Maden Sektörü, Talep ve Önerilerini Cumhurbaşkanı'na Sundu.

MADEN SEKTÖRÜ, TALEP VE ÖNERİLERİNİ CUMHURBAŞKANI’NA SUNDU.

Geçtiğimiz hafta Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TİM Heyeti’ni kabul etti. 2.5 saat süren toplantıya Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TİM Başkanı İsmail Gülle ve TİM Sektörler Konseyi Üyeleri katıldı.

Vahdettin Köşkü’nde gerçekleşen toplantıya katılan TİM Sektörler Konseyi Üyesi Rüstem Çetinkaya “Toplantıdaki 19 sektörün temsilcisi arasında yer alarak madencilikte yaşadığımız sorun ve çözüm önerilerini Cumhurbaşkanımıza iletme şansı buldum. Bu sorunların hızla çözüme kavuşacağına inanıyoruz” dedi.

Türk Mermerlerinin Algısı güçlenmeli…

Vahdettin Köşkünde yapılan toplantıya katılan ve söz alarak sektörel değerlendirmelerde bulunan Rüstem Çetinkaya bizlerle şu bilgileri paylaştı:

“2020 yılının ilk 5 ayında ihracat rakamlarımızda salgın nedeniyle ciddi düşüşler yaşandı. Ancak Yeni Normal’in başlangıç tarihi olan Haziran ayı itibariyle yeniden bir toparlanma sürecine girdik. Yılsonu itibariye 2019 rakamlarını yakalamamız mümkün değil. Bu açığımızı hemen kapatmamız da hayalcilik olur. Ancak asıl hedefimiz Türk Mermeri Algısını güçlendirmek olmalı. Bunun için de topyekun bir Sektör hareketi başlatmalıyız.

Sayın Cumhurbaşkanımıza ve beraberindeki heyete, genel olarak sektörümüzle ilgili sorunları aktardım ve çözüm önerilerimizi kendilerine arz ettim.

1.Ruhsat güvenliği, sağlam temelleri olan bir olgu olarak yeni yasada yerini alması temel esas olmalıdır. Yasa maddeleri düzenlenirken bu esasa göre düzenlenmelidir. Maden ruhsatları mülkiyet hakkı gibi sağlam bir yapıya kavuşturulmalıdır.

2.Maden yatırımcısı, mevcut yasaları göz önünde bulundurarak fizibilite çalışmaları yapmaktadır. Ancak yasadaki aleyhte değişiklikler bu fizibiliteleri olumsuz etkileyebilir. Bu durum yatırım ortamı bakımından sorun teşkil edebilir.

3.Maden ruhsatları izinleri için tek adres Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı MAPEG olmalıdır. Madencinin MAPEG’den bir kere ruhsat aldıktan sonra başka kurumların farklı engelleri ile karşılaşmaması gerektiğini belirttim.

4.Maden ruhsat izinleri güvenlik soruşturması süreçleri uzun sürmektedir. Bu süreçlerin mümkün ise bir miktar daha hızlandırılmasının önemine işaret ettim.

Umarım, önümüzdeki süreçte dikkate çektiğimiz hususlarda iyileştirmeler yapılır”.