Çetin Geçecek

Çetin geçecek …

2022 yılının ilk sayısı ile huzurlarınızdayız

Nerden başlasak, nasıl anlatsak bilemiyorum…

Pandemi hız kesmiyor. Yasa ve mevzuat sorunlarımız çözümlenemiyor. İzin süreçleri bitmek bilmiyor. Fuarların bir kısmı yapılabiliyor bir kısmı da ertelenmeye devam ediyor. Dergimiz hazırlanır iken Çin, Hindistan ve Brezilya Fuarları ertelendi.

İhracat gerçekleştirdiğimiz pazarlarda sıkıntılar var. Konteyner ve navlun fiyatları henüz çözülebilmiş değil.

Yetmezmiş gibi; kış sezonu, ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar, hızla artan enflasyon, enerji ve akaryakıt yükü ile tırmanan üretim maliyetleri…

İnadına üretim, inadına ihracat sloganıyla 2021 yılı ihracatında ciddi bir ivme kazandık. Bu yıl çıtayı yükseltmek biryana, mevcut durumu koruyabilecek miyiz?

Yeni ocaklar açılıyor. Yepyeni ürünler pazara tanıtılmaya çalışılıyor. Farklı konseptlerde depolar ve showroomlar açılıyor. Katma değeri yüksek ürünlere yönelim ve farklı pazarlarda yer alma gayretindeyiz Ama; enflasyon ve enerji maliyetlerini düşününce, 2022 yılı zor bir yıl olacak…

Öte yandan bu yıl İhracatçı Birliklerinde seçim yılı. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği’nde adaylar bir yıl öncesinden çalışmaya başladılar. İstanbul’da seçimler hayli çekişmeli geçecek gibi görünüyor. Ege henüz sakin… Genç ve dinamik bir ekip ile çalışmaların sürdürülmesi dillendiriliyor ancak henüz aday yada adaylara ilişkin yüksek sesli bir dillendirme yok. Olasılıkla Mart Ayı içinde Birliklerdeki adaylar ve listeleri kesinlik kazanacaktır. Hep birlikte yaşayıp göreceğiz… Şimdiden tüm adaylara başarılar diliyoruz.

Dergimizi siz sektör bileşenlerimiz için özenle hazırlıyoruz. Yer aldığımız Digital platformlar ve sosyal medya hesaplarımız ilgi ile takip ediliyor. Destekleriniz ve yorumlarınız için teşekkürler. İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz dopdolu bir sayı hazırladık. Sektörel STK başkanları yanı sıra, sektör aktörlerine de ayrıca yer vermeye çalıştık. Firma haberleri yanı sıra özellikle 2022 yılına damgasını vuracak doğaltaş renk ve tasarımları da mimarların gözünden sizlerle paylaşıyoruz.

Hepimiz aynı gemideyiz. Kırsal kesimden başlayarak istihdam yaratan ve ithal girdisi olmadan katma değer yaratan bir sektör olarak, olası olumsuzluklara rağmen sağlıklı ve dirençli bir yıl diliyoruz.
Güzel haberleri ve gelişmeleri paylaşabilmek umuduyla…