EDİTÖRDEN

Değerli okurlar;
Bu yılın son sayısı ile huzurlarınızdayız.
2021 yılına Pandemi damgasını vurmuştu, 2021 yılında da pandemi stresinden ve gelişen varyantlardan henüz kurtulabilmiş değiliz.

Salgın kısıtlarının gevşetilmesi ile tüm dünyada fuarlar ve seyahatler programlarımıza girmeye başladı. Dubai Fuarını, Marble Fuarı izledi. Takip eden süreçte Marmomac Fuarı yapıldı. Fuarlar eski günlerindeki heyecan ve yoğunluktan çok uzaktı. Katılımcı ve ziyaretçi sayıları hayli düşüktü. Memnun olan da vardı, olmayan da... Ama şu bir gerçek ki katılımcılar ve ziyaretçiler olarak fuarları özlemişiz. Sanal fuarların fi ziki fuarların yerini tutmayacağını bir kez daha anladık. Fuarın havasını solumak bile motive ediyor. 2022 yılında uluslararası fuarların normal takvimlerinde yapılacağı ilan edildi bile. Hayırlısı…2020 yılına “Pandemi” damgasını vurdu demiştik. 2021 yılına da” Konteyner Sorunu” damgasını vurdu. Ve yılın sonlarına doğru tüm dünya enerji sorunu ile karşı karşıya kaldı. Özellikle de Çin haftayı yarı zamanlı olarak geçiriyor. Bilindiği gibi, Çin Blok ihracatımızın ilk sırasında yer alıyor. Enerji sorunu nedeniyle kısıtlamaya gidildiği için, blok satışlarında ciddi daralmalar başladı. Akdeniz ve Orta Anadolu’daki ocaklarda bloklar stokta duruyor. Hatta bazı ocakların kapatıldığı bilgisi geliyor. Bu sorun 2022 nin de sorunu olacak gibi görünüyor. Öte yandan maliyetler arttı. Çünkü enerjide dışa bağımlıyız. Fiyat indirmeye kalkarsak hiç işin içinden çıkamayız. 2022’ye hazırlanırken moral bozmak değil ama, çok dikkatli olmak zorundayız. Zor bir yıl daha bizi bekliyor… Bunca sorun ve yükün altında ezilirken, güzel işler de oluyor.

Yeni ocaklar açılıyor. Yepyeni ürünler pazara tanıtılmaya çalışılıyor. Farklı konseptlerde depolar ve showroomlar açılıyor. Katma değeri yüksek ürünlere yönelim ve farklı pazarlarda yer alma gayretindeyiz. Bu arada digital pazarlama tekniklerimizi geliştiriyoruz. Bundan 10 sene önce maillerimize bile bakmaz iken, artık sosyal medyanın gücünün farkına vardık. Paha biçilmez Atatürk projesi… Tek kelime ile nefes kesiciydi. Çekyalı Heykeltraş Patrik Prosko’nun üzerinde üç ay çalıştığı, Temmer Marble’ın katkılarıyla hazırlanan ve ilk olarak İzmir Mermer Fuarı’nda görücüye çıkan ‘Anamorfoz Atatürk’ eseri Verono’da düzenlenen Marmomacc Mermer Fuarı’nda da sergilendi. Çok özel atmosferinde ve yazdan kalma bir Ege akşamında rüya gibi geçen geceye tanık olduk… UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Efes Antik Kenti’nde “Doğal Taş Gala Gecesi Efes 21” temasıyla gerçekleşen özel gecede taşa hayat verenler ve ekmeğini taştan çıkaranlar ödüllendirildi. Tarihi olduğu kadar mermerciler için Sanayi Mirası özelliği de bulunan Efes Antik Şehri Liman Caddesi içinde gerçekleştirilen törende; gerek yarışma gerekse de başarı ödülleri özenle seçilmişti. Emeği geçenlere sonsuz teşekkürler… Dergimizi siz sektör bileşenlerimiz için özenle hazırlıyoruz. Yer aldığımız Digital platformlar ve sosyal medya hesaplarımız ilgi ile takip ediliyor. Destekleriniz ve yorumlarınız için teşekkürler. İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz dopdolu bir dergi hazırladık. Sektörümüzün aktörlerine; “2021 Yılında ne umdunuz ne buldunuz? ” diye sorduk. İlerleyen sayfalarımızda değerlendirmelerini ve 2022 yılı beklentilerini bulabilirsiniz… Tarih, sanat, sosyal sorumluluk, mimari ve restorasyon köşelerimizi de özenle oluşturduk. Stone&Life olarak; DERGİLİK, PRESSREADER, DİJİTAL BASIN uygulamalarında yerimizi aldık. APP STORE VE PLAY STORE da yer alan uygulamalarımızı sizlerin beğenisine sunduk. Sosyal Medya hesaplarımızın daha doğru ve etkin kullanımına yönelik olarak da profesyonel bir çalışma yürütüyoruz. Özetle bir tık mesafesinde yanınızdayız. Yeni yılda daha güzel ve daha iyi haberler ile karşınızda olmayı umuyoruz. Güzel ve iyi haberleri paylaşabilmek dileğiyle, yüreğinizden taş sevgisi eksik olmasın…