Detaş Marble; Gri Mermer'in Yeni Adresi

Detaş Marble; Gri Mermer'in Yeni Adresi

2015 Yılında kurulan Detaş Marble; Sivas İmranlı’da ham madde üretimini sürdürüyor.

Sektöre çok hızlı ve sağlam adımlarla giriş yapan Detaş’ın; Bursa Blok Fuarı’nda Sergilenen Blokları Hintli alıcılar tarafından markalanır iken, mermerlerin rengi kadar ocak sahası görüntüleri de çok dikkat çekici idi. Yoğun ziyaretçi trafiği içinde Detaş Marble’ın Ceo’su Sezgin Yörük ile sohbet etme şansımız oldu.

Sayın Yörük bizimle şu bilgileri paylaştı:

ANATOLIA GREY

“Üretim yaptığımız saha, Sivas’da. Yüksek bir rakımda çalışıyoruz. Jeologların verdiği bilgilere göre jeolojik açıdan çok özel bir bölgede, resifal kiraçtaşları içinde çalışıyoruz. Bu nedenle de blok verimliliğimiz oldukça yüksek. Ürettiğimiz malzemenin adını da “Anatolia Grey” olarak belirledik. 2016 yılında henüz üstü yeni açtık ve 6000 tonluk bir üretim gerçekleştirdik. Pazar taşı hemen benimsedi. Malum yeni trend, gri mermer. Alıcılarımız taşımızı “Süper Gri” olarak tanımlıyorlar.

BLOK VE PLAKA VERİMLİLİĞİ YÜKSEK

Taşımızın 3 selleksiyonu var. Ancak şu an bunları farklı bir isimle tanımlamadık. İlerleyen zaman içinde ocak biraz daha ilerleyince tanımlama yapmamız gündeme gelebilir. Rezerv sorunumuz yok! Homojenitesi olan bir malzeme ve blok yanı sıra plaka verimliliğimiz de çok yüksek. İyi cila alıyor ve 1cm. altında bile rahatlıkla kesilebiliyor. Kil içermiyor ve su emme değerleri de oldukça düşük. Bu parametreleri nedeniyle de pazarda çok hızlı kabul gördü.

Kriz dönemlerinde yatırım yapmak, üretmek ve ürettiğini ekonomiye kazandırabilmek zor… Hem yatırım maliyetleri açısından hem de Pazar açısından. Taşımıza inanarak giriştiğimiz bu yolda, kısa zamanda önemli bir yol kat ettiğimize inanıyorum. Çin ve Hindistan ile ciddi bağlantılarımız var. Geçtiğimiz yıl firma olarak direkt ya da temsilciliklerimizle; Bursa Blok Fuarı, Verona, Dubai, Antalya, Hindistan, İzmir, Çin Fuarlarına katıldık. Yani; yalnızca yatırım değil, aynı zamanda tanıtım faaliyetleri de yürüttük.

2017 yılında, yine aynı bölgede bir başka ocak daha faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Ve üretimimizi de 30.000 ton olarak belirledik” dedi. “Yolumuz uzun ve meşakkatli… “ diyen Sayın Yörük; tanıtım faaliyetlerine de devam edeceklerini ve Detaş Marble’ın 2017 yılı Fuar katılımlarını Hindistan, Çin, İzmir, Verona, Dubai Fuarları olarak belirlediklerini de sözlerine ekledi.

Zarif ev sahipliği ve samimi bilgilendirmeleri için Detaş Marble Ceo’su Sayın Sezin Yörük’e ve tüm şirket yetkililerine teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılarının devamını diliyoruz.