DOĞALTAŞ SEKTÖRÜ ÇİN SEFERİNE ÇIKIYOR.

DOĞALTAŞ SEKTÖRÜ ÇİN SEFERİNE ÇIKIYOR.

DÜNYA’NIN EN BÜYÜK DOĞALTAŞ FUARI XIAMEN’DE

TÜRKİYE, 150 FİRMA İLE DÜNYA BİRİNCİSİ

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) tarafından bu yıl ‘Fazlalıklarından Kurtul’ sloganıyla 8. kez düzenlenen Endüstriyel ve Mimari Doğal Taş Tasarım Yarışması’nın (DOTT) ödül töreni, ‘Türkiye Tasarım Haftası’ etkinliği kapsamında Haliç Kongre Merkezi‘nde gerçekleştirildi. Türk doğal taşlarının tasarımcı ve mimarlara tanıtılarak günlük yaşamda kullanılabilmesi, özgün ve endüstriyel olarak üretilebilir ürünlerin tasarlanmasına katkı sağlanması için yola çıkan yarışmaya toplam 404 proje katıldı. Öğrenci ve profesyonel kategorisinde dereceye giren 14 proje toplam 74.500 TL’lik para ödülünün sahibi oldu.

Türkiye'de tasarım kültürünün oluşmasına ve Türk tasarımcıların dünyaya tanıtılmasına katkı sağlayan Design Week Turkey 2019 (Türkiye Tasarım Haftası) başladı. Türk doğal taş sektörünün sürdürülebilir bakış açısıyla büyümesine ve gelişmesine katkı sağlamak için İMİB tarafından bu yıl 8. kez düzenlenen Endüstriyel ve Mimari Doğal Taş Tasarım Yarışması’nın (DOTT) sonuçları, Tasarım Haftası kapsamında Haliç Kongre Merkezi‘nde gerçekleştirilen ödül töreninde açıklandı. Dereceye giren tasarımcılar ödüllerini İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Aydın Dinçer’in elinden aldı.

“İNADINA ÜRETİM, İNADINA İHRACAT

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, Xiamen Fuarı için yola çıkarken “İnadına üretim, inadına ihracat” mottosuyla hareket ettiklerini, bu mottomuzun içini doldurmak amacıyla milli ve bireysel katılımlarla 150 firma ile Çin’e çıkarma yapacaklarının altını çizdi. Kaya, “2020 yılı içinde Xiamen Fuarı sonrasında İzmir Marble Doğaltaş Teknolojileri Fuarı, sektörel ticaret heyetleri ve URGE Projelerimizle “İnadına Üretim, İnadına İhracat” mottomuzun arkasında olduğumuzu göstereceğiz” diye konuştu. Amaçlarının ihracatta sürdürülebilirlik olduğunu ifade eden EMİB Başkanı Kaya, “Çin’de Xiamen Fuarı sırasında amacımız blok mermer ihracatı yanında, işlenmiş ürün ihracatımızı arttırmak ve büyük mimari projelere Türk doğaltaşının girmesini sağlamak olacak. Xiamen Fuarı’nı başarılı bir şekilde tamamlayıp o moralle İzmir Marble Fuarı’nda dünyanın dört bir tarafından alıcıları Türkiye’ye ağırlamak ve ihracatımızı arttırmak istiyoruz”

Türkiye çok avantajlı bir ülke

Türk doğaltaş sektörünün 7 milyar dolar ihracat hedefi olduğunu hatırlatan EMİB Başkanı Mevlüt Kaya, “Bu hedefe rahatlıkla ulaşacak doğaltaş rezervine sahibiz. Rezervin ötesindeki şansımız, renk seleksiyonumuz. Hangi taş moda ise onu sahaya sürebiliyoruz. Modadan çok etkilenmeyen, değişmeyen taşlarımız var. Dün açıp olmaz deyip kapattığımız ocaklar şu an moda. Örneğin gri taşlar. Uç ürünlere yönelirsek, ülkemizdeki algıları yenebilirsek, belediyeleri de işin içine sokarsak inanın kimsenin hayal etmediği yere geliriz. Türk halkının sahibi olduğu madenlerde biz kiracıyız. Türk insanının hassasiyetlerini öne alarak üretim ve ihracat yapacağız. Türk madenciliğinin gerçek değerini bulması için URGE Projesi, Ar-Ge Merkezi çalışmalarımız devam edecek” diyerek sözlerini noktaladı.

Wechat’te Türk Doğal Taş tanıtımına devam edilecek

2019 Xiamen Fuarı sırasında Çin’in sosyal medya platformu Wechat’te Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi Abdulkadir Önen’in de katılımıyla açtığı ve Xiamen Fuarı’na Türkiye Milli Katılım Organizasyonu ile katılan firmaları tanıtıldığı sosyal medya hesabının lansmanı yapılmıştı. Bu yıl aynı platform üzerinden Türk firmalarımızın ve doğaltaş sektörünün tanıtımına devam edilecek.

Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nın Türkiye Milli Katılım Organizasyonu’nu geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2020 yılında da Ege Maden İhracatçıları Birliği gerçekleştirecek. Yaklaşık 3.000 m2’lik metrekarelik alanda 73 doğaltaş ihracatçısı firma Türkiye’nin zenginliklerini dünyanın dört bir tarafından gelen ithalatçılara tanıtacak ve ihracat hedeflerimize ulaşmamız için çaba gösterecek. Bireysel katılımlarla Türkiye 150 firma ile Xiamen Fuarı’nda temsil edilecek ve uluslararası katılımında dünya birincisi konumunu güçlendirerek koruyacak.