THE DNA PARIS DESIGN AWARDS 2020’DE EN İYİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

THE DNA PARIS DESIGN AWARDS 2020’DE EN İYİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

Mimar Arda Işık’ın önderliğinde, stratejik planlama, küresel tasarım düşüncesi ve sanat yoluyla mimari tasarıma bütünsel bir yaklaşım fırsatı sağlayan XL Mimarlık+Mühendislik, Paris merkezli The DNA Paris Design Awards’da iki ayrı proje ile ödüllerinin sahibi oldu.

Uluslararası jürinin mimarlık, iç mimarlık, peyzaj tasarımı, ürün tasarımı ve grafik tasarım ana kategorilerinde dünyanın hemen her yerinden başvuruda bulunan çok sayıda projeyi değerlendirdiği yarışmada Withco Coworking Space yapısı “Mimarlık/Yenileme” kategorisinde Birincilik Ödülü’ne, İrme Elektrik Genel Merkez Binası ise “Grafik Tasarım/Renkli Proje” kategorisinde “Honorable Mention” ödülünün sahibi oldu.

WITHCO Paylaşımlı Ofis ve Ortak Çalışma Alanı -Yeniden Kullanım- Projesi

İzmir’ de sunduğu mekânsal ve kurgusal karakteriyle öncü olacak paylaşımlı ofis ve ortak çalışma alanı yaratma fikri 2018 yılında kurucu Övünç Emre tarafından ortaya konmuş, bu amaçla temel tasarım araçları “Hayal Etmek/İlham Vermek” olan XL Mimarlık + Mühendislik’ le çalışma kararı alınmış.

Ön tasarıma ait stratejik planlama, iş planı, pazarlama, fizibilite ve maliyet hesapları ile yer seçimi kararlarında işbirliğiyle çalışılmış, yapılan çalışmaların neticesinde Çınarlı’ da çiçekçilik firması tarafından depolama amacıyla kullanılan 3 katlı bir bina kiralanarak mekânsal ve kurgusal karakteriyle öncü olacak paylaşımlı ofis ve ortak çalışma alanı olarak projelendirilmiş.

2019 yılının sonunda faaliyete geçerek WITHCO Paylaşımlı Ofis ve Ortak Çalışma Alanı adını alan işletmede 75 müstakil ofis, 45 masa ünitesi, 98 kişilik amfi, toplantı odaları, girişim hızlandırıcı kampüs alanı, YouTube stüdyosu, kafe, sağlıklı yaşam restoranı ve ortak alanlar bulunuyor. Gerek ortak alanların kiralanabilir müstakil ofislere oranı gerekse ana kurgu kullanıcıyı ortak aktivitelere katılım için yönlendirmekte ve teşvik etmekte.

XL Mimarlık + Mühendislik bu binanın tasarımında beyan ettiği temel mimari prensip ve tasarım araçlarını takip etmiş, bunlarla birlikte, stratejik planlama, tasarım odaklı düşünme ve sanat yoluyla bütünsel bir yaklaşım önermiş

İRME Elektrik Genel Merkez Binası

“Grafik Tasarım/Renkli Proje” kategorisinde ‘’Honorable Mention’’ ödülü almaya hak kazanan İzmir’deki İrme Elektrik Genel Merkez Binası ise, halihazırda eski bir depo binası olarak kullanılan bir yapının XL Mimarlık+Mühendislik tasarımıyla perakende, toptan satış, depolama, ofis ve ağırlama alanı ile eğitim ve rekreasyon alanlarının bir arada çalıştığı; elektrik, mekanik ve otomasyon sistemleriyle her parçası kontrol edilen, yüksek standartlarda bir genel merkez binasına dönüştürülmesiyle oluşturulmuş.

Viko by Panasonic elektrik prizleri, General Electric ve Osram ampülleri ile İrme markalı elektrik ürünlerinin tedarikçiliğini yapan İrme Elektrik’in İzmir’de bulunan genel merkez binası, birbirinden farklı ölçek ve fonksiyonlarda ödüllü mimari ve iç mimari projeler tasarlayan XL Mimarlık+Mühendislik tarafından dizayn edilmiş.

Mimar Arda Işık liderliğine sahip XL Mimarlık+Mühendislik, İrme Elektrik Genel Merkez Binası’nı dizayn ederken “hayal etmek” ve “ilham vermek” prensipleriyle çalışmalarını gerçekleştirdi. Projenin çevresini, kente ve çalışanların hayatını değerlendirecek bir ofis yapısı olması, tasarımın başlıca hedefleri haline geldi.

Şu anda eski bir depo binası olarak kullanılan yapı, perakende, toptan satış, depolama, ofis ve ağırlama alanı ile eğitim ve rekreasyon alanlarının bir arada çalıştığı; elektrik, mekanik ve otomasyon sistemleriyle her parçası tespit edilen, yüksek standartlarda bir genel merkez binası haline dönüşmüş.

Binayı zarf gibi dönüştüren ve Panasonic, Osram ve General Electric’e ait kurumsal renklerle tanımlanan KaleSinterflex kaplama panelleri, mavi-turuncu-gri arasında geçiş yapıp hem bina sınırları hem de kendi tanımlı bölgeleriyle ilgili “yeni” ilişkiler yaratmış ve “olası” ilişkileri çağırıyor. Tüm işlevlerin tek çatı altında toplandığı yapı, kutu metaforu etrafında şekilleniyor.

XL Mimarlık+Mühendislik’in tasarım yaklaşımından meydana gelen “paylaş” anlayışı ile bina içi ve dışında kolektif hafızayla ilgili toplanma ve paylaşma alanları meydana getirilirken, “başkalaştır” ile zamanla anlamı değişen ilişkiler ve ortamlar, “özgürleştir” ile de algısal ve görsel sınırlar çözülüp karşılaşmalar yaratıldı. “Aç” ile tüm hacim tanımlandı ve bu bağlam anlamlı hale getirilecek şekilde düzenlendi.

“Kutu stratejisi” ile de mekanın kullanım, üretim, işletim ve tüketimiyle ilgili yeni ve yaratıcı uygulamalara fırsat sunan mimarların, arka bahçe ve cephede bulunan ilavelerle baştan ürettikleri çatı katı gibi çözümler, plakaların illüzyonik etkisiyle bütünün dışa açılan-büyüyen ifadesi olarak algılanıyor.

Stone&Life Ailesi olarak XL Mimarlık ekibini ve Yüksek Mimar Arda IŞIK’ı kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz. Yeni ödüllü projelere devam diliyoruz…