EDİTÖRDEN

Sevgili Okurlar;
Yepyeni bir yılda iyi dileklerle sezonu açıyoruz.

Bu yıl Dergimizin yayım hayatıma başlamasının 10. Yılı. Dileriz hepimiz için güzel bir yıl güzel olur.

Zor bir yıl geçirdik. 2019 yılı hem ülkemiz hem de dünyamız açısından sıkıntılı bir yıl oldu. Siyasal dinamikler, tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkiledi ve etkilemeye de devam ediyor. Ülkemiz Madenciliği ise tüm sıkıntılar ve giderek ağırlaşan sorunlar yanı sıra ülkemiz içinde oluşturulan olumsuz algılarla mücadele etmek durumda kaldı.

Madencilik Sektörümüzün daralan Pazar, artan maliyetler, yasal sıkıntılarla mücadele derken, olumsuz algıyı silme konusundaki gayretleri yeterince etkili olamadı…

2020 ‘DE BİZİ NASIL BİR YIL BEKLİYOR? BİLEMİYORUZ…
O KADAR ÇOK BİLİNMEZ VAR Kİ? GÖNÜL İSTER Kİ; BU YIL GEÇİŞ YILI, TOPARLANMA YILI OLSUN…

Ama sinyalleri tam alamıyoruz… Sektörel bazda iflaslar, konkordatolar duyuyoruz ve canımız çok acıyor. Korkumuz bu yıl daha da dibe vuracağımız bir yıl olmasın! Bir sonraki sayımızda 2020 öngörülerimizi tekrar irdeleyeceğiz. Zira En önemli pazarlar olan Çin ve Hindistan Fuarlarını yaşamamız gerekiyor.

Ancak; EİB’nin Mottosunu benimsiyoruz. Her şeye rağmen, “inadına üretim, inadına ihracat” Dergimizin bu sayısında dikkatle takip ettiğinizi bildiğimiz köşelerimize ve fuar haberlerine yer verdik. Ayrıca bir süre önce kurulan MASİS Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Naci İlci’ye kuruluşun amacı ve hedeflerini bizlere anlatmasını rica ettik. Yoğun çalışma programına rağmen Sayın İlci, sağ olsunlar bize zaman ayırdı. Daha sonraki sayılarımızda da MASİS’in aktivitelerine yer vermeye çalışacağız. Serbest Kürsü köşemizin bu sayımızdaki konuğu ise, TMD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ali Emiroğlu. Sayın Emiroğlu’na da yoğun toplantı ve arazi çalışmaları sırasında bizleri kırmadığı için teşekkür ediyoruz.

Değerli okurlar; gittikçe ağırlaşan maliyetler, hayatta kalma mücadelesi hepimiz çok zorluyor. Stone&Life olarak; ekonomik sıkıntılara rağmen kalitemizden ödün vermeden 10. Yılımıza geldik. Sektör iyi ve güçlü olur ise, bizim de sesimiz daha güçlü çıkacaktır emin olunuz… Bir sonraki sayımızda; daha güzel paylaşımlar umuduyla, iyi yıllar ve başarılı bir sezon diliyoruz…