Besmar Madencilik

Besmar Madencilik

Besmar Madenciliğin taşını seyrederken çok farklı duygulara sürüklenebilirsiniz! “Doğanın Gücünü” hissediyorsunuz. “Kainatın yaratıcısına” şükrediyorsunuz…

Bakınca;
Sanki
Azgın dalgaların sesini duyar gibi, Bir afacanın bütün boyaları sıkıp renkleri karıştırmasını izler gibi……

Sevgili okurlar; Verona Fuarı izlenimlerimizde de paylaştığımız gibi, dingin homojen bej karakterli malzemeler yerini daha karmaşık görünümlü grimsi – siyahımsı renkli, hareketli taşlara bırakmış görünüyor… Günümüzde; hemen her çeşit taşın, gerçeği ile ayırt edilmesi neredeyse imkansız olan seramikleri üretiliyor. Bu tür hareketli taşların butik malzemeler olması nedeniyle de seramik olarak imalatı daha zor olacaktır. Tabii bu bir moda… İtalyanlar ve mimarlar yepyeni ürünler ile farkındalık yaratır iken, bizler de onları izliyoruz. Bu moda, önümüzdeki yıllarda da artarak gündemde olmaya devam edecektir. Stone and Life olarak bu sayımızda, sizlere Besmar Madenciliği ve bir yılı aşkın süredir Konya Ilgın’da üretilen mermerlerini tanıtmak istedik.

Besmar Madenciliğin taşını seyrederken çok farklı duygulara sürüklenebilirsiniz. Azgın Dalgalarda rafting yapar gibi, ya da soyut bir resim çizer gibi…

Firma Kurucuları Ali Bağcı ve Yücel Sevinç 1990 yılında Selçuk Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği bölümünden mezun olmuşlar Ve. ilk mermer ocağı deneyimlerini henüz 4. sınıf öğrencisi iken gerçekleştirmişler. Günümüze kadar mermerin neredeyse bütün kollarında görev almışlar. Firma olarak çok uzun bir geçmişe sahip olunmasa da firma kurucuları sektöre 35 yılını vermiş Jeoloji Mühendisleri.

Besmar, 2011 yılında kurulmuş olup faaliyetlerine de aynı yıl Isparta bölgesinde son yılların gözde taşlarından bir ürün olan BAIYULAN (Bej Mermer) blok üretimine başlamıştır.

2015 yılında firma kurucularından Yücel Sevinç’n deneyimleri ile bulduğu Konya- Ilgın’da ham madde üretimlerini sürdürüyorlar.

Firma yetkilileri ocak ve üretilen malzeme hakkında bizlerle şu bilgileri paylaştılar:

Ocağımız, konum olarak çok merkezi bir noktada.Konya- Ilgın ilçesine 10 km. mesafede. Konya-Afyonkarahisar yolunun 85. Km’sinde ve anayola uzaklığı sadece 3 km. Ocak üretimini 3 ana seleksiyona ayırabiliriz. Aynı zamanda bu seleksiyonların tamamını blok bazında ocakta kademe ve ayna bazında da ayırabiliyoruz. Taşımızı diğer siyahlardan ayıran en büyük özellik “KRİSTALİZE MERMER” özeliklerine sahip olmasıdır. Bundan dolayı kesimi ve cilası çok kolaydır. Kesim ve cilalama için mermer fabrikalarının ekstra bir emek yada farklı abrasivler kullanmasına gerek yok.

DARK RIVER; Ana zemin siyah içerisinde kırmızı ve altın sarı dalgalanmaların olduğu bir seleksiyon. 20-25 ton aralığında büyük ebatlarda blok üretimi yapabiliyoruz.

OCEAN BLUE; Ana zemin rengi siyah ile lacivert arasında olan ve blok olarak kendine has doğal mükemmel desenlerle donanmış bir ürün. Yine 20-25 ton aralığında büyük ebatlarda bloklabiliyoruz.

GOLDEN WIND; Ana zemin rengi gri içerisinden çok ince siyah çizgiler geçmekte olan ürünü kalın altın sarısı damarlar süslemektedir. Blok ebatları 12 ile 20 ton aralığında değişiyor.

Ressamın iç dünyasını tuvale yansıtması gibi, Karanlık dehlizlerde kaybolmuş gibi…

Ocağımızdan üretilen malzemeler yoğun ilgi görüyor. Değişik, farklı ve oldukça hareketli. Ve üretilen plakalar da öylesine orijinal ki sanki özel olarak bookmatch hazırlanmış gibi. Henüz yeni bir ocak olmamıza rağmen; HİNDİSTAN, ÇİN, MALEZYA, SİNGAPUR, TAIWAN, İTALYA ve İSPANYA’ya blok ihracatımız var. Yurtiçinde ise neredeyse tüm bölgelerde ürünümüz fabrika showroomlarında plaka olarak bulunuyor.

Kriz dönemlerinde yatırım yapmak hayli zor ve risklidir. 2016 yılı her açıdan zorlu bir yıl oldu. Bizler de yatırım ve tanıtım faaliyetlerimiz sırasında hayli zorlandık. Mevcut dinamikler dikkate alındığında 2017 yılına da yine zor koşullar altında girilecek gibi görünüyor. Yine de yeni yılın, yeni sezonun ülkemiz ve sektörümüz açısından çok daha kazançlı ve verimli bir yıl olmasını umut ediyoruz.

Firma yetkililerine samimi değerlendirmeleri için teşekkür ediyor, kolaylıklar diliyoruz…