HAYIRLI FUARLAR, HAYIRLI SEZONLAR…

Zorlu geçen kış şartları ve hayli sıkıntılı bir yılın ardından 2017 yılına; önce Hindistan daha sonra da Çin Fuar ile başladık. Şimdi İzmir ‘e hazırlanıyoruz ve hemen ardından da Amerika Fuarı bizi bekliyor. Mart ve Nisan Ayları itibariyle de birçok Mermer Ocağında sezonu açmış olacağız.

Stone&Life ailesi olarak Hindistan ve Çin Fuarlarını bizzat yerinde takip ettik. Hindistan’da farklı bir yol izleyerek oluşturduğumuz ekiplerle dergimizi, Hintli Firmaları işletmelerinde ziyaret ederek elden verdik. Hint Pazarı son gelişmeler ile ciddi bir ivme kazanacak gibi görünüyor. Bu nedenle direkt firmalara dağıtmayı daha uygun gördük. Çin’de de özellikle mermercilerin yoğun olduğu bölgelerde ekiplerimiz dağıtım yaparken, bir ekibimizde Fuar alanı içinde dergimizi katılımcılarla buluşturdu. Sizler adına fuarları izleyerek sektörün nabzını ölçmeye çalıştık.

Yılın ilk üç ayı itibariyle; izlenimler ve mevcut veriler bir önceki yıla oranla daha iyi bir yıl geçirebileceğimiz yönünde. İşte tam da bu nokta da üretim ve satışta çok dikkatli ve kontrollü olmakta yarar var.

Dünya pazarında; artan bir ivme ile Grimsi, Gri, grimsi Siyahımsı taşlara çok yoğun bir talep var. Ayrıca her zaman gündemde olan ama 2016 yılı itibariyle tavan yapan bir diğer renk de beyazımsı ve beyaz hareli taşlar. Bunu İtalya-Verona’da görmüştük. Bu talep artarak devam edecek gibi görünüyor.

Bu arada EIB ve IMIB de sektörel tanıtım ve katılımlarla ilgili olarak ciddi bir mesai harcıyorlar. Gerek Milli Katılımlar, gerekse de URGE çalışmaları hız kesmeden ve genişleyerek devam ediyor.

Dünyanın en büyük fuarları arasında sayılıyor İzmir Fuarı ancak; yabancı - alıcı ziyaretçi sayısı geçtiğimiz yıl beklentilerin çok altında kaldı. İzfaş’da 2017 yılına yönelik alım heyetleri ve yabancı ülke alıcılarının Fuar ziyaretleri konusunda ciddi bir mesai harcadı. Bu yıl, Marble’da yabancı ziyaretçi sayısında da artış bekliyoruz.
Kısaca dergimizden de bahsedelim biraz. Stone&Life 7 yılını kutluyor. Dergimize gösterilen ilgi, bizleri çok mutlu ediyor. 26. Sayımızda da yine dopdolu bir dergi hazırlamaya çalıştık. Üslubumuza, ahte-vefa’ya özen göstererek kırmadan ama eğip bükmeden de hassasiyetleri aktarmaya çalışıyoruz. Doğaltaş Sanayicisi’ni mimarlar ve uygulamacılar ile buluşturmayı hedeflemiştik. Türk taşlarına güveni, sanayiciye inancı pekiştirmek arzusundaydık. Biz sektörümüze dergi hazırlamıyoruz! Sektörümüzü alıcılar, proje sorumluları ve bağlantılı diğer sektörler ile buluşturmayı hedefliyoruz. Sizlerden aldığımız güç ve tepkilerle, bunu her geçen gün daha iyi başarabildiğimiz inancındayız. Katkılarınız ve destekleriniz için şükranlarımızı sunuyoruz.

Makamlar, mevkiler, ünvanlar geçicidir, Aslolan güzel ve daima iyi hatırlanabilen izler bırakmaktır
Sürç-ü lisan ettiysek affola diyor, başarılı ve bol kazançlı bir sezon diliyoruz.