Doğaltaş Sektörü Çin Seferinde

DOĞALTAŞ SEKTÖRÜ ÇİN SEFERİNDE

TÜRK DOĞALTAŞ SEKTÖRÜNDE ÇİN SEFERBERLİĞİ YAŞANIYOR.

Türkiye’ye yıllık 2 milyar dolar döviz kazandıran doğaltaş ihracatçıları 6-9 Mart 2019 tarihlerinde düzenlenecek olan Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’na katılıyor. Doğaltaşçılar; 20 milyar dolarlık doğaltaş ihracat pazarındaki konumunu daha yukarı taşımak için Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nı büyük bir fırsat olarak görüyor.

Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nın Türkiye Milli Katılım Organizasyonu’nu geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2019 yılında da Ege Maden İhracatçıları Birliği gerçekleştirecek. 3 bin 133 metrekarelik alanda 74 doğaltaş ihracatçısı firma Türkiye’nin zenginliklerini dünyanın dört bir tarafından gelen ithalatçılara tanıtacak ve ihracat hedeflerimize ulaşmak için çaba gösterecek.

Değerli Okurlar;

Amerika Birleşik Devletleri ile Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki ticaret savaşları dünya ticaretini yeniden dizayn ediyor. Bu süreçte, Çin’den gelen doğaltaş talebinde bir azalma sözkonusu.

Çin’in doğaltaş talebindeki düşüş Türkiye’nin ihracat rakamlarına da yansımış durumda. Ocak-Ekim 2018 döneminde Çin’e gerçekleştirdiğimiz Doğaltaş ihracatı bir önceki senenin aynı dönemine göre miktarda yüzde 14 düşüşle 3 milyon 351 ton, değerde ise yüzde 17 düşüşle 657 milyon USD olarak gerçekleşti.

Türk doğaltaş sektörü, Çin'de inşaat sektörünün gerilemesi ve talebin azalmasına rağmen hala en büyük ihraç pazarı konumunu koruyan Çin pazarında konumunu korumak için dünyanın en büyük doğaltaş ve teknolojileri fuarı olan Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’na büyük önem veriyor.

Kimsenin hayal etmediği yere geliriz

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’na her şeye rağmen büyük bir heyecanla hazırlandıklarını ifade ediyor.

Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşları nedeniyle sektörün önünü görme noktasında sıkıntıları olduğunu dile getiren Kaya şöyle konuştu; “2018 yılında Xiamen ve İzmir Marble Fuarları sırasında Çinlilerin Türk doğaltaşına yoğun bir ilgisi vardı. Ne zaman ABD ticaret savaşlarını başlattı o zaman Çin’in ilgisinde düşüş yaşandı. Çin bizden aldığı doğaltaşın önemli bölümü işleyerek ABD ve diğer pazarlara ihraç ediyor. Çin’in inşaat sektörü de bu süreçten etkilendi. Ancak, 2019 yılında ABD, İran’a yaptırımlarda Çin ve Türkiye’nin aralarında bulunduğu bir grup ülkeyi liste dışında tuttu.

2019 yılında taşların yerine oturacağını ve Çin’in doğaltaş talebinde bir artış olmasını bekliyoruz. Türk doğaltaş sektörünü temsil eden tüm Sivil Toplum Kuruluşları olarak, “İnadına üretim, inadına ihracat” sloganıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Dünya’nın doğaltaşta en şanslı ülkesiyiz. Rezervin ötesindeki şansımız, renk seleksiyonumuz. Hangi taş moda ise onu sahaya sürebiliyoruz. Modadan çok etkilenmeyen, değişmeyen taşlarımız var. Dün açıp olmaz deyip kapattığımız ocaklar şu an moda. Örneğin gri taşlar. Uç ürünlere yönelirsek, ülkemizdeki algıları yenebilirsek, belediyeleri de işin içine sokarsak inanın kimsenin hayal etmediği yere geliriz. Türk halkının sahibi olduğu madenlerde biz kiracıyız. Türk insanının hassasiyetlerini öne alarak üretim ve ihracat yapacağız”..

Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin hız kesmeden çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Başkan Kaya; “Türk madenciliğinin gerçek değerini bulması için URGE Projesi, Ar-Ge Merkezi çalışmalarımız devam edecek. Geçtiğimiz yıl İngiltere, Avustralya, İtalya, Dubai ve Muskat’a yönelik düzenlediğimiz Sektörel Ticaret Heyeti Organizasyonları ile ciddi bir ivme yakaladık. Türkiye genelinde 2018 yılı için %6 civarında bir düşüş yaşanır iken, Biz Ege olarak % 5 in üzerinde bir ihracat artışı yakaladık. Sektörel Ticaret Heyetleri bu başarıda itici bir güç oldu ” diyerek, 2019 Yılı’nın Hindistan ve Çin Fuarları ile açıldığına işaret eden Mevlüt Kaya; Xiamen Fuarı’na katılan tüm sektör çalışanlarına başarılar diledi.