Doğanın Tasarımına Hediyesi Mermer, Yeni Sezonda Yaşam Alanlarında

DOĞANIN TASARIMA HEDİYESİ MERMER, YENİ SEZONDA YAŞAM ALANLARINDA:
• GRİLER
• BEYAZLAR
• BEJLER
• VE KAHVERENGİNİN TONLARI İLE YER ALMAYA HAZIRLANIYOR

Bahar’ın gelmesiyle yaşam alanlarında yenilik yapmak isteyenler dekorasyonlarda şık bir detay olarak evlerimize giren mermeri tercih etmeye başladı. Evin her bölümünü değiştirmeye adaymermerin pek çok farklı dokusu ve rengi olduğunun farkındalığ ıyla Türkiye doğal taş sektörünün 2019 yılı doğal taş trendlerini açıklayan İMİB, yeni sezonda yaşam alanlarında; griler, beyazlar, bejler ve kahverenginin tonları ile yer almaya başlandığını kaydetti.

Türk doğal taş sektörünün nabzını tutan İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), ’2018-2019 Sonbahar-Kış’ doğal taş trendlerini açıkladı. Yaşam alanlarına yumuşak bir dokunuş yapan mermerin bu yıl açık gri, bej ve kahve tonlarıyla tasarımlara eşlik edeceğini söyleyen İMİB Başkanı Aydın Dinçer, sıra dışı detayları klasik dokunuşlarla birleştirmek isteyenlerin evindeki sınırları tüm normların ve geleneklerin ötesine çekmek isteyenlerin mermeri tercih ettiğini belirtti.

“Farklı renk seçimleriyle mermer tasarımcıların tercihi”

Mermerin lüks ve stil ile eş anlamlı olmasının yanı sıra zarif görüntüsüyle gelecek sezonda da klasik bir seçim haline geleceğinin altını çizen Dinçer, mermerin fonksiyonel ve stabil bir malzeme olmasından dolayı tercih edildiğini söyledi. Yüksek sıcaklığa ve mekanik hasara dayanıklılığının yanı sıra farklı renk seçimleriyle mermerin tasarımcıların tercihi olduğunu aktaran Dinçer, yeni sezonda mermerin gri, bej, beyaz ve kahve tonlarıyla yaşam alanlarını süsleyeceğini belirtti. Mermerin kesilme tekniklerindeki gelişmelerinden faydalanan mimarlar ve içmimarların farklı kombinasyonlar üreterek, desenleri birbirine entegre ettiğini söyleyen Dinçer, “Mimarlar ve iç mimarlar tasarım aşamasında bildikleri mermerleri tercih etmeyi seviyorlar. Çünkü tasarım aşamasında tanıdığı mermeri kullanmak onları tasarım aşamasında rahat ettiriyor. Bir önemli konunun da büyük şehirler dışında tasarımda kullanılacak mermerin yerel olmasına önem verilmesi gerektiğinin altını çizen İMİB Başkanı Aydın Dinçer, mimarlar ve iç mimarların yapıyı tasarladıkları bölgede üretimi yapılan doğal taşı ve çeşitlerini kullanarak, sürdürülebilirlik ve ülke ekonomisine önemli ölçüde katkı sağlayacaklarını söyledi.

MADEN SAHALARI İHALEYE AÇILIYOR, SEKTÖR İHRACATA ODAKLANIYOR

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre; 700 adet maden sahası ihale edilmek üzere aramalara açılıyor. Ancak bu açılımda bir şart var: Sahalar Ar-Ge ve fabrika şartıyla ihale edilecek. Konuyu değerlendiren İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Aydın Dinçer, “Madencilerimizin önünü açan ve üretimi arttıran politikaların devam etmesini çok önemsiyoruz. Böylesine önemli gelişmelerin ihracatın arttırılmasına da büyük fayda sağlayacağı kanaatindeyim” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünden 700 adet maden sahasının ihale edileceği duyuruldu. Ancak bu açılımda bir şartın da altı çizildi. Sahaların Ar-Ge ve fabrika şartıyla ihale edilecek olması. Türkiye ekonomisi açısından stratejik öneme sahip olan madencilik sektörünün hak ettiği yere gelmesi için çalışmalar yapan İstanbul Maden İhracatçıları Birliği’nin (İMİB) Başkanı Aydın Dinçer, sektörün 2023 ihracat hedefine ulaşmasında bu ihalelerin önemli rol üstleneceğini söyledi.
“Madenlerin işleme tesislerinin kurulması büyük yatırım gerektiriyor”
Bir madenin işletmeye geçebilmesi için uzun bir süreç gerektiğini belirten Dinçer, “Madenciliğin bağlı olduğu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız bünyesinde tüm işlemlerin bitirilmesi ve tek elden izin sürecinin tamamlanması gerekmektedir. Bakanlık, çeşitli maden sahalarını dönem dönem ihaleye çıkarıyor. Madenciler olarak bizler bu ihaleleri bekliyoruz. Her madenci kendi alanında, ilgi duyduğu saha için teklif veriyor ve en büyük teklifi veren sahayı işletmek üzere hak sahibi oluyor. Ancak sadece sahaları ihale ile almak yetmiyor. Farklı bakanlıklar ve kurumlardan da izinlerinizi alabilirseniz sahayı işletmeye alabiliyorsunuz” dedi. Öte yandan Türkiye’de çeşitli madenlerin mevcut olduğunu ve bazılarının işlenmesinin de Türkiye’de yapıldığının altını çizen Dinçer, “Bazı madenlerde fabrika şartının getirilmesi gündemde. Bir kısım madenlerin işleme tesislerinin kurulması büyük yatırım gerektiriyor. Bu tür yatırımları sadece madenci değil sanayicilerimiz ve Türkiye’de ki büyük grup şirketlerin yapmasının teşvik edilmesi fayda sağlayacaktır. Madencilik yapan şirketlerimize madenlerimizi yeraltından çıkartıp piyasaya arz eden şirketler olarak bakmak gerekir. Madenin işlenme süreci farklı yatırımlar ve deneyim gerektirir. Aynı madenin yeraltından çıkarılmasında olduğu gibi. Madencilerimiz madenlerin yeryüzüne çıkarılmasında büyük deneyim ve tecrübeye sahiplerdir. Dolayısıyla madencilerimizin önünü açan ve üretimi arttıran politikaların devam etmesini buradan da ihracatın arttırılmasına büyük fayda sağlayacağına inanıyoruz.”