret giderdi. Alım heyetleri daha çok Arap ülkeleri ile sınırlanmış durumdaydı. Fuarda bazı firmalar ticari bağlantılar gerçekleştirdi. Özellikle makinacılar fuarda ayrılan kapalı alanda yer almaktan fevkalade hoşnut idiler.
İzmir Mermer fuarı Avrupa’nın tatil takvimine denk geldi ve Verona fuarına yakın tarihlerde yapılması nedeniyle ziyaretçilerin önemli bir kısmı İtalya’ya kaydı. Buna rağmen nitelikli ziyaretçiler hem fuara katılan firmalar hem de yakın çevredeki fabrika ve satış depoları için umut oldu.

Fuara damgasını vuran ise; hiç şüphesiz Temmer’in sergilediği Çekyalı Heykeltraş Patrik Prosko imzalı ‘Anamorfoz Atatürk Eseri’oldu.