Demmer, Türk Doğaltaş Sektörünün Güçlü Kuruluşu

Demmer, Türk Doğaltaş Sektörünün Güçlü Kuruluşu

Demireller Mermer Sanayi Ticaret A.Ş, Demirci Hacı Ömer oğulları Şirketler grubuna bağlı olarak Ekrem Demirel tarafından 1969 yılında Afyon- İscehisar Örenaltı mermer ocağında, Ekrem Demirel ocak işletmesi olarak kurulmuş.

1983 yılında ilk ihracat Şuayp Demirel İthalat,İhracat ve Turizm adı altında mermer bloğu olarak gerçekleştirilmiş. 1984 yılında Şuayp Demirel Mermer Fabrikası İşletmeleri olarak mermer üretimine devam etmiş ve 1990 yılında Demmer A.Ş olarak yeniden yapılanarak çalışmalarını günümüze değin kesintisiz olarak devam ettiriyor.

Demireller; sanayinin pek çok kolunda faaliyet gösteriyor. Demmer yanı sıra Demmak’da 70 yıla ulaşan iş tecrübesi ile üretilen mermer makinaları hem iç hem de dış pazarda talep görüyor. Ve bunlara ilaveten İscehisar-Avşar Deresi yakınında bulunan Maden Suyu Fabrikası’nı da en yeni teknolojilerle Avşar Doğal Maden Suyu üretiliyor.

Bursa Blok Mermer Fuarı’nda Demmer A.Ş Kurucu Ortaklarından Şirketin Yön. Krl. Bşk. Vekili Adnan Demirel ile Avşar Maden Suyunu yudumlayarak keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Adnan Demirel halen aktif olarak çalışan 10 ocakları olduğunu, son bir yıldır da artan talepler doğrultusunda gri mermer üretimlerinin hız kazandığına dikkat çekti. “ Gri Emprador” olarak tanımlanan mermerimiz Afyon-Şuhut bölgesinde bulunuyor. Aslında 10 yıldır da talebe göre üretim yapıyorduk. Ancak yeni trend gri olunca üretim kapasitemizi artırdık. Şu an, Aylık 5000 ton üretim yapıyoruz. Blok olarak Çin- Hindistan ve İtalya’ya ihracatımız var. Mamul ürün ihracatımız ise 10.000m2. Dubai ve Suudi Arabistan’dan griye ciddi bir yönelim var. Yeni bir başka gri ürünümüz de Ice Gri. Tabii bej ve traverten üretimlerimiz devam ediyor ama trendleri de doğru okumamız lazım.” diyerek 2016 yılı değerlendirmesi ile 2017 beklentilerini şöyle dile getirdi: “ 2016 yılı genel olarak zor bir yıldı. Sektörel bazda bürokratik sorunlarımız kısmen de olsa iyileştirilmeye çalışıldı. Bir de yılın son çeyreğinde Hindistan Pazarından gelen olumlu sinyaller bizleri heyecanlandırdı. İhracat verilerinin de 2015 yılına yatay bir seyirde sonuçlanacağını tahmin ediyorum. Firmamız açısından 2015 yılına oranla daha iyi bir yıl geçirdiğimiz söyleyebilirim. 2017 yılında ise, firma olarak % 10 un üzerinde bir artı bekliyoruz. Global Pazarda da %5-7 oranında bir artı öngörüyoruz. Özellikle Afrika ve Almanya Pazarı’nda ciddi bir hareketlilik öngörüyoruz. İç pazarda ise işimiz inşaatlarla doğru orantılı. Özellikle Kentsel Dönüşüm Projeleri önemli. Ayrıca İnşaat Sektörünün kredi faizlerinde iyileştirmeler olur ise % 1-3 arasında bir artış olabileceğini düşünüyorum. Tabii sektörümüz, hem global pazarla hem de ülkemizin dinamikleri ile direkt bağlantılı. Ama mermer sanayicileri olarak bu işe baş koyduk. Bunca yatırımla başka bir yere de gidemeyeceğimize göre daha dikkatli adımlarla yolumuza devam edeceğiz.”

Son olarak Bursa Blok Fuarı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Adnan Demirel; Demmer Ailesi olarak; İzmir, Verona, Xiamen, Hindistan ve Amerika fuarlarına katıldıklarını, bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Bursa Blok Fuarı’na geçen yılda katıldıklarına işaret etti. Bu yıl çok yoğun bir ilgi ile karşılaştıklarını belirten Adnan Demirel, Bursa Blok Fuarı’na önümüzdeki yıl için de rezervasyonlarını yaptıklarını belirtti.

“Bursa Blok Fuarı en son trend. Türkiye’de bir ilk ve gerçek bir ihtisas Fuarı. Çünkü biz ülke olarak ciddi bir blok ihracatçısıyız. O nedenle çok önemli. Gözbebeğimiz İzmir Fuarı’na da asla rakip değil. Doğru bir yerde, doğru bir konseptle ve doğru bir zamanda yapılıyor. Ben bu işe emek veren tüm arkadaşlarımızı özellikle de Sayın Erol Efendioğlu ve Sayın Erol Yüce’yi kutluyor ve teşekkürlerimi sunuyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Yoğun fuar trafiği içinde Stone&Life‘a zaman ayırdıkları için ve zarif ev sahiplikleri için Sayın Adnan Demirel’e teşekkür ediyoruz.

Girişimci ruhları, atalardan gelen değerlere sahip çıkmaları, yenilikçi atılımları ile örnek bir okul olan Demireller Ailesi’ne ve tüm çalışanlarına şükranlarımızı sunuyor ve başarılarının devamın diliyoruz.