Doğal Taşın Her Hali 25.Marble İzmir Fuarı'nda

DOĞAL TAŞIN HER HALİ 25. MARBLE İZMİR FUARI’NDA

Dünya doğal taş rezervinin yüzde 40’ını oluşturan Türk doğal taşı, 650’den farklı renk ve dokuda tüm dünyada kullanılıyor. Doğal taş çeşitliliği ile ön plana çıkan ve doğal taş sergisi olarak tüm dünyada tanınan Marble İzmir Fuarı 25. yaşını doğal taşın kullanım alanlarını ön plana çıkaracağı etkinliklerle karşılamaya hazırlanıyor. Fuar, Türk taşının tasarımı ve dünya çapında tercih edilmesine yönelik yapılan çalışmalara destek vermeye devam ediyor.

Marble İzmir Fuarı, 27-30 Mart tarihleri arasında kapılarını çeyrek asrına açacak. Dünyanın en büyük doğal taş sergisi olan fuar, çeyrek asırlık yılına Türk doğal taşının katma değeri yükseltilerek kullanılmasına yönelik hedef ve çalışmalarıyla girecek.

Türkiye’nin doğal taş ihracatındaki en önemli kentlerinden biri İzmir’de düzenlenen fuar, Türkiye ve farklı ülkelerden doğal taşların sergilenmesi ile her yıl daha da görkemli bir platforma dönüşüyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından Fuar İzmir’de düzenlenen fuar, Türkiye’nin yakın gelecekte doğal taş ihracatında ilk sıralara gelmesinde önemli rol oynayacak.

Geçtiğimiz MARBLE İzmir Fuarı’nda gerçekleştirilen tasarımcı platformu, mimarlar buluşması kapsamında organize edilen sektör sohbetleri, doğal taş forumu ve Natural Stone Institute – Doğal Taş Enstitüsü’nün Türk doğal taşının dünya standartlarına uygun üretim sürecinin nasıl yürütülmesi gerektiğine yönelik düzenlenen sunumuyla; katılımcı ve ziyaretçiler Türk doğal taşının kullanım alanları ve standartları hakkında bilgilendirildi. Dünyanın dört bir yanından gelen doğal taş sektörünün temsilcileri sektör sorunlarını değerlendirip doğal taş kullanımının yaygınlaştırılması için birlikte hareket etme ve kaliteyi artırma çağrısında bulunurken, mimarlar ve tasarımcılar ise dünyanın en eski yapı malzemesi olan doğal taşın, projelerde daha yaygın kullanılması gerektiği mesajını verdi. Genç yetenekler ise, Türk doğal taşı kullanımına yönelik ürettikleri projelerle sektörün geleceğine yön verebilecek tasarımları ortaya çıkardı.

TÜRK TAŞI ŞEKİL DEĞİŞTİRİYOR

Tasarımcı platformu ile sektör sohbetlerinde buluşan mimar ve tasarımcıların 24. Marble İzmir Fuarı’nda dünyanın en eski yapı malzemesi olan doğal taşın projelerde daha yaygın kullanılması gerektiği vurgusu; 25. Marble İzmir Fuarı’nda daha çok ön plana çıkacak. Geçtiğimiz fuarda dünyanın dört bir yanından gelen doğal taş sektörünün öncü kuruluşlarınca sektörün sorunları, Türk doğal taşının kullanım alanları ve standartların artırılarak yerli üreticinin katma değeri yüksek ürünler üretimine teşvik çağrısı da, 25. Marble İzmir Fuarı’na yansıyacak. Öte yandan dünyanın dört bir yanında “Doğal Taşı Kaynağında Deneyimleyin” sloganıyla kendini tanıtan Marble İzmir Fuarı, çeyrek asırlık yaşını tamamlarken, Uluslararası Taş Kongresi ile 2019 yılında sektöre damga vuracak. Kongre kapsamında antik dönemden günümüze ve geleceğe dönük doğal taşın tasarımı, çağdaş mimari tasarımda taşın önemi, taşın kültürel boyutu, taş üretiminde tasarımsal yenilikçi yöntemler ve mozaik tasarımında taşın kullanılması üzerine sunumlar gerçekleştirilirken; taşın kullanımı ve tasarımsal süreci ile ilgili de workshop çalışmaları ve çeşitli etkinlikler yapılacak.

Ayrıca, Doğal Taş Enstitüsü fuar süresince 40 kişilik bir ekiple stant açıp doğal taşın kullanım standartlarına yönelik yerli firmalara eğitim verecek. Dünyanın dört bir yanından gelen doğal taş sektörü temsilcilerinden oluşan Dünya Taş Forumu, bu yıl da düzenlenecek. Sektörün tasarım geleceği Genç Yaratıcı Fikir Platformu ise Türkiye’nin çeşitli kentlerindeki üniversitelerin tasarım ile mimarlık bölümü öğrencilerini ve yeni mezunlarını, sektörün önde gelen firmalarını bir araya getirecek. Platform, sektörü yeni tasarımlar ile güçlendirip uluslararası pazarlarda yenilik yaratabilecek özgün tasarımcıları da teşvik edecek.