Kaldığı Yerden Devam...

Kaldığı Yerden Devam...

Bursa Blok Fuarı’nda uzun bir aradan sonra sektörün yakından tanıdığı İsmail Oruçoğlu ile sohbet ettik.

Geçmiş yılları; Şayakçıları, Egemaden’i, Modül Mermer’i, değerli büyüğümüz Rahmetli Yılmaz Oruçoğlu’nu, Rahmetli Yusuf Türkmen’i andık! Geçmişe bir yolculuk yaptık adeta…

Zor ama bir kadar da heyecan ve umut dolu yıllardı…

İsmail Oruçoğlu uzunca bir süredir çok farklı bir sektörde faaliyetlerini sürdürüyor. Yat İmalatçılığında önemli bir yere sahip Oruçoğlu Tersanesi.

İsmail Bey; Bursa Blok Mermer Fuarı Standı’nda Oruçoğlu olarak mermercilik konusunda yapılanları ve halen sürdürdükleri çalışmalarını paylaştı bizimle:

Oruçoğlu mermer 1986 yılında İtalyanlar ve babam Yılmaz Oruçoğlu tarafından kurulmuştur. Afyon - İscehisar bölgesinde “Afyon Şeker” ocak çalışması yaparak blok çıkartılmıştır. Daha sonra Denizli traventen ocağı, Bal Mahmutlar onix ocağı, Sivrihisar bej ocağı ve Muğla beyaz ocağı çalıştırılmıştır. Blok üretimi yanı sıra; Afyon’da Türkiye’nin ikinci fayans fabrikası kurularak İtalya’dan Pedrini S/Tler ve Pedrini fayans hattı Türkiye’nin ilk Pelegrini tel kesmeleri ve pelegrini sondaj makineleri getirip çalıştırılmıştır.

Bugün kaldığımız yerden mermerciliğe devam ediyoruz.

Ara verdiğimiz süreçte pek çok yenilik oldu bu sektörde. Doğudan batıya yepyeni ürünler, farklı yüzey işleme yöntemleri, modern sistemlerle donatılmış ocak ve fabrikalar gerçekten heyecan verici.

Bizler de en çok verim alacağımız bölgede, tabii taşlarımızın özelliklerini ve Pazar payını da dikkate alarak 30 yıldır kesintilerle de olsa faaliyetini sürdürdüğümüz Muğla Milas Kozağaç Köyü’nde bulunan “ Muğla Beyaz” ocağımızda faaliyetlerimizi hızlandırdık. Ocağımızda taşın adı uluslararası pazarda; “Bianca luna” / “ Muğla Extra White” veya Muğla Kozağaç Extra Beyaz olarak adlandırılmaktadır.

Hemen her mermer ocağı’nda olduğu gibi bizim üretim alanımız içinde de 5 ayrı selleksiyon mevcut. Bunlar:
1- EXTRA WHİTE GRUBU
2- DAMARLI BEYAZ GRUBU
3- BULUTLU BEYAZ GRUBU
4- GRİ GRUBU
5- PİNK DOVE GRUBU
Olarak tanımlıyoruz. Muğla Beyaz, zaten günümüzde ve önümüzdeki yıllarda da talep görmeye devam edecek lokomotif taşımız. Ancak; pazarda hareketli taşlara çok yoğun bir ilgi var, keza gri grubu taşlar da çok revaçta. Bu fuarda da özellikle gri grubu taşlarımızda yoğun bir talep ile karşılaştık. “Pink Dove” ise butik bir taş olarak projelere sunulmaya başlandı. Bizlerde Oruçoğlu Mermer olarak 2017 yılı üretimlerimizde bu talepleri özenle dikkate alarak üretim yapacağız.

Stone&Life olarak, Sayın İsmail Oruçoğlu’na zarif evsahipliği için teşekkür ediyor ve yine yeniden daha büyük başarılara ulaşmaları dileğiyle kolay gelsin diyoruz…