Madencilik Sektörü 2023 Hedefleri İçin Enerji Doldu

MADENCİLİK SEKTÖRÜ 2023 HEDEFLERİ İÇİN ENERJİ DOLDU

Türkiye’ye yıllık 4.5 milyar dolar döviz kazandıran, 2023 yılı için 15 milyar dolar ihracat hedefi belirleyen Madencilik Sektörü, “Hayatımız Maden” temasıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın katılımıyla Antalya’da düzenlediği “Madencilik Çalıştayı”nda Kamunun madencilik sektörüne bakışındaki olumlu değişim nedeniyle 2023 hedefleri için ekstra enerji depolayarak ayrıldı.

Madencilik Sektörünün tüm taraflarının katılımıyla düzenlenen “Madencilik Çalıştayı” sektörün uzun bir aranın ardından aynı ortamda toplanmasına da aracılık etti.

“Madencilik Çalıştayı”nın kazanımlarından bir diğeri ise; Madencilik Sektörü uzun bir aranın ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile bakan düzeyinde sorunlarını görüşme fırsatı yakalaması oldu.

Madencilik Çalıştayı’nda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Madencilik Sektörüne, Türkiye'nin 2023 yılı ihracat hedeflerine ulaşmak için katma değerli ürün ihracatını gerçekleştirebileceği bir ekosistemi hayata geçirdikleri mesajını verirken, “Madencilik sektöründe madene katma değer sağlayan fabrikalar kurulmasını zorunlu kılan bir sistemi hayata geçireceğiz. ARGE ve Teknolojik bir modeli hayata geçiriyoruz. Madencilikte maden hammadde olarak 1 katma değer üretiyorsa, nihai ürün 8 birim değer üretiyor. Madenine göre 30-40 katına çıkan bir ekosistem var. Madencilik sektörümüzde ihracat yapan çok firmamız var. Katma değerli ürün üretimi için teknolojiyi burada geliştirip, fabrikaları burada kurun. Kurumsallaşma ve profesyonelleşmeye yatırım yapın, ARGE ve Teknolojik yatırımlar için uluslararası işbirliklerine hazır olun" diye çağrıda bulundu.

MADEN GÜVENLİK KURUMU HAYATA GEÇTİ

Maden Güvenlik Kurumu’nu hayata geçirdiklerini de ifade eden Albayrak, madencilere; “İşçi sağlığı ve iş güvenliği, çevre duyarlılığı kırmızı noktalarımız. 2017 yılında şu ana kadar 5 bin 480 firmada denetimlerde bulunduk. Yılsonuna kadar 6 bin maden işletmesini en az bir kez denetlemiş olacağız. 2018 yılında 7 bin firmayı denetlemeyi hedefliyoruz. Madenler risk gruplarına göre 3 gruba ayrıldı, her maden işletmesi yılda en az 1 kez denetlenecek. Yüksek risk barındıran madenler ise bir yılda en az 4 kez denetimden geçecek. Hazırlanın, toparlanın, habersiz denetimler olacak" uyarısında bulundu.

MADENCİLİK ÇALIŞTAYI DÜZENLEYEN STK BAŞKANLARI “MADENCİLİK ÇALIŞTAYI”NI YORUMLADI

EMİB Başkanı Kaya; “Madencilik sektöründe bayram coşkusu yaşanıyor”

“Hayatımız Maden” temalı Madencilik Çalıştayını, Madencilik Sektörünün bayramı olarak nitelendiren Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın İstanbul Dolmabahçe Sarayı'nda Madencilik Sektöründeki tüm Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileriyle gerçekleştirdiği "Madencilik Sektör Toplantısı"nda açıklanan Milli Enerji ve Maden Politikasının Madencilik Sektörümüzün tüm taraflarınca benimsendiğini, "Milli Enerji" ve "Maden Politikası"nın hayata geçmesi için sektör temsilcileri olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın neferi olarak çalışmaya hazır olduklarını Madencilik Çalıştayı ile ortaya koyduklarını dile getirdi.

Milli Madencilik Politikasının 3 saç ayağının Enerji ve Hammadde Arz Güvenliği, Yerlileşme Maden faaliyetlerini yaparken hem yerli makine ve ekipmanı kullanmak ve Öngörülebilir piyasalar olduğuna dikkati çeken Kaya, “Madencilik Sektörü İstanbul Maden İhracatçıları Birliğimiz ve Altın Madencileri Derneğimizin katılımıyla 10 STK Türkiye’nin Milli Enerji ve Maden Politikasının başarısı için çalışacağız. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Berat Albayrak’ın sektör için ortaya koyduğu vizyon da, sektöre ekstra enerji verdi. Sektör olarak hem birlik olduk, hem de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı nezdinde öz evlat muamelesi gördük. Madencilik sektörü olarak tabir yerindeyse bir çalıştayla iki kuş vurmuş olduk. Sektör olarak 2023 hedeflerine ulaşmak için yeraltı zenginliklerimizi ekonomiye kazandırmaya, katma değerli üretime yoğunlaşacağız” diye konuştu.

İMİB BAŞKANI DİNÇER; “TELEFONUMUZDA, YEDİĞİMİZ EKMEKTE BİLE MADEN VAR”

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB)’nin 5 Kasım’da yapılan Genel Kurul Toplantısı sonrasında İMİB Başkanlığı’na seçilen veMadencilik sektöründe birlik ortamının tekrar tesis edilmesinde büyük katkıları olan İMİB Başkanı Aydın Dinçer, “Hayatımız Maden” adını verdikleri çalıştayın verimli geçmesinden son derece mutlu olduğunu dile getirdi.