24. Marble "Dünya Artık Burada Olmak İstiyor"

24. MARBLE
“DÜNYA ARTIK BURADA OLMAK İSTİYOR”

İzmir’den dünyaya açılan ve alanında bir dünya markası olmayı başaran 24. MARBLE – Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı’na geri sayım başladı, hazırlık çalışmaları ise tüm hızıyla devam ediyor.

YABANCI KATILIMCI
ÇALIŞMALARINA AĞIRLIK VERİLİYOR

Bu yıl Asya, Avrupa, Afrika ve Amerika kıtalarında bulunan 30 ülkeden 213 katılımcı ve 104 ülkeden toplam 8965 yabancı ziyaretçi ile fuarı kapatan MARBLE, ülkelerin milli katılımını daha da güçlendirmek amacıyla yurt dışı çalışmalarına ağırlık veriyor.

MARMOMAC, STONE INDUSTRY, THE BIG 5, TISE, STONA, XIAMEN, COVERINGS, IRSE, VITORIA, CACHOERIO STONE FAIR, ROCALIA ve IRAN STONE EXPO gibi dünyaca ünlü doğal taş ve teknolojileri fuarlarına gerçekleşen/gerçekleşecek katılım ve ziyaretler sayesinde farklı ülkelerin doğal taş dernek yetkilileri, firma temsilcileri, mimarlar, tasarımcılar ve sektörün önde gelen isimleri ile görüşme imkânı elde ediliyor.

İLK KEZ YABANCI KATILIMCI PAVYONU OLACAK

Doğal taş sektöründe dünyanın en büyük üç fuarı arasında yerini alan fuarda yabancı katılım sayısını artırmak için yürütülen çalışmalar doğrultusunda bu yıl ilk kez yabancı katılımcı pavyonu kurulacak. C holünde yer alması planlanan pavyonda yabancı ülkelerden gelen firmalar bu kez kendi ülkelerine ait stantlarda ürünlerini sergileme olanağı bulacak. Brezilya, İran, Çin ve Hindistan’ın yer alacağı uluslararası hol ile birlikte bu yıl yabancı katılımcı sayısında da artış bekleniyor.

MIA KATILIMCI OLARAK YER ALACAK

Fuar kapsamında yıl dünyanın en büyük doğal taş örgütlerinden biri olan Amerikan Doğal Taş Enstitüsü (MIA) ile iş birliği sağlandı. Fuara katılımcı olarak gelecek MIA, bunun yanı sıra bir de seminer vererek üreticiden satıcıya tüm doğal taş sektör bileşenlerini içeren bir kullanıcı kılavuzu sunacak.

ZİYARETÇİ ÇALIŞMALARINDA HEDEF BÖLGE ANALİZİ

Ekonomi Bakanlığı, ticaret müşavirlikleri, temsilciler ve ticaret odalarından alınan sektör raporlarını doğrultusunda hedef bölge analizi yapılarak Japonya, Çin, İtalya, Amerika, Hindistan ve Güney Kore’ye ziyaretçi çalışmaları yoğunlaştırıldı. 23. Marble Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı’nda tasarımın ön plana çıkmasına bağlı olarak mühendis, mimar ve müteahhit odalarından da bilgi akışı sağlandı. Bu doğrultuda, yurt dışında yalnızca doğal taş ve teknolojileri fuarlarında değil, aynı zamanda yapı ve inşaat fuarlarına da ulaşım sağlanarak tanıtım çalışmaları yapılıyor.

DOĞAL TAŞI KAYNAĞINDA DENEYİMLEYİN!

Tüm dünyada doğal taşın kaynağı olarak bilinen ve insanları bu deneyimi yaşamaya davet eden 24. MARBLE, Türkiye ve dünyada pek çok havalimanında, fuar ve şehir merkezlerinde “Doğal Taşı Kaynağında Deneyimleyin” sloganıyla kendini tanıtıyor.

DOĞAL TAŞI ESTETİKLE BULUŞTURACAK FİKİRLER

Alt yapısını “Mimarlar Buluşması”nın oluşturduğu 1.Genç Yaratıcı Fikirler Platformu olacak. Platformla birlikte yaşı 18 ile 30 arasında olan genç tasarımcılar; endüstriyel tasarım, içmimarlık, peyzaj, mimarlık gibi alanlarda sektörün yenilikçi firmalarıyla bir araya gelecek. Bu sayede gelecek teknolojilerine yön verecek vizyoner tasarımcı gençler Türkiye’de ve dünyada doğal taş sektörüne kazandırılacak.
23. MARBLE’da ilk defa gerçekleştirilen “Sektör Sohbetleri” de bu sene “Mimarlar Buluşması” altında yerini alacak. Böylece, tasarladığı yapılarda doğal taş kullanımına yer veren mimarlar ile doğal taş sektörü doğal taşı bilinen kullanım alanlarının dışında da aranan bir materyal haline getirmek için bir araya gelecek.