Endüstriyel ve Mimari Doğal Taş Tasarım Yarışması’nın Kazananları Belirlendi!

Endüstriyel ve Mimari Doğal Taş Tasarım Yarışması’nın Kazananları Belirlendi!

İMİB’ten tasarım yarışması kazananlarına 74 bin TL para ödülü ve yurtdışı eğitim bursu
stanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) tarafından geleneksel olarak düzenlenen “Endüstriyel ve Mimari Doğal Taş Tasarım Yarışması” sonuçlandı. Bu yıl dokuzuncusu gerçekleşen yarışmaya profesyonel ve öğrenci kategorilerinde toplam 599 başvuru yapılırken, ipi göğüsleyen 11 finaliste 74 bin TL’lik para ödülü verildi.

Üniversitelerin endüstriyel tasarım, mimarlık ve sanat bölümü öğrencileri ile sektör profesyonellerinin katılımına açık olan “9. Endüstriyel ve Mimari Doğal Taş Tasarım Yarışması” sonuçlandı. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) tarafından “öğrenci” ve “profesyonel” olmak üzere iki kategoride düzenlenen yarışmaya toplam başvuru 599 olurken, aday projeler Türkiye’nin önde gelen mimar ve iç mimarlarının yanı sıra değerli akademisyenlerden, sektör temsilcilerinden ve İMİB yetkililerinden oluşan bir Seçici Kurul tarafından üç aşamalı olarak değerlendirildi. Türk doğal taşları kullanılarak özgün ve endüstriyel olarak üretilebilir ürünler geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen yarışmamanın öğrenci kategorisinde 7, profesyonel kategorinde ise 4 proje ödüle değer bulundu.

74 bin TL para ödülü yanı sıra eğitim bursu şansı yakaladılar

Endüstriyel ve Mimari Doğal Taş Tasarım Yarışması Seçici Kurul Üyelerinin ortak kararı ile, Profesyonel Kategori’de başvuran projelerin, ilgili kategorilerde beklenen profesyonel tasarım düzeyini yeterince yansıtmadıkları ve ilk üç dereceyi alacak projelerden beklenen “yarışma kriterlerini çoğunlukla ya da bütünüyle karşılayamadıkları” gerekçesi ile, bu yıl profesyonel kategoride “Birincilik”, “İkincilik” ve “Üçüncülük” ödülleri verilemedi. Seçici Kurul Üyeleri, profesyonel kategorisinde Hadiye Özdemir’i “Tondo Light” isimli çalışmasıyla, İlker Toruk’u “Fossilamp” isimli çalışmasıyla, Alican Faydalı’yı “Pulse” isimli çalışmasıyla, Nihal Konar ile Naş Karsan’ı ise “F/8” isimli çalışmasıyla mansiyon ödülüne değer buldu.

Endüstriyel ve Mimari Doğal Taş Tasarım Yarışmasının öğrenci kategorisinde ise Işık Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencisi Simay Tokuş “Lune Piena” isimli tasarımı ile birinci oldu. İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencisi Sezin Gediz Ün “Dizem” isimli tasarımı ile ikinci olurken, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencisi Batuhan Sütbeyaz “Işık Taşı” isimli tasarımı ile üçüncülüğe layık görüldü. Öğrenci kategorisinin mansiyon ödülü sahipleri ise; Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencisi Yağız Soysal, MEF Üniversitesi Mimarlık ve Güzel Sanatlar Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencisi Tan Nuhoğlu, Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencisi Saim Emircan Dinler, Işık Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencileri Mustafa Can, Tözün Atmaca, Enes Toplugül ve İstanbul Medipol Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencileri Elif Yıldız ile Suna Demirci oldu.
Yarışmanın ödül töreni bu sene pandemi koşulları nedeniyle online ortamda gerçekleşecek. Yarışmada “profesyonel” ve “öğrenci” kategorilerinde dereceye girenlere toplam 74 bin TL’lik para ödülü verilecek. Ayrıca her iki kategoride de ilk üçe giren tasarımcılar T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından verilen yurtdışı tasarım eğitimi bursunu alma şansı yakalayacaklar.